یك كارشناس مسكن:

مساله خوزستان نخستین اثرات توسعه نامتوازن است

مساله خوزستان نخستین اثرات توسعه نامتوازن است به گزارش پول من یک کارشناس اقتصاد مسکن با اعلان اینکه مساله مهاجرت از جنوب کشور به حاشیه تهران و استان های شمالی در آینده تشدید می شود اظهار داشت: پس از 50 سال هنوز یک سند آمایش سرزمین ملی مصوب و قابل اجرا نداریم و در این شرایط توسعه نامتوازن، کمبود آب، مشکلات زیست محیطی و اقتصادی در جنوب کشور موجب تخلیه این مناطق از جمعیت خواهد شد.


مهدی روانشادنیا در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به لحاظ جمعیتی، کم تراکم ترین مناطق کشور هستند؛ در صورتیکه در سایر کشورها عمده تجارت بوسیله دریا صورت می گیرد و این مناطق کانونهای جمعیتی هستند و تراکم جمعیتشان بیش از میانگین آن کشورها است. این نامعادله طی سالهای قبل در کشور ما تشدید هم شده است که نشان میدهد در تدوین و پیاده سازی سیاستهای آمایش سرزمین موفق نبودیم.
وی ادامه داد: به سبب توسعه نامتوازن طی دهه های گذشته با تخلیه جمعمیت در نوار جنوبی مواجه بوده ایم و این معضل به خوزستان سرایت کرده که نخستین اثرات آنرا مشاهده می نماییم. اگر فکری اساسی درباب توسعه زیرساختها، معضل آب و ریزگردهای جنوب کشور نکنیم باید بیش از پیش منتظر خالی شدن جمعیت از خوزستان و فشار جمعیت به تهران و شمال کشور باشیم.
روانشادنیا با اعلان اینکه هنوز یک سند آمایش سرزمین ملی مصوب و قابل اجرا نداریم اشاره کرد: پس از ۵۰ سال که از مطرح شدن سیاستهای آمایش سرزمین می گذرد تازه یک سند آمایش سرزمین تدوین شده که مراحل نهایی را در مرکز پژوهشهای توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه طی می کند و تا بیاید شکل اجرائی به خود بگیرد همین وضعیت عدم تعادل در جنبه های محیط زیستی و اقتصادی کشور ادامه خواهد داشت.
این کارشناس اقتصاد مسکن اشاره کرد: به اندازه تعداد ساکنان شهر تهران در حاشیه آن جمعیت وجود دارد. رشد جمعیت شهر تهران گاهی در سال های اخیر منفی شده اما با درصدهای افزایش دورقمی در حاشیه پایتخت مواجهیم. مهاجرتهای گسترده ای از جنوب و مرکز ایران به سمت استان های تهران، البرز و استان های شمالی درحال وقوع است که اثراتش را در آینده بیشتر لمس خواهیم کرد. به زودی در تامین آب آشامیدنی مجموعه شهری تهران و کرج با مشکل مواجه می شویم. همین حالا به سبب تراکم جمعیتی در جنوب تهران شاهد معضلات زیست محیطی همچون فرونشست زمین هستیم. در صورت ایجاد زیرساختهای اقتصادی در شهرهای مبدأ مهاجران نیز احتمال بازگشت خانوارها به شهرهای خودشان ضعیف است.
وی یکی از محورهای برنامه ششم توسعه را سواحل مکران دانست و اظهار داشت: در سال آخر برنامه ششم قرار داریم اما می بینیم که اقدام قابل توجهی برای زیرساختهای منطقه مکران نشده و در حوزه توسعه سواحل از کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار عقب هستیم. در صورتیکه به سبب وجود کوههای زاگرس، آب و هوای سواحل جنوبی کشور ما از کشورهای جنوب خلیج فارس بهتر است. آب جلگه خوزستان هم از سرچشمه های زاگرس تامین می شود در صورتیکه کشورهای عربی از این نعمت برخوردار نیستند.
بگفته روانشادنیا، ما در یک پروسه معیوب توسعه نیافتگی قرار گرفته ایم که از سالها قبل اثرات منفی آنرا در جنوب کشور مشاهده می نماییم. در این چارچوب تصمیمات اشتباه می گیریم و گاهی بودجه را هم هدر می دهیم. حدود ۸۰ هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد که سالیانه دو تا سه هزار پروژه قابل افتتاح است و اولویت خاصی هم به آنها نمی دهیم. بطورمثال برای جنوب کشور سد می سازیم ولی شبکه ها و خط انتقالش را راه اندازی نمی نماییم. به پایین دست آب نمی رسد و نارضایتی بروز پیدا می کند.
این کارشناس اقتصاد مسکن اشاره کرد: روند توسعه نامتوازن و مانا برای آینده کشور تنها با تغییر پارادایم به سمت توسعه پایدار، در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی، عدالت و آمایش سرزمینی ممکن خواهد بود.
منبع:

1400/05/02
11:55:20
5.0 / 5
273
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما