نامه دهنوی به وزیر نفت؛

اطلاعات شركتهای پالایشی ها پیش از برگزاری مجمع به بورس اعلام گردد

اطلاعات شركتهای پالایشی ها پیش از برگزاری مجمع به بورس اعلام گردد به گزارش پول من رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با ارسال نامه ای به وزیر نفت، خواهان اعلام اطلاعات پالایشی ها قبل از برگزاری مجمع سالانه این شرکتها شد.


به گزارش پول من به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، به دنبال اعلام ۶ پالایشگاه بورسی و فرابورسی در خصوص عدم عرضه صورت های مالی در موعد مقرر که ناشی از عدم اعلام نرخ های نفت خام سه ماهه پایانی سال ۹۹ از جانب وزارت نفت می باشد، محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با ارسال نامه ای فوری و مهم به بیژن زنگنه، وزیر نفت، خواستار رفع این مانع و امکان برگزاری مجمع سالانه شد.
براساس این نامه، در صورت عدم اعلام قیمت خوراک و فرآورده های پالایشی، شرکتهای پالایشی جهت تهیه صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ با چالش های اساسی روبرو خواهند شد.
وی در این نامه تاکید کرده باید به منظور جلوگیری از تضییع احتمالی حقوق ذینفعان، بی اعتمادی به بازار سرمایه و پیشگیری از دریافت شکایت های متعدد، اطلاعات در ارتباط با خوراک و فرآورده ها به شرکتهای پالایشی اعلام گردد.
متن نامه به شرح زیر است:
وزیر محترم نفت؛ سلام علیکم؛
احتراماً، پیرو مذاکره انجام شده با برخی از شرکتهای پالایشی ثبت شده نزد این سازمان مشخص گردید برخلاف مفاد قانون الحاق برخی مواد به قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) و دستورالعمل منتج از آن در مورد تعیین قیمت خوراک و فرآورده های اصلی پالایشگاه ها، شرکتهای زیرمجموعه آن وزارت محترم تابحال قیمت خوراک و فرآورده های پالایشی برای سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۹ را به شرکتهای پالایشی اعلام ننموده اند.
لذا پیرو مکاتبات قبلی انجام شده باحضرتعالی و همینطور مکاتبات انجام شده با مدیران محترم آن وزارت (معاون محترم برنامه ریزی وزارت محترم نفت و مدیر محترم امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران) در خصوص درخواست از حضرت عالی و مدیران آن مجموعه جهت صدور دستور اعلام قیمت خوراک و فرآورده های پالایشی برای سه ماهه پایانی سال مالی ۱۳۹۹، به استحضار می رساند؛ در صورت عدم اعلام قیمت خوراک و فرآورده های پالایشی، شرکتهای پالایشی جهت تهیه صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ با چالش های اساسی روبرو می باشند.
شایان ذکر است طبق مفاد اساسنامه شرکتهای پالایشی، مجمع عمومی عادی باید حداقل هرسال یک مرتبه، حداکثر ظرف مدت ۴ ماه از تاریخ آخر سال مالی تشکیل گردد (پایان تیرماه) همینطور ضروریست آگهی دعوت به مجمع عمومی و صورت های مالی حسابرسی شده حداقل ۱۰ روز پیش از برگزاری مجمع عمومی عادی منتشر شود.
لذا درصورتیکه شرکتهای پالایشی بخواهند به منظور رعایت مفاد اساسنامه و مقررات مصوب این سازمان و انجام فرایند گزارشگری، صورت های مالی خویش را همانند صورت های مالی حسابرسی نشده سال مالی ۱۳۹۹ عرضه نمایند (اطلاعات در ارتباط با ۹ ماه از سال واقعی و برای مدت باقی مانده از داده های برآوردی استفاده نمایند) صورت های مالی آنها غیرقابل اتکا تلقی می شود و با توجه به این که اطلاعات و صورت های مالی شرکت ها مبنای تصمیم گیری سهامداران در فرایند سرمایه گذاری و سایر ذینفعان (بانک ها و مؤسسات اعتباری، سازمان امور مالیاتی، دارندگان واحدهای صندوق پالایشی یکم و…) می باشد، عرضه صورت های مالی غیرقابل اتکا امکان دارد منجر به تضییع سهامداران و سایر ذینفعان گردد.
با توجه به توضیحات فوق، خواهشمند است به منظور جلوگیری از تضییع احتمالی حقوق ذینفعان، بی اعتمادی نسبت به بازار سرمایه و پیشگیری از دریافت شکایت های متعدد، دستور فرمائید اطلاعات در ارتباط با قیمت خوراک و فرآورده های پالایشی به شرکتهای پالایش نفت اعلام گردد.


منبع:

1400/04/22
20:33:04
5.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما