روز بد بورس ها در جهان

روز بد بورس ها در جهان به گزارش پول من بیشتر شاخصهای مهم بورسی ریزش کردند.


به گزارش پول من به نقل از بلومبرگ، موسسه رتبه بندی فیچ در گزارشی از وضعیت اقتصاد آمریکا اعلام نمود به لطف سیاست حمایتی دولت و بانک مرکزی، اقتصاد این کشور حدودا از نتایج کرونایی بهبود یافته است اما با عنایت به تشدید بحران بدهی و چاپ گسترده پول برای تأمین هزینه ها، اقتصاد آمریکا با خطر یک بحران مالی مواجه می باشد که می تواند در نهایت منجر به بی ثباتی اقتصادی شود و بنابراین چشم انداز اقتصاد این کشور منفی است. این موسسه همینطور نرخ رشد سال جاری اقتصاد آمریکا را ۶.۷ درصد پیشبینی کرده است.
نرخ تورم آمریکا کماکان به طرز نگران کننده ای رو به افزایش است: متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۵.۴ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۵ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال گذشته بوده، بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ بگونه ای که تورم بنزین به ۴۵.۱ درصد رسیده است.
تحرکات بانکهای مرکزی زیر ذره بین معامله گران بورسی قرار گرفته است: کمیته پولی بانک مرکزی اروپا درحال بازبینی سیاست های نرخ بهره ای خود است. انتظار می رود نرخ بهره نسبت به سطح کنونی افزایش سریعی پیدا کند که آخرین بار در سال ۲۰۰۳ چنین بازبینی انجام شده بود. کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا گفته است حفظ ثبات بازارهای مالی و پشتیبانی از بخش های صدمه دیده از کرونا به قوت خود باقی خواهند ماند و هم اکنون زمان مناسبی برای قطع همه حمایت ها نیست.
روابط بین آمریکا و چین بار دیگر به محدوده تنش بازگشته و وزارت بازرگانی آمریکا از تحریم ۱۴ شرکت چینی به افترا نقض حقوق بشر مسلمانان منطقه سن کیانگ اطلاع داد. از سوی دیگر وانگ ونگ بین- سخنگوی وزارت خارجه با محکومیت این تصمیم گفته است که دولت این کشور تمامی اقدامات لازم برای پشتیبانی از شرکتهای چینی را انجام خواهد داد و در زمان مناسب با اقدام متقابل به این تحریم های آمریکا پاسخ داده خواهد شد.
با وجود گسترش مبتلا شدن به کرونا در جهان و نیاز بازارهای مالی به حمایت های سیاست گذار، سیگنال های ارسالی از سوی بانکهای مرکزی مختلف چنین القا می کنند که دوره خاتمه سیاست های محرک نزدیک است. بانک مرکزی اروپا در اطلاعیه ای اعلام نمود که دستیابی به تورم دو درصدی را هدفگذاری کرده و بدان پایبند است. مقامات بانک مرکزی آمریکا هم از احتمال آخر دادن به برنامه خرید اوراق اطلاع داده اند که طی آن ماهانه حدود ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق از بازار خریداری می شود.
کمیسیون اروپا در گزارش جدید خود اعلام نمود پیشبینی از رشد اقصادی کشورهای منطقه یورو برای سال جاری و سال آینده را افزایش داده است. در سه ماهه نخست سال جاری میزان مرگ و میر ناشی از مبتلا شدن به کووید-۱۹ کاهش محسوسی یافته و به لطف این اتفاق، محدودیت های رفت و آمدی و موانع پیش روی کسب و کارها توسط دولت ها کمتر شده است. این کمیسیون پیشبینی کرده است که متوسط رشد اقتصادی سال جاری و سال آینده منطقه یورو به ترتیب به ۴.۳ و ۴.۴ درصد برسد.
چین در کوشش برای ثبات بخشی به بازارهای مالی و مهار بحران بدهی، محدودیت های تازه ای روی فعالیت شرکتهای بزرگ این کشور وضع کرده که این مسئله باعث نگرانی سهامداران آنها شده است. از سوی دیگر آمریکا و متحدان اروپایی اش در تلاش هستند تا نرخ استاندارد مالیاتی جدیدی بر درآمد شرکتهای بزرگ وضع کنند که البته بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بخصوص کشورهای شرق و مرکز اروپا، موافقت خویش را با آن اعلام نکرده اند.
تا آخر ماه می نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۹ درصد رسید. این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷.۸ درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری ثبت شده کشورهای عضو اتحادیه اروپا در چهار ماه اخیر بود. تخمین زده می شود تا آخر این ماه ۱۵ میلیون و ۲۷۸ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۷۹۲ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
تابحال بیشتر از ۱۸۸ میلیون و ۹۵۷ هزار و ۱۵۸ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۷۰ هزار و ۲۱۴ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۲۳ هزار و ۴۶۲ نفر، برزیل با ۵۳۵ هزار و ۹۲۴ نفر، هند با ۴۱۱ هزار و ۹۲۸ نفر، مکزیک با ۲۳۵ هزار و ۲۷۷ نفر و پرو با ۱۹۴ هزار و ۶۰۶ نفر بوده است.
فیونا سینکوتا - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در سیتی بانک - اظهار داشت: شرایط به نسبت ماه های قبلی بطور قطع بهتر شده است. ما حالا شاهد رشد اقتصادی خوبی در بیشتر کشورها هستیم با این وجود هنوز رشد در مرحله ای قرار ندارد که بتوان آنرا یک روند رو به رشد تمام عیار دانست. در مقایسه با محیط کلان اقتصادی، شاخصهای بورسی طی هفته های اخیر کمی بیش از اندازه افزایش داشته اند و این بدان معناست که روزهای اصلاح بازار در راه خواهند بود.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۹۴۵.۸۳ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۹ درصد صعود تا سطح ۴۳۷۵.۶۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۳ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۶۶۳.۴۸ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۴۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۹۱.۱۹ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۰۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۷۸۸.۹۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۰۱ درصدی در سطح ۶۵۵۸.۳۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۴۲ درصد پایین رفت و به ۸۶۵۸.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۳۸ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۶۰۸.۴۹ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۶۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۷ هزار و ۷۸۷.۴۶ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۱.۱۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۰۸۳.۰۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۳۵۴.۶۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۲.۳۶ درصد کاهش به ۷۲.۷۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۷۵ درصدی به ازای ۷۴.۳۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۱.۰۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۲۶.۴۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۳۶ درصدی به ازای ۲۶.۳۰ دلار مبادله شد.1400/04/24
11:50:35
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما