بانك مركزی اعلام كرد؛

3 و سه دهم كارت بانكی به ازای هر نفر

3 و سه دهم كارت بانكی به ازای هر نفر به گزارش پول من مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۲۶۸ میلیون کارت بانکی و اعتباری در کشور وجود دارد اضافه کرد: سرانه کارت بانکی در کشور حدود ۳.۳ کارت به ازای هر نفر است.به گزارش پول من به نقل از بانک مرکزی، داوود محمدبیگی اظهار داشت: اصولاً کارت های بدهی و اعتباری جزو کارت های بانکی اشخاص محسوب می شوند و کارت های هدیه و پیش پرداخت که قابلیت شارژ نداشته و قابل انتقال به غیر است نباید در سرانه کارت محاسبه شوند. بر همین مبنا سرانه تعداد کارت بانکی در کشور حدود ۳.۳ کارت به ازای هر نفر است.
این مقام مسئول بانک مرکزی افزود: در کشوری که تمامی افراد جامعه دارای حساب بانکی هستند و نسبت اسکناس و مسکوک به نقدینگی طی ۷ سال از ۷.۶ به ۲.۳ کاهش یافته و مردم تمام فعالیتهای مالی خویش را با استفاده از ابزارهای الکترونیک انجام می دهند سرانه ۳.۳ کارت بانکی به ازای هر نفر سرانه بالایی محسوب نمی گردد.
محمدبیگی ضمن اشاره به این که بیشتر از ۳۲ بانک و مؤسسه اعتباری غیر بانکی در کشور وجود دارد که مشتریان می توانند از خدمات متنوع آنها استفاده کنند، اضافه کرد: بنابراین اگر هر مشتری به صورت متوسط در دو یا سه بانک حساب داشته باشد طبیعتاً نیازمند دو یا سه کارت بانکی است.
مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی افزود: از منظر پایداری سرویس هم همانگونه که معمولا هر فروشگاه به دو یا سه دستگاه کارت خوان مجهز است تا در صورت عدم سرویس دهی یکی از آنها کسب و کار با مشکل مواجه نشود، مشتری هم حداقل به دو کارت بانکی نیاز خواهد داشت.
محمدبیگی تجمیع کارت های بانکی را معادل کاهش رقابت و تنوع عرضه خدمات به مشتریان دانست و تصریح کرد: تجمیع کارت های بانکی به مفهوم حذف آنها و وابستگی مشتری صرفا به یک نهاد یا یک بانک اصولاً مبتنی بر استانداردهای پرداخت نیست و در همه دنیا بانک ها با ایجاد امکانات و محصولات متنوع مشتریان را به استفاده از محصولات خود ترغیب می کنند.
مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی افزود: از منظر سهولت کاربری و استفاده حداکثری از ظرفیت تلفن های هوشمند هم بانک مرکزی پروژه کهربا را از اواخر سال قبل با همکاری بانک ها و شرکتهای پرداخت شروع کرده است که بر مبنای آن مشتری قادر خواهد بود بدون احتیاج به جسم کارت و با ذخیره اطلاعات کارت در فضای امن تلفن همراه خود صرفا با در اختیار داشتن تلفن همراه از خدمات کارت های مختلف ذخیره شده در تلفن بهره مند شود.
محمد بیگی همینطور در مورد مباحث در رابطه با مبارزه با پولشویی و نظارت بر تراکنش های بانکی اظهار داشت: با عنایت به این که تمامی کارت های بانکی مشتریان در شبکه پرداخت با شماره ملی ایشان مرتبط و قابل شناسایی است، امکان ایجاد کنترل و محدودیت برای تمامی کارت های بانکی هر شخص به سادگی امکان پذیر است.
وی اضافه کرد: بعنوان نمونه در این خصوص، محدودیت ۱۰۰ میلیون تومانی خرید روزانه برای هر شخص با استفاده از تمامی کارت های وی صرف نظر از تعداد کارت در شبکه پرداخت است که الان اجرا می شود.


منبع:

1400/04/31
23:01:11
5.0 / 5
228
تگهای خبر: ابزار , ارز , اسكناس , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما