یك عضو هیات رئیسه كمیسیون انرژی:

بروکراسی های اداری مانع ذخیره سازی گاز در ایران است

بروکراسی های اداری مانع ذخیره سازی گاز در ایران است به گزارش پول من، یک عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایران متاسفانه در طول این سال ها در ذخیره سازی گاز بسیار ضعیف عملکرده است و در رتبه های آخر سهم ذخیره سازی گاز نسبت به مصرف قرار دارد.


حسین حسین زاده در گفت و گو با ایسنا، درباره ی سیاست های ذخیره سازی گاز در سطح کشور، بیان کرد: ذخیره سازی گاز حلقه مفقوده و گم شده حوزه ناترازی گاز است؛ یکی از اساسی ترین کارهایی که در بخش گاز باید صورت گیرد بحث ذخیره سازی است. بیشتر کشورهای دنیا همچون آمریکا که دارای بزرگ ترین مخازن ذخیره سازی است، گاز را می خرند تا آنرا برای ایام خاص ذخیره کنند و این که گفته می شود ذخایر راهبردی آمریکا یا روسیه وارد بازار شد، تولید خود این کشورها نیست بلکه آنها را خریداری نموده و ذخیره سازی کرده اند.
وی در ادامه اظهار داشت: امروز کشورهایی مانند اوکراین، آمریکا و کشورهای اروپایی جزو بزرگ ترین کشورهایی هستند که در حوزه ذخیره سازی گاز درحال فعالیت هستند.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: ایران متاسفانه در طول این سال ها در ذخیره سازی گاز بسیار ضعیف عملکرده است و در رتبه های آخر سهم ذخیره سازی گاز نسبت به مصرف قرار دارد، یعنی ما تنها ۱.۷ درصد مصرف خود، ذخیره سازی داشته ایم البته کارهای خوبی در سالهای قبل انجام شده که ظرفیت خوبی است اما بروکراسی اداری که در شرکت ملی نفت ایران وجود دارد جلوی کار را می گیرد. شرکت ملی گاز می گوید من می خواهم حفاری انجام دهم تا گاز ساخته و آنرا ذخیره کنم اما شرکت نفت می گوید این کار برای من است. این بروکراسی های اداری سبب شده عملا این کار انجام نشود.
وی در ادامه با اعلان اینکه هدف آمریکا این بود که وابستگی کشورهای اروپایی در تامین گاز از روسیه کاملا از بین برود، اظهار داشت: همه ما می دانیم که ناتو در دوره ترامپ ضعیف شده بود اما از موقعی که بایدن روی کار آمد، ناتو را تقویت کرد و کاری کرد تا روسیه وارد جنگ شود و بلافاصله ذخایر راهبردی گاز خودرا روانه اروپا کرد. امروز کشورهای اروپایی وابستگی شدیدی به آمریکا پیدا کرده اند.
نماینده مردم لارستان در مجلس اضافه کرد: امروز کشورهای اروپایی همچون آلمان به شدت درحال توسعه گاز ال. ان. جی هستند که عملا در آینده وابستگی خودرا نسبت به گاز روسیه قطع کنند، بدین سبب به نظر می آید ما باید در این بازار نقش آفرینی داشته باشیم و با توسعه ظرفیت گاز ال. ان. جی که در کشور وجود دارد به سبک کشور قطر قدم برداریم و همکاریهای منطقه ای خودرا در حوزه نفت و گاز افزایش دهیم.
وی اظهار داشت: شوک ناشی از قطع گاز در اروپا آنها را به سمتی برد که حتی استفاده از زغال سنگ را زیاد کردند اما در کل شاهد می باشیم که قیمت گاز در دل سرما و یخبندان اروپا کاهش پیدا کرده است. این نشان میدهد سیاستگذاری که اروپایی ها در حوزه گاز داشتند با وجود افزایش تورم، موفق بوده و در سالهای بعد نیز خودشان را تقویت خواهند کرد. بنظر بنده اروپا در گذر از بحران انرژی بسیار موفق عمل کرده است و اروپایی ها با دیپلماسی انرژی توانستند بحران را مدیریت کنند. ما باید انتظار داشته باشیم که ترکیه به عنوان هاب انرژی از جانب اروپا و روسیه پذیرفته شود.
این عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: ما اگر یک مخزن ۱۵۰ الی۲۰۰ میلیون بشکه ای گاز در کشورهای پیرامونی خودمان داشتیم شاید این اتفاقات در زمینه انرژی کشور رخ نمی داد.
حسین زاده اشاره کرد: باید با به کار بستن دیپلماسی انرژی قوی از فرصت ها و ظرفیت های موجود به نفع کشور استفاده نمائیم و باید با ایجاد زیر ساخت ها و تقویت خود در خطوط انتقال بتوانیم در آسیای میانه و اروپا نقش آفرینی داشته باشیم.1401/10/26
11:19:59
5.0 / 5
111
تگهای خبر: بازار , تورم , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما