طی هفته های آینده؛

صندوق های سرمایه گذاری جدید راه اندازی می شود

صندوق های سرمایه گذاری جدید راه اندازی می شود به گزارش پول من مدیر نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از طریق اندازی صندوق های سرمایه گذاری جدید شامل صندوق سرمایه گذاری اهرمی طی هفته های آینده اطلاع داد.به گزارش پول من به نقل از بازار سرمایه، میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت وگویی با شبکه خبر به بررسی لزوم راه اندازی پنجره واحد بازار سرمایه پرداخت و اظهار داشت: ما در بازار سرمایه حدود ۷۰۰ ناشر بزرگ بورسی داریم که این شرکت ها، شرکتهای بزرگ اقتصادی کشور در حوزه های مختلف بانکی، سنگ آهنی، فولادی، هلدینگ های سرمایه گذاری هستند، از طرفی ۷۶۰ نهاد مالی تخصصی بازار سرمایه داریم که این ناشران و این نهادهای مالی احتیاج به یکسری خدمات اداری داشتند که برای فعالیتهایی مثل افزایش سرمایه، ثبت صورت جلسات و مجامع باید به ادارات مختلفی رجوع می کردند. ازجمله این ادارات اداره ثبت شرکت ها بود که به علت تخصصی بودن این نهادها و یکسری فعالیتهای تخصصی همانند افزایش سرمایه ها که ناشران بورسی داشتند احتیاج به یک محل تخصصی برای این حوزه بود.
وی اضافه کرد: این پنجره واحد دو مزیت دارد اول این که واحد است؛ به این مفهوم که تمام خدمات موردنیاز آنها در یک جا تجمیع شده است. دومین مزیت که مهم تر از مزیت اول است، این است که افرادی که پشت این کانترها هستند افراد متخصص در آن حوزه هستند و شناخت کافی نسبت به نهادها و ناشران بورسی دارند، به صورتی که یک ناشر بورسی یا یک نهاد مالی اگر بخواهد صورت جلسه افزایش سرمایه خاصی را ثبت کند یا صورت جلسات مجامعش را ثبت کند به سادگی می توانند فرایندهای اداری خویش را طی کنند. البته علاوه بر ثبت شرکت ها روزنامه رسمی، پست جمهوری اسلامی و اداره مالیات هم در این پنجره واحد حضور دارند.
فدایی خاطرنشان کرد: عرضه خدمات در این قالب به دو شکل سامانه فیزیکی و سامانه الکترونیکی صورت می گیرد. در چارچوب فیزیکی تمامی این نهادها نمایندگانی دارند که به نهادهای مالی و ناشران مشورت می دهند. این خدمات در ساختمان جدید سازمان بورس در تقاطع خیابان قائم مقام و مطهری استقرار پیدا کرده است. سامانه میز الکترونیکی هم برای افرادی که امکان حضور فیزیکی ندارند فراهم گشته است.
وی درباره خدمات قابل عرضه در این میز خدمت اظهار داشت: گسترده خدماتی که عرضه داده می شود در سامانه ستان سابق افزوده شده است. سامانه ستان بیشتر متمرکز بر تائید صلاحیت حرفه ای مدیران بود؛ اما سامانه های جدید هم فرایندهای داخل سازمان بورس را نشان داده است که سبب افزایش شفافیت فرایندها برای ناشران و نهادهای مالی می شود و دوم این که ارتباط الکترونیکی بین ارکان مختلف حاکمیتی را برقرار می کند که می توانند بدون استفاده از کاغذ مدارک موردنظر را ردوبدل کنند.
به گفته این مقام مسئول در سازمان بورس، نهادهای مالی موتورهای چرخش منابع در بازار سرمایه هستند از این رو هرچقدر بتوانند چابک تر تغییرات خویش را انجام دهند سبب رشد و توسعه بازار سرمایه خواهند شد. به صورت مثال وقتی ناشری بتواند فرآیند افزایش سرمایه خویش را به جای دو ماه طی یک هفته انجام دهد اساسا شفافیت در بازار افزایش خواهد یافت و بیشتر بر مدیریت دارایی مردم متمرکز خواهد شد و با این شرایط، سرمایه گذاری غیرمستقیم رشد خواهد نمود.
وی ضمن اشاره به راه اندازی دو سامانه در روز گذشته اظهار داشت: یک سامانه، سامانه صدور مجوزها بود که فرایندهای اجرایی نهادها و ناشران را انجام می داد. دومین سامانه میز خدمت بود که در این سامانه تمامی فرایندهایی که یک ناشر و یک سرمایه گذار یا یک نهاد مالی باید در سازمان بورس بپیماید به صورت کامل در این سامانه تشریح شده است که در آدرس serviceseo.ir قرار دارد. علاوه بر این شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس هم فیلمهای آموزشی و موشن گرافیک و سایر رسانه ها که در این حوزه می توانند عرضه شود را طراحی می کند تا فعالان بازار بتوانند به سادگی با این سامانه ها ارتباط برقرار کنند.
مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: روز گذشته معاون محترم قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک هم در مراسم رونمایی حضور داشتند، وزیر محترم هم تشریف داشتند خدا را شکر تابحال همکاری بسیار خوبی در این حوزه شکل گرفته و ان شاءالله وب سرویسهای موردنیاز و نهایی را هم در اختیار سازمان بورس قرار می دهند که بر این سامانه خیلی از فرایندها به صورت وب سرویس اجرا خواهد شد و خیلی از فرآیندها که توسط کارشناس به صورت دستی انجام می شد، حذف خواهد شد.
فدایی در مورد تاثیر راه اندازی این سامانه ها بر منافع سهامداران خرد اظهار داشت: تاثیر این سامانه به صورت غیرمستقیم است. فرض کنید شرکت فولاد مبارکه مقرر است یک افزایش سرمایه صددرصدی از محل آورده نقدی داشته باشد، ما در این جا دو معضل داریم یکی معضل قانونی یک معضل فرایندی. معضل قانونی، قانون تجارت است که متأسفانه یک قانون بسیار قدیمی است که از مجلس شورای اسلامی خواهش می نماییم یکی از دستور جلسات اصلی خویش را به بررسی این قانون اختصاص دهند. خیلی از فرایندها حداقل دو ماه طول می کشد. قسمت دوم فرایندی بود. برای مثال سال قبل افزایش سرمایه به روش صرف سهام تصویب گردید. برای صورت جلسه این افزایش سرمایه بزرگی برای شرکتی مثل شستا شاید ادارات ثبتی که هم اکنون در شهرستان ها و حتی در تهران، تبیین این مدل افزایش سرمایه یا این که این آورده از کجا ناشی شده و چه تأثیری بر صورت های مالی دارد فرآیند بسیار سختی بود.
وی اظهار داشت: اما در این پنجره واحد فردی که از سوی اداره ثبت شرکت ها و نهادها مستقر حضور می یابد به کمک همکاران شرکت رایان بورس مفاهیم کلیدی و اساسی بازار سرمایه آشنا می شوند و این افراد ارتباط می گیرند با این فرایندها و این افراد می توانند با روش های نوینی و ابزارهای مالی جدیدی که بزودی راه اندازی می شود می توانند فرایندهای اداری این ابزارهای جدید را به خوبی آموزش دیده و نهایتاً این امر به توسعه این ابزارها می انجامد.
فدایی درباره شتاب صدور مجوزها در سازمان بورس طی مدت اخیر عنوان کرد: هیئت مدیره جدید سازمان بورس طی ۵ ماه اخیر نگاه ویژه ای به بحث صدور مجوزها و تسهیل در این فرآیند داشته است به صورتی که ما در ۴ ماه گذشته ۱۰ شرکت سبدگردان مجوز فعالیت دریافت کرده اند ۵ شرکت سبد گردان مجوز تأسیس گرفته اند و بیشتر از ۱۲ سبد گردان هم موافقت اصولی دریافت کرده اند پیش ازاین فقط ۳۵ شرکت سبد گردان مجوز فعالیت داشتند اما الان به ۴۵ شرکت رسیده است و در ماههای آینده این شرکت ها که موافقت اصولی و مجوز تأسیس را هم دریافت کرده اند می توانند به شرکتهای فعال تبدیل گشته و مجوز فعالیت دریافت نمایند. هم چنین در ماه های گذشته شرکت تأمین سرمایه خلیج فارس متعلق به بزرگ ترین هلدینگ اقتصادی و نفتی کشور یعنی هلدینگ خلیج فارس، موافقت اصولی خویش را از شورایعالی بورس دریافت کرده است همینطور شرکتهای پردازش اطلاعات و شرکتهای مشاور سرمایه گذاری هم همین روند را طی کرده اند.
وی افزود: علاوه بر این در حوزه صندوق های سرمایه گذاری، افزایش سقف صندوق های سرمایه گذاری که یکی از وظایف ذاتی سازمان بورس است که بعد از کنترل ریسک و بعد از بررسی صندوق ها روند پرشتابی گرفته است که در ۵ ماه اخیر حجم صندوق های سرمایه گذاری از ۴۰۱ هزار میلیارد تومان به ۴۶۴ هزار میلیارد تومان رسیده است که در صندوق های با درآمد ثابت از ۲۸۶ هزار میلیارد تومان به ۳۳۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده ایم که رشد ۱۸ درصدی را در ۵ ماه گذشته داشته ایم یا در حوزه صندوق های اختصاصی بازار گردانی که در ارتباط با حمایت ناشران بورسی و سهامداران عمده آنها از بازار سرمایه است از ۶۰ هزار میلیارد تومان در آخر دیماه به عدد ۷۴ هزار میلیارد تومان در روز اخیر رسیدیم که باوجود ریزش شاخص، عدد سرمایه گذاری و NAV آنها رشد ۲۲ درصدی را داشته است. هم چنین در حوزه سایر نهادهای مالی ازجمله سبد گردانی رشد ۲۸ درصدی داشته ایم.
مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس درباره راه اندازی صندوق های جدید سرمایه گذاری هم اظهار داشت: ما سه نوع ابزار غیرمستقیم سرمایه گذاری را خواهیم داشت که یکی از آنها را معرفی کردیم، دو ابزار دیگر را در هفته های آتی معرفی خواهیم کرد. اولین ابزار، صندوق های اهرمی است که ما در هفته های گذشته تصویب کردیم که ان شاءالله نخستین صندوق اهرمی طی دو سه ماه این ده به بازار معرفی خواهد شد ابزاری است که پیچیده تر از ابزارهای فعلی است و مردم در صندوق های اهرمی می توانند علاوه بر خرید یونیت یک اعتباری هم دریافت نمایند. به صورت مثال اگر فردی یک واحد یونیت خریداری کند می تواند معادل آن اعتبار دریافت کند و اگر شاخص اخیر مثل روزهای اخیر بازدهی مثبتی داشته باشد می تواند بازدهی دو برابری را برای سرمایه گذار داشته باشد.
وی اضافه کرد: ابزارهای دیگری که ما معرفی می نماییم صندوق املاک و مستغلات است که برای سرمایه گذاری غیرمستقیم در مسکن می باشد که اساسنامه و امید نامه این صندوق ها در کمیته تدوین سازمان بورس به اتمام رسیده و ان شاءالله برای تصویب در هیئت مدیره سازمان بورس طی هفته های آتی عرضه خواهد شد.
فدایی در پاسخ به این سؤال که آیا این صندوق ها در حوزه ساخت است اظهار داشت: صندوق های زمین و ساختمان که در گذشته به راه افتاده است در حوزه ساخت بود اما صندوق املاک و مستغلات در حوزه بهره برداری و اجاره دادن است که مردم با هر سرمایه ای می توانند وارد حوزه خرید و اجاره دادن واحدهای مسکونی و تجاری شوند.


منبع:

1400/04/11
15:40:29
5.0 / 5
291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما