قائم مقام بانك مركزی:

ارتباط بانك های خارجی با ایران رو به بهبود است

ارتباط بانك های خارجی با ایران رو به بهبود است پول من: یزد- قائم مقام بانك مركزی با اشاره به عبور از شرایط سخت تحریم و قطع ارتباطات بانكی اظهار داشت: ارتباط بانك های خارجی با ایران روبه بهبود است.به گزارش پول من به نقل از مهر، اكبر كمیجانی در ستاد راهبرد و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد تصریح كرد: جهت گیری بانك مركزی در ابتدای دولت یازدهم به سمت حمایت از تولید و اشتغال رفته است.
وی با اشاره به اینكه شرایط كشور در ابتدای دولت یازدهم با محدودیت هایی كه داشتیم خیلی سخت بود، ادامه داد: به لحاظ اقتصادی كاملا ركود داشتیم و رشد اقتصادی كشور در سال ۹۱ و ۹۲ كاملا منفی بود.
قائم مقام بانك مركزی با اشاره به اینكه رویكرد دولت و جهت گیری كلی بانك مركزی باعث شد تا تغییراتی را در سال ۹۳ اندك اندك مشاهده نماییم، اضافه كرد: سهم سرمایه در گردش در اقتصاد كشور در سال ۹۱ حدود ۴۶ درصد بود كه با جهت گیری بانك مركزی و هماهنگی با بانك های كشور و با هدف حمایت از تولید و اشتغال، این سهم رفته رفته افزایش پیدا كرد.
وی با تاكید بر استفاده از ظرفیت های خالی اشتغال و حفظ اشتغال موجود در سطح كشور افزود: باید با استفاده از سرمایه های راكد بتوان به سمت سرمایه گذاری و پرداخت به تولید گام برداشت.
كمیجانی با اشاره به اینكه نتیجه اقدامات و تلاش های انجام شده نشان داده است كه آمار ۴۶ درصد در سال ۹۱ به ۶۴ یا ۶۵ درصد رسیده عنوان كرد: در شش ماهه اول سال جاری هم این آمار صدق می كند و حداقل این رویكرد بانك مركزی در حمایت از تولید و سرمایه گذاری اثرگذار بوده است.
وی بیان داشت: بخش صنعت كه در رشد منفی در دوسال نخست دهه ۹۰ بوده است هم اكنون از رشد منفی خارج شده است و بر مبنای آمارهای بانك مركزی، بخش صنعت و معدن كاملا رشد مثبت داشته است بخصوص در بخش ساخت و ساز كه از كسادترین بخش ها در فعالیت های اقتصادی بوده است.
قائم مقام بانك مركزی با اشاره به اینكه فعالیت در بخش ساختمانی در اولین فصل سال جاری منفی بود، افزود: سرمایه گذاری در بخش هایی مثل ساختمان كه آمار آن ها منفی بود سبب شد تا خرید و فروش ساختمان در تابستان كه روند كندی را در فصل تابستان در كشور به خود گرفته بود به شرایط خوب و روند پرسرعت تری برگردد.
وی با اشاره به اینكه سرمایه گذاری در بخش ساختمان با رشد مثبت همراه شده است عنوان كرد: امسال خرید و فروش ملك و ساختمان در سطح كشور با شتاب همراه شده و ارزش افزوده این بخش در نیمه دوم سال جاری رشد مثبت را تجربه می كند.
كمیجانی با اشاره به اینكه حمایت های بانك مركزی و بانك های دیگر تنها به پرداخت تسهیلات منجر نشده و به صورت مختلف ادامه دارد تصریح كرد: با اتصالات و ارتباطاتی كه بخش صنعت با ساختمان دارند امیدواریم كه فعالیت های تحت تاثیر این بخش روند مثبت و پرشتابی را به خود بگیرد.
وی با اشاره به اینكه بانك ها به علت شرایط سخت اقتصادی كه داشتیم عموما با كمبود نقدینگی مواجه گشتند اضافه كرد: كل تسهیلات سال قبل بانك ها ۵۴۸ هزار میلیارد بوده اما با هدف گذاری كه برای اشتغال و تولید تعیین شده است این آمار طبق ارزیابی ها، امسال به ۶۷۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید كه ۵۰ هزار میلیارد آن برای رونق تولید است.

1396/10/07
20:36:55
5.0 / 5
5349
تگهای خبر: آمار , ارز , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما