رئیس كل بانك مركزی اعلام كرد؛

بانک مرکزی نرخ بازار آزاد دلار را تعیین خواهد کرد

بانک مرکزی نرخ بازار آزاد دلار را تعیین خواهد کرد به گزارش پول من، رئیس کل بانک مرکزی سیاست های این بانک برای ایجاد ثبات در بازار ارز را شرح داد.به گزارش پول من به نقل از مهر، محمدرضا فرزین در برنامه گفت وگوی ویژه خبری اظهار نمود: از روز پنجشنبه مجدد قیمت های ارز رو به افزایش بوده که البته اعتقاد به این قیمتها نداریم.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: از روز اول اعلام کردیم به دنبال ثبات ارزی هستیم که در این خصوص مذاکرات سازنده با شرکای تجاری کشورمان یعنی قطر، امارات، چین و عراق داشتیم که دستاوردهای خوبی هم داشته ایم.
فرزین افزود: نیاز دیگر بازار متشکل ارزی است و از آغاز سال ۲ میلیارد و ۶۰ میلیون دلار عرضه شده است و در بازار متشکل ارزی هم این میزان ارز عرضه می شود، تا دو هفته دیگر بازار مبادله و ارز و طلا را راه اندازی می نماییم، در سامانه جدید نیازهای ارزی مردم دیده شده است و بر مبنای مستندات مردم به آنها ارز پرداخت خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: به صرافی ها اجازه خرید و فروش ارز داده شد و صرافی ها باید همیشه ۳۰ هزار دلار موقعیت مثبت داده شده است. مردم هم اجازه دارند تا سقف ۵ هزار یورو برداشته کنند.
فرزین افزود. هم به علت صادرات نفتی و هم به دلیل منابع ارزی که قبلاً بلوکه شده کسری ارز نداریم، در بازار آزاد دلار هم نرخ سازی خواهیم کرد و اجازه نمی دهیم با فضاسازی مجازی نرخ دلار را دستکاری کنند.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: به تمام کشورهایی که دارای روابط تجاری داریم سفر خواهم کرد و الان ارتباطات خوبی با بانکهای مرکزی قطر، امارات و عمان داریم و در آینده به عمان سفر خواهم کرد.
فرزین اضافه کرد: از روز سه شنبه هفته قبل اعلام گردید از راه صرافی ها به مردم ۵ هزار یورو ارز می دهیم، اگر صرافی ها محدودیت ارزی داشتند در بازار متشکل ارزی، دلار را عرضه نموده و به نرخ ساز در بازار آزاد تبدیل خواهیم شد. طبق قول اصلی در سامانه نیما، کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات را تأمین کرده و ارز حاصل در نیما از محل فروش نفت و مواد پتروشیمی به دست آمده است، بخش دیگر ارز صادرکنندگان را در بازار مبادله ای عرضه می نماییم تا صادرکنندگان هم متضرر نشوند.
محمدرضا فرزین افزود: نرخ ۲۸۵۰۰ تفاوت های جدی با ارز ۴۲۰۰ دارد، ۲۸۵۰۰ بودجه دولت را به تعادل می رساند چونکه دولت بودجه را با رقم ۲۳، ۰۰۰ تومان بسته است، تعادل مصرف کننده هم برقرار می شود چونکه افزایش قیمت در مواد اولیه تولید نخواهیم داشت، چون این ارز بخش عمده را از نفت و پتروشیمی ها می گیرد صنایع نفتی و پتروشیمی متضرر نشده و آن صنایعی که متضرر می شوند در بازار مبادله ای ارز را عرضه خواهند کرد.
فرزین اضافه کرد: باید دید منشأ نقدینگی تورم در کشور چه مسأله ای است، منشأ نقدینگی در کشور بخش عمده از پایه پولی است، این محل از کسری بودجه، ناترازی بانکها بوده و تمام تلاش اینست که جلوی منشأ نقدینگی را بگیریم، اگر دولت نتواند کسری بودجه را رفع کند پایه پولی را افزایش خواهد داد، برای تک تک بانکهای ناتراز برنامه داریم و بعضی از بانکها اضافه برداشت های زیادی از بانک مرکزی دارند، بانکها دارایی های خوبی دارند و می توانند ناترازی خویش را برطرف کنند.
رئیس کل بانک مرکزی تشریح کرد: از ابزار سیاست پولی هم تورم را کنترل خواهیم کرد، بسته سیاست پولی را در هفته های آینده عرضه می نماییم و تمام تلاش اینست که این مورد را مدیریت نماییم. نرخ سود بانکی باید در شورای پول و اعتبار تعیین شود.
فرزین در انتها اظهار داشت: عرضه ربع سکه قیمتها را کاهشی کرد اما با افزایش انتظارات تورمی قیمت ربع سکه در معاملات امروز به قیمت بالایی رسید، لازم باشد تمام سکه را هم در بورس عرضه می نماییم.


منبع:

1401/11/03
08:48:12
5.0 / 5
459
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما