توضیح بانك مركزی درباره سخنان دیروز كمیجانی؛

انتشار اوراق ودیعه هم اکنون سیاست جاری بانک مرکزی نیست

انتشار اوراق ودیعه هم اکنون سیاست جاری بانک مرکزی نیست بانک مرکزی با ارائه توضیحاتی درباره سخنان روز گذشته کمیجانی در همایش بانکداری اسلامی، اعلام نمود: انتشار اوراق ودیعه هم اکنون سیاست جاری بانک مرکزی نیست.


به گزارش پول من به نقل از بانک مرکزی، طبق مصوبه مورخ ۱۳۹۹.۵.۲۱ شورای پول و اعتبار، شرایط انتشار اوراق ودیعه (از جمله تعیین نرخ سود تعیین شده برای اوراق) باید به تصویب این شورا برسد و هم اکنون سیاست جاری بانک مرکزی نیست. رییس کل بانک مرکزی در سی و یکمین همایش سالانه بانکداری اسلامی مورخ ۱۴۰۰.۶.۹ در تشریح فعالیت شورای فقهی بانک مرکزی، به مصوبات این شورا همچون دستورالعمل نحوه امهال مطالبات مؤسسات اعتباری، دستورالعمل اجرائی انجام عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال گرفتن وثیقه توسط بانک مرکزی و شیوه نامه اجرائی آن، شیوه نامه استفاده از توافق بازخرید (رپو) منطبق با شریعت در بازار بین بانکی، خرید اوراق مالی اسلامی دولتی توسط بانک مرکزی بوسیله ابزار توافق بازخرید منطبق با شریعت بدون اثرگذاری بر ذخایر شبکه بانکی و انتشار اوراق ودیعه توسط بانک مرکزی با هدف جذب وجوه از عموم در قالب ودیعه و بازپرداخت آن در سررسید با حفظ قدرت خرید با نرخی معادل حداکثر نرخ تورم سالیانه و نیز استفاده از عقد مرابحه و تاکید بر استفاده از آن در اعطای تسهیلات اشاره کردند.

اما از میان مصوبات مذکور، موضوع «انتشار اوراق ودیعه توسط بانک مرکزی با هدف جذب وجوه از عموم در قالب ودیعه و بازپرداخت آن در سررسید با حفظ قدرت خرید با نرخی معادل حداکثر نرخ تورم سالیانه» بصورت نادرست بعنوان سیاست جاری و برنامه ریزی شده بانک مرکزی برداشت شده است. در همین ارتباط به اطلاع می رساند همانطور که رییس کل محترم بانک مرکزی نیز اشاره داشتند این مساله تنها با هدف تشریح قسمتی از مصوبات شورای فقهی بانک مرکزی بوده است و به مفهوم یک سیاست جاری و درحال اجرا نیست.

در پایان، یادآور می شود که طبق مصوبه مورخ ۱۳۹۹.۵.۲۱ شورای پول و اعتبار، شرایط انتشار اوراق ودیعه (از جمله تعیین نرخ سود تعیین شده برای اوراق) باید به تصویب این شورا برسد.

1400/06/10
23:52:16
5.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما