شیخ :

انحلال و تجزیه ملی مس به شوخی بی مزه شبیه است

انحلال و تجزیه ملی مس به شوخی بی مزه شبیه است به گزارش پول من رئیس هیات مدیره صندوق بازنشستگی ملی مس اظهار داشت: مبحث انحلال و تجزیه ˮفملیˮ چیزی شبیه یک شوخی بی مزه است و با مفهوم استقلال شرکت جدید مغایرت دارد.محمد جواد شیخ در گفتگو با خبرنگار مهر، پیرامون زمزمه های احتمال انحلال شرکت ملی مس ایران و تجزیه این شرکت سهامی عام به دو شرکت مس کرمان و آذربایجان اظهار داشت: شرکت ملی مس ایران در سال ۱۳۸۵ در بورس تهران پذیرفته شده و با ماهیت سهامی عام بر مبنای ترازنامه و صورت های مالی و بیانیه ثبت سهام خود و مطابق با دارایی ها و سه معدن بزرگ میدوک و سرچشمه در کرمان و سونگون در ورزقان تبریز به عموم مردم ۱۰ درصد از سهام "فملی" عرضه اولیه شده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر عرضه عمومی سهام "فملی" در همان ابتدا حدود ۳۶ درصد از سهام این شرکت به سبد سهام عدالت بیشتر از ۴۵ میلیون ایرانی تخصیص پیدا کرد و در عین حال بلوک ۳۰ درصدی دیگری از این سهم به مجموعه شرکتهای تابلعه شستا و سایر نهادهای عمومی واگذار شد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه احتمال انحلال شرکت ملی مس و تجزیه آن به دو شرکت مس آذربایجان و مس کرمان در حد صفر است، اظهار داشت: دارایی که متعلق به سهامداران است و بعنوان سهام در تملک آنها قرار گرفته، به آسانی نمی تواند منحل یا تجزیه کرد از طرفی سازمان بورس هم با چنین ادعاهایی تمام قد مخالفت حواهد کرد.
رئیس هیات مدیره صندوق بازنشستگی کارکنان شرکت ملی مس ایران اظهار داشت: ادعای تجزیه شرکت ملی مس ایران چیزی شبیه یک شوخی بی مزه است که حتی تصور آن می تواند خطرات قومیت گرایی و سیاسی امنیتی را برای کشور ایجاد نماید.
به گفته شیخ، پروژه های "فملی" صرفا در آذربایجام و کرمان متمرکز نبوده و در استانهای مختلف همچون در سیستان و بلوچستان هم دنبال می شود و آنچه که بعنوان استقلال شرکت مس سونگون مطرح شده با آنچه که بعنوان تجزیه شرکت ملی مس ایران ادعا می شود، به لحاظ ماهیت و شرکت داری صحیح نیست.
وی اضافه کرد: درصورتیکه مقرر است استقلال معدن مس سونگون در تبریز به شکل تبدیل به یک شرکت سرمایه گذاری سهامی عام در آذربایجان شود این ماهیت به لحاظ شرکت داری می تواند محتمل تر و واقعی تر از مبحث ادغام یا تجزیه باشد چونکه هم اکنون هم شرکتهای بسیاری در زیر مجموعه شرکت ملی مسر ایران از جملبه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه حضور دارند.
رئیس اسبق کارگزاری سهام عدالت از عرضه سهام تحت تملک خودرو و سایپا در دولت هم سخن گفت و اضافه کرد: به نظر می آید اظهار نظر در مورد عرضه بلوکی سهام خودرویی ها در بورس صرفا خبرسازی و متکی بر تبلیغات پفکی کوتاه مدت باشد چونکه برای خرید سهام این دارایی ها هیچ خریداری وجود ندارد.
اساساً در کشور بخش خصوصی قدرتمندی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد به علت تجربه بد خصوصی سازی در ایران و رفتاری که بعد از واگذاری ها صورت گرفته، هیچ خریداری جرات حضور در واگذاری ها نخواهد داشت.


منبع:

1401/04/02
10:55:25
5.0 / 5
165
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما