بدهی بانک ها و دولت به بانک مرکزی زیاد شد

بدهی بانک ها و دولت به بانک مرکزی زیاد شد به گزارش پول من آخرین آمار بانک مرکزی حاکی از افزایش بدهی های دولت و بانک ها به بانک مرکزی است که در این بین این بانک، عامل اصلی افزایش مطالبات خود از دولت را اعلام نمود.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، آنطور که گزارش بانک مرکزی از متغیرهای پولی و بانکی در انتها خرداد سالجاری نشان می دهد، در این زمان خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی با ۵۳.۵ درصد رشد نسبت به خرداد سال قبل به ۲۰۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و مطالبات بانک مرکزی از بانک ها با ۰.۱ درصد رشد به ۱۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسید.
در این حوزه، بانک مرکزی در اطلاعیه ای دلیل اصلی افزایش مطالبات خود از بخش دولتی در دوره مذکور را استفاده دولت از وجوه تنخواه گردان (جمعاً به میزان ۵۵۵.۳ هزار میلیارد ریال) اعلام نمود.

در مورد تحولات در ارتباط با استفاده دولت از وجوه تنخواه گردان خزانه امسال هم توضیح داد که با عنایت به رقم منابع بودجه عمومی سال ۱۴۰۰ (مصوب مجلس شورای اسلامی، معادل ۱۳۷۳۷.۷ هزار میلیارد ریال) سقف اولیه تنخواه گردان خزانه به میزان سه درصد بودجه عمومی (۴۱۲.۱ هزار میلیارد ریال) تعیین و تا ابتدای اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ تمامی این مبلغ طی دو قسط در اختیار دولت قرار گرفت.

در ادامه، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۴۰۰.۳.۲۶ و به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه (به منظور پیشگیری، امدادرسانی و جبران خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه، در اجرای ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و اصلاحیه آن در خصوص افزایش تا معادل سه درصد تنخواه گردان خزانه و تبصره الحاقی به ماده (۲۴) قانون محاسبات عمومی کشور ـ مصوب سال ۱۳۶۶ـ مبحث ماده (۱) قانون تنظیم بخش از مقررات مالی دولت ـ مصوب سال ۱۳۸۰ ـ و با رعایت بند (م) ماده (۲۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) ـ مصوب سال ۱۳۹۳ ـ و سایر قوانین مرتبط) مقرر کرد سقف مجاز تنخواه گردان خزانه در سال ۱۴۰۰ به میزان یک واحد درصد افزایش یابد (افزایش از ۴۱۲.۱ به ۵۴۹.۵ هزار میلیارد ریال) و بانک مرکزی را موظف کرد در اسرع وقت افزایش تنخواه گردان خزانه را در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه داری کل کشور) قرار دهد. بنابراین بانک مرکزی با عنایت به مصوبه مذکور، در تاریخ ۱۴۰۰.۳.۳۰ نسبت به پرداخت مبلغ اضافه شده به سقف مجاز تنخواه گردان خزانه (۱۳۷.۴ هزار میلیارد ریال) اقدام نمود.


چرا سقف برداشت دولت از تنخواه زیاد شد؟

در مورد عوامل موثر بر افزایش سقف مجاز تنخواه گردان خزانه در سال ۱۴۰۰، بانک مرکزی به چسبندگی هزینه های جاری دولت و همینطور کاهش قابل توجه بعضی از درآمدهای دولت (نظیر درآمدهای مالیاتی بر نقل و انتقال سهام در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال قبل) اشاره نمود.
علاوه بر این، به استناد جز (۴) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، بانک مرکزی موظف شده است برای پرداخت بموقع مصارف هدفمندی و بر مبنای درخواست سازمان برنامه و بودجه، معادل یک درصد از جمع مصارف جدول تبصره (۱۴) را (حدود ۳۳.۴ هزار میلیارد ریال) به صورت تنخواه در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه ها قرار دهد که از این میزان، معادل ۲۰۰۰ میلیارد تومان در تاریخ ۱۴۰۰.۳.۵ در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه ها (به منظور پرداخت به شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران برای خرید تضمینی گندم) قرار گرفته است.
بر این اساس در طول سه ماهه اول سالجاری، از مجموع تنخواه گردان (خزانه و سازمان هدفمندسازی یارانه ها) به میزان ۵۶۹.۵ هزار میلیاردریال، ۵۵۵.۳ هزار میلیاردریال توسط دولت مورد استفاده قرار گرفته است که از این میزان ۴۳۲.۱ هزار میلیاردریال (۷۸ درصد) در قبل و ۱۲۳.۲ هزار میلیاردریال (۲۲ درصد) در دوره مدیریت جدید بانک مرکزی اجرایی شده است.

از طرفی، جزئیات افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی هم بررسی گردید که وضعیت دارایی ها و بدهی های بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی از آن حکایت می کند که میزان دارایی های خارجی در این بخش با ۹۱.۱ درصد رشد نسبت به پایان خرداد سال قبل همراه بوده و به ۱۳۵۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
سپرده بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی هم با ۳۴.۱ درصد افزایش نسبت به خرداد سال قبل به ۴۲۰ هزار میلیارد تومان رسید. همچنین، بدهی بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی هم در انتها خرداد ۱۴۰۰ با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

خلاصه دارایی ها و بدهی های بانکهای تجاری

علاوه بر این، میزان دارایی های خارجی بانکهای تجاری کشور در انتها خرداد ۱۴۰۰ معادل ۱۹۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۱۵۱.۴ درصد رشد نشان داده است.
سپرده بانکهای تجاری نزد بانک مرکزی هم ۷۴.۴ هزار میلیاردریال بوده که ۲۳.۹ درصد کاهش یافته است.
جمع کل دارایی های بانکهای تجاری در دوره مورد بررسی، ۱۲۲۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که به نسبت خرداد ۹۹ دارای ۶۰.۸ درصد رشد است و میزان بدهی بانکهای تجاری به بانک مرکزی در انتها خرداد ۱۴۰۰ به ۷۴.۷ هزار میلیاردریال رسیده که ۲۳.۹ درصد نسبت به سال قبل افت داشته است.

وضعیت دارایی ها و بدهی های بانکهای تخصصی

بر اساس این گزارش، میزان دارایی های خارجی بانکهای تخصصی در انتها خرداد ۱۴۰۰ معادل ۳۳۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل ۶۰.۶ درصد رشد یافته است.
جمع کل دارایی های بانکهای تخصصی در این دوره رقم ۱۱۹۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که ۴۰.۳ درصد رشد دارد. همینطور میزان بدهی بانکهای تخصصی به بانک مرکزی ۴۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است که معادل سه درصد نسبت به پایان خرداد ۹۹ کاهش داشته است.
1400/05/12
23:30:56
5.0 / 5
295
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما