در نامه ای به رئیس جمهوری؛

فعالان بازار سرمایه خواهان حذف قیمت گذاری دستوری شدند

فعالان بازار سرمایه خواهان حذف قیمت گذاری دستوری شدند پول من: گروهی از فعالان بازار سرمایه در نامه ای به رئیس جمهور خواهان حذف قیمت گذاری دستوری شدند.به گزارش پول من به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، فعالان بازار سرمایه با ارسال نامه ای به رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ناکارآمدی صنعت و بازار، تحت تاثیر قیمت گذاری دستوری، به حدی است که آثار ناشی از حذف قیمت گذاری دستوری، بیشتر از رفع تحریم های ظالمانه است، خواهان حذف قیمت گذاری دستوری در اقتصاد ایران شدند و اعلام کردند: قیمت گذاری دستوری در حوزه های مختلف اقتصادی ضربات سنگینی به نظام تولید وارد کرده و منافع مصرف کننده ها را به خطر انداخته است.
فعالان در نامه خود به رئیس جمهور، ضمن اشاره به تجربه شکست خورده دولت دوازدهم، با اشاره به اینکه رانت خواران در تلاشند تا کوشش ها و برنامه های دولت جدید را هم به بهانه پشتیبانی از مردم ضعیف به سمت ابزارهای شکست خورده ای نظیر قیمت گذاری دستوری هدایت کنند، تاکید کردند: قیمت گذاری دستوری رانت زیادی را نصیب واسطه ها و سفته بازان کرده است.
فعالان بازار سرمایه در نامه خود خطاب به رئیس جمهوری نوشته اند: حضرتعالی در سمت قبلی خود بعنوان ریاست قوه قضاییه به دفعات از رانت دلار ۴۲۰۰ تومانی سخن گفته و بر عزم خود برای مقابله با فساد رانت خواران تاکید کرده بودید. مادامی که رانت از راه سیاست های نادرست قیمت گذاری دولتی ایجاد می شود، ما شاهد فعالیت رانت جویان و گروه های غیررسمی محافظ این رانت خواهیم بود. قیمت گذاری دستوری به حضور پرتراکم دلالان در بازارها منجر شده، به صورت مثال فقط در صنعت سیمان سالانه ۱۰ هزارمیلیارد تومان رانت بین واسطه ها توزیع می شود.
فعالان بازار سرمایه در ادامه خطاب به رئیس جمهور تاکید کرده اند: دغدغه درست و صحیح شما در مبارزه با فساد کاملاً ستودنی است، اما وقتی به مسیر ایجاد فساد در اقتصاد ایران نگاه می نماییم، مشخص می شود عمده این فسادها در نتیجه رفتار اشتباه سیاستگذاران، یعنی سازمان پشتیبانی از مصرف کننده و ستاد تنظیم بازار، در قیمت گذاری دستوری کالاهایی مانند فولاد، سیمان، قیر، تایر، خودرو و نظایر آن است.
نویسندگان نامه، به آثار مخرب قیمت گذاری دستوری در صنایع مختلف همچون خودروسازی و صنعت برق اشاره کرده و آنرا سرمنشأ فساد دانسته و توضیح دادند: قیمت گذاری دستوری در صنعت برق به کاهش جذابیت سرمایه گذاری در ایجاد نیروگاه های جدید و توسعه نیروگاه های قبلی منجر شده و کار به جایی رسیده است که شاهد قطعی مکرر برق هستیم و برای سرپوش گذاشتن به این نقیصه و پیشگیری از نارضایتی مردم، گزینه قطع برق تولیدکننده های سیمان و فولاد مورد توجه قرار گرفته، اما باید توجه کرد که مشکل اصلی همه این صنایع، ازجمله سیمان و فولاد، قیمت گذاری دستوری است.


منبع:

1400/06/21
10:11:51
5.0 / 5
199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما