كدام كشور آفریقایی مشتری اصلی كالاهای ایرانی است؟

كدام كشور آفریقایی مشتری اصلی كالاهای ایرانی است؟ پول من: سازمان توسعه تجارت در تازه ترین گزارش خود به بررسی عملکرد صادرکنندگان ایرانی در بازار کشورهای آفریقایی پرداخته است.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، هرچند بازار آفریقا برای خیلی از کشورهای توسعه یافته جهان، بازاری بسیاری گسترده برای صادرات محصولاتشان بشمار می رود اما ایران در این بخش حضوری محدود دارد که در کنار تحریم ها، مشکلات مربوط به حمل و نقل کالا اصلی ترین معضل در این عرصه بشمار می رود.
با این وجود بررسی آمارهای صادراتی ایران امسال نشان میدهد که همپا با افزایش آمار کل صادراتی کشور نسبت به سال قبل به بخش مهمی از آن تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا بود، میزان صادرات کالاهای ایرانی به آفریقا نیز افزایشی قابل توجه داشته است.
در سه ماهه ابتدایی امسال صادرات ایران به کشورهای آفریقایی حدود ۸۳۴ هزار و ۳۸۱ تن کالا به ارزش ۳۴۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با دوره مشابه در سال قبل از نظر وزن ۱۴۴ درصد و از نظر ارزش ۳۴۹ درصد رشد داشته است.
در بازه زمانی یاد شده کشورهای غنا با ۱۵۱ میلیون دلار، الجزایر با ۵۸ میلیون دلار، آفریقای جنوبی با ۳۲ میلیون دلار، تانزانیا با ۲۵ میلیون دلار و نیجریه با ۱۸ میلیون دلار در ردیف های اول تا پنجم طرف های صادراتی ایران در بین کشورهای آفریقایی قرار داشته اند.
سودان با کمتر از ۱۷ میلیون دلار، کنیا با بیشتر از ۱۴.۵ میلیون دلار، ساحل عاج با ۱۲ میلیون دلار، سومالی با ۴ میلیون دلار و مصر با حدود ۱.۵ میلیون دلار در ردیف ششم تا دهم طرف های صادراتی کشورمان در بین کشورهای قاره آفریقا بوده اند.
غنا با برخورداری از سهم ۴۴ درصدی صادرات ایران به قاره آفریقا طی مدت مذکور در ردیف دهم طرف های صادراتی ایران به جهان قرار داشته است. همین طور الجزایر با ۱۷ درصد، آفریقای جنوبی با ۱۰ درصد و تانزانیا و نیجریه با ۵ درصد پس از غنا بیشترین سهم از صادرات ایران به کشورهای آفریقایی را به خود اختصاص داده اند.
صادرات ایران در سه ماهه نخست سال جاری به کشورهای الجزایر با ۲۰۶۴۱ درصد، نیجریه با ۸۸۱۸ درصد، ساحل عاج با ۱۷۵۰ درصد، تانزانیا با ۵۸۰ درصد، آفریقای جنوبی با ۴۵۶ درصد و غنا با ۳۷۰ درصد بیشترین رشد را داشته است.
منبع:

1400/04/28
19:41:54
5.0 / 5
214
تگهای خبر: آمار , ارز , بازار , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما