تغییرات قیمت دلار طی دو دهه

تغییرات قیمت دلار طی دو دهه پول من: آمار بانک مرکزی نشان داده است که متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران از ۸۰۰ تومان در سال ۱۳۸۱ به ۲۸ هزار و ۲۹۳ تومان تا آخر آذرماه سالجاری رسیده که در این فاصله، حدودا ۳۵ برابر شده است.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، در آمارهای اقتصادی بانک مرکزی تحولات متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران از سال ۱۳۸۱ تا آخر آذرماه سالجاری ثبت شده که متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران در سال ۱۳۸۱ به میزان ۸۰۰ تومان بوده و با گذشت هشت سال، متوسط قیمت فروش دلار به ۱۰۴۴ تومان در سال ۱۳۸۹ رسیده است.
البته، در گزارش بانک مرکزی قیمت فروش دلار در سال ۱۳۹۰ فقط تا آخر دیماه آن سال اعلام شده که معادل ۱۵۴۱ تومان بوده و قیمت دلار در کل سال ۱۳۹۰ اعلام نشده است.
میتوان اظهار داشت که همزمان با آغاز دهه نود، روند افزایشی قیمت دلار هم شروع شد و متوسط قیمت فروش این ارز از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ در محدوده ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان قرار داشت.
از این زمان به بعد، روند افزایشی قیمت دلار قابل توجه شد و مبلغ فروش آن از ۱۰ هزار تومان عبور کرد که بیشترین عامل موثر در این حوزه تحریم ها و نوسانات شدید ارزی در آن سال ها بوده است.
بگونه ای که متوسط قیمت فروش دلار در سال ۱۳۹۸ معادل ۱۲ هزار و ۹۱۸ تومان و در سال ۱۳۹۹ هم به میزان ۲۲ هزار و ۸۸۷ تومان بوده است.
از طرفی، رقمی که از نرخ فروش دلار در آذرماه سالجاری ثبت شده، ۲۸ هزار و ۲۹۳ تومان بوده و در نه ماه اول سال ۱۴۰۰ نیز، متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا در بـازار آزاد
شهر تهران ۲۵ هزار و ۶۸۸ تومان اعلام شده است.
بنابراین، تغییرات قیمت دلار در دو دهه اخیر مبین این است که قیمت این ارز طی این مدت حدودا ۳۵ برابر شده است.
ردیف سال متوسط نرخ فروش دلار ۱ ۱۳۸۱ ۸۰۱ تومان ۲ ۱۳۸۲ ۸۳۲ تومان ۳ ۱۳۸۳ ۸۷۴ تومان ۴ ۱۳۸۴ ۹۰۴ تومان ۵ ۱۳۸۵ ۹۲۲ تومان ۶ ۱۳۸۶ ۹۳۵ تومان ۷ ۱۳۸۷ ۹۶۶ تومان ۸ ۱۳۸۸ ۹۹۷ تومان ۹ ۱۳۸۹ ۱۰۴۴ تومان ۱۰ ۱۳۹۰ _ ۱۱ ۱۳۹۱ ۲۶۰۷ تومان ۱۲ ۱۳۹۲ ۳۱۸۳ تومان ۱۳ ۱۳۹۳ ۳۲۸۰ تومان ۱۴ ۱۳۹۴ ۳۴۵۰ تومان ۱۵ ۱۳۹۵ ۳۶۴۴ تومان ۱۶ ۱۳۹۶ ۴۰۴۵ تومان ۱۷ ۱۳۹۷ ۱۰ هزار و ۷۸۳ تومان ۱۸ ۱۳۹۸ ۱۲ هزار و ۹۱۸ تومان ۱۹ ۱۳۹۹ ۲۲ هزار و ۸۸۷ تومان ۲۰ تا آخر آذر ۱۴۰۰ ۲۸ هزار و ۲۹۳ تومان

منبع:

1400/11/01
12:22:45
5.0 / 5
303
تگهای خبر: آمار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما