در کمتر از یکسال گذشته آب به چند روستا رسید؟

در کمتر از یکسال گذشته آب به چند روستا رسید؟ به گزارش پول من، معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: ۱۳۷۹ روستا در کمتر از یکسال از اجرای طرح جهاد آبرسانی از نعمت آب آشامیدنی پایدار برخوردار شدند تا گامی بلند در تأمین عدالت اجتماعی رقم بخورد.


مجید آقازاده، در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بعد از انقلاب در حوزه منابع آبی در کشور، در یک دوره نسبتا کوتاه به رکوردهای سدسازی با استفاده از نیروهای داخلی دست یافتیم، اظهار نمود: شاید کسی باورش نمی شد که ۲۷ باب تصفیه خانه آب شهری در ابتدای انقلاب، امروز به ۱۶۶ باب افزایش پیدا کرده و ۱۱۹ طرح آبی هم در دست اجرا باشد. یا ۴ باب تصفیه خانه فاضلاب ابتدای انقلاب امروزه به ۲۵۷ باب تصفیه خانه فاضلاب شهری برسد، البته ما از این آمار احساس خرسندی و رضایت کامل نداریم. امروزه ما خود بزرگ ترین منتقد خود هستیم و اعتقاد داریم که می توانیم جلوتر از این ها باشیم.
به قول وی این نگاه البته به برکت انقلاب مردمی سال۱۳۵۷و خودباوری ناشی از آن است. ما امروز در همه زمینه های تولید و حفظ منابع آبی دارای ابرطرح های متعدد هستیم. یکی از این طرح ها «طرح بزرگ جهاد آبرسانی» است که بزرگترین پروژه عمرانی بعد از انقلاب با گستردگی در سطح کشور است. هر چند که ما در اقلیمی خشک و نیمه خشک و کم بارش واقع شده ایم، اما نمی توانیم دست روی دست بگذاریم. چون که یکی از شعارهای انقلاب اسلامی «عدالت» بوده و هست.
معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه از سال قبل تدوین و تصویب طرح جهاد آبرسانی به ۱۰ هزار روستای کم برخوردار و غالبا دوردست در دستور کار قرار گرفت، اظهار داشت: در حوزه آبرسانی شهری ۷۳ پروژه با اعتبار ۲۶ هزار و ۳۸۵ میلیاردریال شامل راه اندازی تصفیه خانه، آب شیرین کن، مخازن آب، ایستگاه پمپاژ، خطوط انتقال و توزیع، حفر و تجهیز چاه و غیره که اکثرا در عرض همین یکسال شروع شده اند به بهره برداری رسیدند. با آغاز به کار این طرح ها، حدود ۳ میلیون و ۴۸۰ هزار نفر از هموطنان از مزایای این طرح ها که توسط شرکتهای آب و فاضلاب در سرتاسر کشور اجرا شده اند، بهره مند خواهند شد.
به قول آقازاده طی پروژه های جهاد آبرسانی و دیگر طرح ها که در روزهای دهه فجر افتتاح شد، در مجموع ۱۳۷۹ روستا با جمعیتی بالغ بر ۸۰۸ هزار نفر (بیش از ۲۳۴ هزار خانوار) از نعمت آب آشامیدنی پایدار بهره مند شدند. اعتبار اجرای این طرح ها که نقش موثری در محرومیت زدایی از روستاها در جهت توسعه کشور داشته اند، ۱۸ هزار و ۱۱۱ میلیاردریال بوده، جالب توجه است که بیشترین تعداد روستاهایی که در این ایام با آغاز به کار طرح های آبرسانی همراه شدند در ارتباط با استان سیستان و بلوچستان با ۱۵۰ روستا، استان کرمان با ۱۳۷ روستا و کرمانشاه با ۱۱۸ روستا هستند که مجموع طول خطوط انتقال آبرسانی پروژه های مذکور ۲۴۰ کیلومتر است. همینطور ظرفیت تصفیه خانه های آب کشور که در این ایام افتتاح شده ۲۹۴۴ لیتر بر ثانیه است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه فاضلاب هم در سرتاسر کشور ۳۵ پروژه با اعتبار ۲۴ میلیارد و ۲۷۹ ریال مورد بهره برداری قرار گرفت، اظهار نمود: با آغاز به کار این طرح ها حدود ۷۷۱ هزار نفر از مردم ایران از خدمات شبکه فاضلاب و فواید بهداشتی و محیط زیستی آن برخوردار شدند. ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب قابل بهره برداری در روزهای دهه فجر ۷۳ هزار و ۴۲۵ مترمکعب در روز رسیده که تعداد انشعابات نصب شده در این طرح ها ۷۴ هزار و ۴۶۲ فقره، طول خطوط انتقال در مجموع بیشتر از ۵۸ کیلومتر و طول شبکه جمع آوری ۱۰۷۰ کیلومتر است.
معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه ابر پروژه جهادآبرسانی بزرگترین پروژه عمرانی کشور بعد از انقلاب است، اضافه کرد: پروژه جهاد آبرسانی هم اکنون برای آبرسانی به حدود ۱۰ هزار روستا برنامه ریزی شده، از این تعداد نزدیک به ۷۱۵۰ روستا با مشارکت و کارفرمایی شرکتهای آب و فاضلاب استانی و اجرای قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) در ۳۱ استان کشور و در چارچوب ۴۷۱ پروژه درحال عملیاتی شدن و حدود ۳۰۰۰ روستا هم با کارفرمایی شرکتهای آب و فاضلاب و از راه شرکتهای خصوصی درحال اجراست. همینطور در این طرح با دستور وزیر نیرو مجمع خیرین آبرسان کشور شکل گرفت و هم اکنون ۱۲ استان مجامع تشکیل شده و برنامه ریزی شده است که در آبرسانی ۵۰۰۰ روستا هم خیرین مشارکت داشته باشند.
به قول آقازاده با آبرسانی به این ۱۰ هزار روستا، یک میلیون و ۲۵۰ هزار خانوار با جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از نعمت آب آشامیدنی پایدار و باکیفیت بهره مند می شوند. برای پروژه جهاد آبرسانی در فاز اول حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان اعتبار ارزیابی شده است. در این ابرپروژه حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط انتقال، ۱۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه توزیع و حدود ۸۷۰ هزار متر مکعب مخزن ذخیره اجرا خواهد شد.
وی افزود: همینطور ۹۹۷ واحد ایستگاه پمپاژ با ظرفیت۳۴۸۰۰ لیتر در ثانیه اجرا خواهیم کرد. ۴ تصفیه خانه با ظرفیت ۲۹۰ لیتر در ثانیه اجرا خواهد شد و همینطور ۷۵۰ حلقه چاه با ظرفیت ۱۰ هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه عملیاتی می شود. پیشرفت پروژه تا به امروز حدود ۳۲ درصد بوده و پیشرفت ریالی آن حدود ۲۷ درصد بوده است. از ۶۱۰ واحد تولیدی و صنعتی برای پشتیبانی مصالح که مورد نیاز پروژه است بهره بردیم و حدود ۷۵۰ پیمانکار بخش خصوصی در این پروژه فعال می باشند و حدود ۵۰۰ هزار تن انواع مختلف مصالح مانند پلی اتیلن، فولاد، بتن و... در این پروژه استفاده خواهد شد.
معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه از هزینه ۴۷ هزار میلیارد تومانی پروژه حدود ۲۵ هزار میلیارد از راه صنعت و حدود ۲۰۰۰ میلیاد تومان هم از راه شرکتهای دانش بنیان اجرا تأمین می شود، اظهار نمود: با طرح جهاد آبرسانی روستاهای زیر پوشش تا از لحاظ جمعیتی به ۹۰ درصد خواهیم رساند. علاوه بر این پروژه هایی که در دست اجرا داریم به دنبال این هستیم که در فاز دوم ۹۷۰۰ روستا را به موافقت نامه اضافه نماییم که درحال مذاکره با سازمان برنامه و بودجه هستیم که هم اکنون هم با ۲۰۰۰ روستا موافقت شده است و مرحله به مرحله روستاهای دیگر هم اضافه خواهد شد.
به قول آقازاده مجامع در ارتباط با پروژه های خیرین آبرسان هم تشکیل شده است و علاوه بر ۵۰۰۰ روستایی که قرار بوده از این طریق آبرسانی شود ما حدود ۲۰۳۱ روستا رو توسط خیرین عملیاتی کردیم و حدود ۴۴درصد تعهدات خیرین هم محقق شده است.
منبع:

1401/11/27
12:46:15
5.0 / 5
378
تگهای خبر: آمار , ارز , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما