مهر خبر می‎دهد؛

دورجدید محدودیت بانكی علیه ایران، انسداد حساب شركتهای بزرگ در چین

دورجدید محدودیت بانكی علیه ایران، انسداد حساب شركتهای بزرگ در چین پول من: باآنكه چندی قبل چین، حساب دانشجویان ایرانی را مسدود كرده بود؛ اكنون بانك های این كشور، در تازه ترین اقدام حساب شركتهای فعال ایرانی با سابقه بالا در شهرهای مختلف این كشور را بسته اند.به گزارش پول من به نقل از مهر، ساز ناكوك چینی ها برای ایران چند ماهی هست كه نواخته می شود؛ چینی ها در تجارت با ایران، دیگر آن چشم بادامی های سابق نیستند كه حاضر باشند همه كار كنند تا بازار ایران را به دست بگیرند و با ایرانیان مراوده داشته باشند. اكنون آنها روش های متنوعی را برای كاهش تجارت خود با ایران به دست گرفته و اتفاقا، شاهرگ مبادلات تجاری یعنی روابط بانكی را نشانه گرفته اند.
این نخستین باری نیست كه چین، حساب ایرانیان را در این كشور مسدود می كند و البته هر بار هم بهانه ای جدید برای آن می آورد. در گذشته كه چینی ها حساب دانشجویان ایرانی و برخی تجار را مسدود كرده بودند؛ دلیل اصلی شان اجرای برخی قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی بود و الان بار دیگر در اقدامی جداگانه، اخیرا حساب شركتهای ایرانی فعال در این كشور با سوابق بالا را مسدود كرده است.
اكنون برخی تجار با دریافت اخطارهایی از جانب برخی بانكهای چینی مواجه شده اند كه مسدود كردن حسابها را خبر می دهد و البته از تغییراتی در سیاست این كشور در مقابل ایران حرف می زنند كه شاید آینده درخشانی را پیش روی تجارت خارجی دو كشور قرار ندهد. پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران در این رابطه می گوید: حسابهای شركتهای ایرانی ثبت شده در چین یك به یك در بانكهای چینی در حال بسته شدن است و موضوع، تنها منحصر به دانشجویان و اشخاص حقیقی ایرانی نیست.
وی می افزاید: حتی شركتهایی كه از ۱۵-۱۰ سال پیش در چین ثبت شده اند، مشمول این رفتار جدید بانكهای چینی شده اند. تجار ایرانی به كارمندان چینی خود متوسل شده اند و شركتهای جدیدی به نام آنان تأسیس می كنند و به امید امانتداری آنها دارایی خویش را به نامشان می زنند.
به گفته سلطانی، دولت چین سرمایه گذاری شركتهای چینی در ایران را تقریباٌ ممنوع كرده است و به سختی مجوز سرمایه گذاری خارجی در ایران را صادر می كند؛ ضمن اینكه مشتریان چینی اشاره به سخت تر شدن كار با ایران داشته و می گویند كه خیلی از شركتهای چینی ترجیح می دهند خرید خویش را در شرایط برابر از ایران نداشته باشند؛ زیرا پرداخت بسیار مشكل است و باید اسناد تجاری را تغییر دهند و به نام كشور دیگری بزنند تا امكان پرداخت پول از بانكهایشان فراهم گردد.
البته پیش از این، مشكلاتی هم از جانب چین برای برخی صادركنندگان ایرانی به خصوص در حوزه صادرات پتروشیمی بروز كرده بود كه بر این اساس، خیلی از مقامات بانك مركزی ایران همچون ولی الله سیف به این كشور سفر كرده بود تا بتواند مشكلات بانكی را برطرف سازد؛ اما گویا این مشكلات به صورت مقطعی و با رایزنی ها و چك و چانه بسیار برطرف شد و الان دوباره، همه چیز به سر جای اول بازگشته است؛ به خصوص اینكه این دفعه شركتهای بزرگ ایرانی در این كشور هدف قرار گرفته اند و مشخص نمی باشد كه چه سرنوشتی در انتظار حساب های ایرانی های مشغول به فعالیت در چین خواهد بود.
مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین هم در گفتگویی اعلام نموده كه بانك كونلون چین همچون بانكهایی است كه روابط تجاری با ایران دارد و سه بانك توسعه، اگزیم بانك چین و سیتیك از سال ۲۰۱۷ برای فاینانس پروژه ها با ایران كار می كنند؛ این در شرایطی است كه با كونلون بانك فقط با ارز مبادله ای می توان كار كرد كه ارز حاصل از فروش نفت می باشد و برای ارز آزاد هنوز باید با صرافی ها كار كرد.
وی می افزاید: بانك های چینی در سال ۲۰۱۷ برای تجار ایرانی، ایرانی ها دارای شركت در چین و دانشجویان و ساكنان ایرانی در چین محدودیت های بسیار زیادی بوجود آورده اند كه این محدودیت ها برپایه همان بخشنامه FATF است كه ایران را با ریسك بالا شناخته اند؛ حتی مواردی مشاهده شده كه مسافران ایران در چین برای تبدیل پولشان به یوان مراجعه نموده اند و بانك ها برای آنها این كار را انجام نداده اند.
حریری با اشاره به اینكه این موارد به سفارت، بانك مركزی و وزارت امور اقتصاد و دارایی اطلاع داده شده است، اظهار داشت: آنها در پاسخ به ما اعلام نموده اند كه مبحث پیگیری و رفع شده اما ارسال بخشنامه به بانك ها زمان بر است؛ البته این محدودیت ها از اردیبهشت ماه سال جاری بیشتر شده است و بانك مركزی اعلام نموده تا بخشنامه به همه بانك ها ابلاغ شود، زمان لازم است.
حال باید منتظر ماند و دید كه تدبیر مقامات بانك مركزی ایران برای رفع مشكل حساب های ایرانی ها در چین چه خواهد بود.


1396/10/16
18:33:55
5.0 / 5
4939
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما