چرا ایرانی ها برای تركیه دست و پا می شكنند!

سندروم خرید ملک در ترکیه لاکچری بازی یا سردرگمی؟

سندروم خرید ملک در ترکیه لاکچری بازی یا سردرگمی؟ پول من: با وجود آنکه این روزها از اقتصاد ترکیه اخبار خوبی به گوش نمی رسد، لیر هر روز ارزش خودرا از دست می دهد، بیکاری در این کشور روزافززون شده، گردشگری 65 درصد کاهش یافته، 35 درصد قیمت خانه در ترکیه مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شود و خریداران تا سه سال حق فروش ملک را ندارند، ایرانیها باز هم به دلیلهای نامعلوم در ماه گذشته با خرید 1265 خانه بزرگترین گروه خریداران ملک در ترکیه لقب گرفتند.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، اوضاع نابسامان اقتصاد ترکیه دست از سر این کشور برنمی دارد و به اذعان اردوغان ـ رئیس جمهور ترکیه ـ همین وضعیت دست کم تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت. از زمان شیوع ویروس کرونا تورم و رکود اقتصادی ترکیه شروع شده و نفس اقتصاد این کشور را بریده است. تا اختتام ماه اکتبر تورم ترکیه به ۱۹.۸ درصد رسید که فاصله قابل توجهی از تورم ۱۱ درصدی اکتبر سال قبل دارد.

سراب سرمایه گذاری
در این شرایط سرمایه های ایرانیانی که در ترکیه مبادرت به خرید ملک می کنند در خطر قرار گرفته است. هرچند کارشناسان علت اصلی خرید مسکن در ترکیه توسط ایرانیها را نه افزایش سرمایه بلکه گرفتن اقامت عنوان می کنند، اما با روند سقوط آزاد اقتصاد ترکیه احتمال ریزش سرمایه های ایرانیان وجود دارد.
در وضعیت عادی بازار مسکن ترکیه در ثبات قیمتی قرار دارد اما طی یک سال قبل تورم مسکن ترکیه ۳۲.۴ درصد بوده است. با این وجود اگر اوضاع اقتصادی ترکیه بهتر شود احتمال ثبات و حتی کاهش قیمت ملک در این کشور وجود دارد و ایرانیانی که همین حالا هم ۳۵ درصد مالیات بر عایدی سرمایه مشمول خانه های آنها در زمان فروش می شود حدود نیمی از سرمایه خودرا از دست می دهند.
افت ۶۵ درصدی درآمد ترکیه از گردشگری به سبب شیوع کرونا، کاهش بیش از پیش ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار، اصرار به کاهش نرخ بهره که اثر ریزشی بر قیمت لیر داشته و تهدید اروپا به تحریم ترکیه به سبب اکتشافات در دریای مدیترانه به معضلات این روزهای اقتصاد ترکیه تبدیل گشته است.

ایرانیان برای ترکیه دست و پا می شکنند!
البته ظاهرا برای برخی ایرانیها فرقی نمی کند که وضعیت اقتصادی ترکیه در چه شرایطی قرار دارد. اتباع ایرانی در ماه اکتبر ۲۰۲۱ (مهر و آبان ۱۴۰۰) با خرید ۱۲۶۵ دستگاه خانه در صدر خریداران خانه و سرمایه گذاران در این کشور قرار گرفتند. آنها در ماه سپتامبر (شهریور و مهر) هم رکورد بیشترین تعداد خرید مسکن در ترکیه را شکستند و بیش از ۱۳۰۰ خانه در این کشور خریداری کردند. همین طور در ماه سپتابر (شهریور و مهر) تعداد ۱۰۶ هزار توریست ایرانی از ترکیه دیدن کردند که افزایش ۱۱۱ درصدی را در مقایسه با ماه مشابه سال قبل نشان میدهد.
تعداد خانه هایی که در این ماهها ایرانیها در خریداری می کنند ۲.۵ برابر بیش از میانگین خرید ماهانه اتباع ایرانی در این کشور است؛ بااینکه پایین بودن قیمت مسکن در بعضی مناطق ترکیه نسبت به تهران در تمایل به خرید ملک در این کشور بی تاثیر نیست. کسی که قصد دریافت اقامت در ترکیه را دارد باید سرمایه ای به اندازه ۲۵۰ هزار دلار به خرید خانه در این کشور اختصاص دهد و تا سه سال حق فروش آنرا ندارد. یعنی برای دریافت اقامت باید املاکی به ارزش حدود ۷ میلیارد تومان خریداری کنید.

حداقل سرمایه گذاری برای دریافت اقامت ۷ میلیارد تومان
البته قیمت خانه در ترکیه به پول ایران از ۵۰۰ میلیون تومان آغاز می شود که مشمول اقامت نخواهد شد؛ در صورتیکه برای خرید یک آپارتمان ۷۰ متری در ارزانترین منطقه تهران (منطقه ۱۸) باید حدود یک میلیارد و ۷۵ میلیون تومان هزینه کرد. در مناطق متوسط شهر تهران این عدد به حدود ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان می رسد. در شمال تهران نیز باتوجه به متوسط قیمت مسکن منطقه یک در مهرماه ۱۴۰۰ یک واحد ۷۰ متری به طور متوسط ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان قیمت دارد.
حالا این ارقام را با قیمت ملک در ترکیه مقایسه نماییم. کف قیمت مسکن در اطراف استانبول ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار لیر است. با این حساب می توان با حداکثر ۷۹۰ میلیون تومان (۲۶ درصد ارزانتر از منطقه ۱۸ تهران) یک آپارتمان در ترکیه خریداری کرد. البته خانه هایی با قیمت حدود ۵۰۰ میلیون تومان هم وجود دارد که طبیعتا از امکانات کمی برخوردار و قدیمی است. اما برای خرید یک آپارتمان یک خوابه مناسب با استخر، سونا، زمین بازی و دیگر امکانات باید ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار لیر معادل حدود ۲ تا ۲.۷ میلیارد تومان بپردازید؛ یعنی یک آپارتمان نسبتا لوکس در ترکیه حدودا یک چهارم شمال تهران قیمت دارد. البته با خرید خانه ۲.۷ میلیارد تومانی در ترکیه به شما اقامت نمی دهند و جمع سرمایه گذاری شما در بازار املاک ترکیه باید حداقل ۲۵۰ هزار دلار معادل حدود ۷ میلیارد تومان باشد.
ترکیه از نظر معیشتی و شغلی نیز شرایط مناسبی ندارد. شاید بهترین توصیف را در این زمینه حسن محتشم ـ کارشناس بازار مسکن ـ انجام داد که اظهار داشت: «ترکیه آش دهن سوزی نیست». از جانب دیگر کسی که ۷ میلیارد تومان در ترکیه سرمایه گذاری می نماید طبیعتا به دنبال یافتن شغل نیست. سرمایه اش هم باتوجه به توضیحات این گزارش ممکنست با خطر مواجه شود. اما چه چیزی سبب شده که ایرانیها اینقدر نسبت به خرید ملک در ترکیه عطش دارند؟ لاکچری بازی، نبود مأمنی برای سرمایه گذاری در ایران، باد کردن پولهای هنگفت روی دست برخی افراد، سردرگمی و بازی با سرمایه، همگی می تواند از دلیلهای سندروم خرید ملک در ترکیه باشد.
منبع:

1400/08/28
22:51:36
5.0 / 5
235
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما