شایعات بانكی برای جذب پول

شایعات بانكی برای جذب پول به گزارش پول من دبیر كانون بانك های خصوصی و موسسات اعتباری اظهار داشت: برخی بانك های بزرگ در دامن زدن به شایعه بروز بحران بانكی نقش داشته اند تا سپرده های مردم به سمت آنها هدایت گردد.


محمدرضا جمشیدی درباره افزایش بدهی بانك های خصوصی به بانك مركزی به ایرنا اظهار داشت: بخشی از این مشكل به خروج سپرده های مردم از این بانك ها بویژه بانك های كوچك باز می گردد.
 
وی با بیان اینكه سال گذشته شاهد رواج شایعه ناتوانی و ورشكستگی برخی بانك ها در شبكه های تلویزیونی ماهواره ای و فضای مجازی بوده ایم، گفت: انتشار این شایعات و دامن زدن به آنها سبب شد تا سپرده گذاران نگران شوند و بخواهد موجودی خود را از برخی بانك ها خارج كنند.
جمشیدی ادامه داد: بررسی كانون بانك های خصوصی و موسسات اعتباری نشان می داد كه منشاء این اخبار نادرست و شایعات به برخی بانك های بزرگ باز می گشت هرچند كه آنها این مطلب را تكذیب كردند.
وی افزود: مدارك ما نشان می داد كه آنان با ایجاد ترس و نگرانی در بین سپرده گذاران بانك های كوچك سعی می كردند سپرده آنها را به سمت خود جذب كنند كه همین اتفاق نیز افتاد.
دبیر كل كانون بانك های خصوصی و موسسات اعتباری با بیان اینكه بانك ها نقدینگی خود را از بازار بین بانكی و یا بانك مركزی تامین می كنند، گفت: اكنون كه سپرده های بانك های كوچك به سمت بانك های بزرگ هدایت شده، آنها همین مبالغ را در بازار بین بانكی به بانك های خصوصی وام می دهند.
جمشیدی تاكید كرد: با ورود بانك مركزی به موضوع انتشار این شایعات و اطمینان بخشی به مردم مبنی بر اینكه سپرده های آنها تا سقف یك میلیارد ریال از سوی صندوق ضمانت سپرده ها تضمین است، این شایعه كاركرد خود را از دست داد.
وی با یادآوری اینكه بانك ها یا سپرده های مردم را در حوزه های مالی و اقتصادی سرمایه گذاری می كنند و یا به متقاضیان تسهیلات می دهند، گفت: اگر به ناگاه تعداد قابل توجهی از سپرده گذاران بخواهند دارایی خود را از بانك یا موسسه خارج كنند، آن بانك مجبور است از طریق گرفتن وام، سپرده مشتری را پرداخت كند و به مرور زمان با بازگشت منابع ناشی از پرداخت تسهیلات، آن را جبران نماید.
جمشیدی گفت: نظارت دقیق بانك مركزی بر عملكرد بانك ها در حوزه های مختلف و رصد رفتارهای بانك ها، سبب شده تا هركس از رویه معمول خود عدول كند با تذكر و حتی تنبیه بانك مركزی مواجه شود.
این فعال حوزه بانكی از مردم خواست اخبار مربوط به حوزه بانك ها را از طریق مراجع رسمی دنبال كنند و شایعاتی كه در شبكه های ماهواره ای و یا فضای مجازی منتشر می شود، اعتنا نكنند.
بر اساس آمارهای اعلامی بانك مركزی، میزان بدهی بانك های خصوصی و موسسات اعتباری غیربانكی در پایان اسفند ماه پارسال به ۳۸۲٫۳هزار میلیارد ریال رسید كه نسبت به رقم ۱۲۴٫۷ هزار میلیارد ریالی سال ۹۴ از رشد سه برابری آن حكایت دارد.
برخی رسانه های منتقد دولت این آمار را بیانگر وجود بحران مالی در این بانك ها و موسسات اعتباری دانسته اند و این در حالی است كه اضافه برداشت بانك ها از منابع بانك مركزی و تسهیلات گیری آنها از بازار بین بانكی زیر نظر بانك مركزی است و این نهاد ناظر پولی به شدت رفتار بانك ها را در این زمینه رصد می كند.
1396/04/27
18:51:20
5.0 / 5
5852
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما