آشنایی با تیغه اره و کاربرد آن در صنعت

آشنایی با تیغه اره و کاربرد آن در صنعت تیغه اره ها به ابزارهایی در دسته اره های برقی گفته می شوند، که با تیغه ای بلند و تیز و متشکل از نواری از دندانه های برنده پیوسته از جنس فلز و فولاد های بی متال که در دستگاه برش اره نواری بین دو یا چند چرخ کشیده می شود تا توانایی برش مقاطع مختلف فولادی یا غیر فولادی را بدست آورد.


در تعریف شفاف تیغه اره میتوان گفت: تیغه اره ها به ابزارهایی در دسته اره های برقی گفته می شوند، که با تیغه ای بلند و تیز و متشکل از نواری از دندانه های برنده پیوسته از جنس فلز و فولاد های بی متال که در دستگاه برش اره نواری بین دو یا چند چرخ کشیده می شود تا توانایی برش مقاطع مختلف فولادی یا غیر فولادی را بدست آورد.

تیغه اره ها که معمولا به بصورت حلقه ای شکل خرید و فروش می شوند، باید دو سر آن جوش خورده باشد که بتواند بر روی دستگاه های اره نواری افقی بر و یا عمود بر نصب گردد، تیغه اره ها بروی دو چرخ فلزی که در اطراف دستگاه اره نواری قرار گرفته است، نصب می گردند و با گردش چرخ ها دستگاه تیغه اره به حرکت در می آید و در نتیجه باعث برش مقاطع مختلف فولادی، چوبی و… می شود.

معمولاً از تیغه اره نواری در صنایع مختلفی همچون چوب بری، فلز کاری، گوشت بری و نیز نجاری استفاده می شود و میتوان به این نکته اشاره کرد با برش به واسطه تیغه اره نواری مزایت های بسیار برای برشکاران و صنعتگران به همراه خواهد داشت، که میتوانیم به چند مورد از آنها اشاره کنیم: برش یکنواخت، کیفیت برش بالا، برش متریال های مختلف، سهولت استفاده، عمر طولانی و بازدهی مناسب و افزایش سرعت عملکرد برخی از مواردی است که استفاده از اره نواری را محبوب کرده است.توجه داشته باشید بیشتر دستگاه های مورد استفاده تیغ اره نواری (عمود بر و افقی بر) دارای ۲ چرخ هستند که هردو در یک جهت می گردند، که یکی از این چرخ ها متحرک به شمار می آیند و تیغه را دور محور مشخص می چرخاند.

آشنایی با تیغ اره نواری

هر تیغ اره نواری دارای یک سری جزئیات و مشخصات اصلی و خاص است، از مشخصات اصلی تیغ ارهای نواری می توانیم به عرض تیغ اره, ضخامت تیغه اره, نوع دندانه, ارتفاع دندانه, زاویه دندانه، گام دندانه و تکیه گاه اشاره کنیم.

هر تیغه اره از نظر نوع استفاده و عملکرد داری جزئیات متفاوتی است، این امر باعث شده که که هر یک از آنها دارای تنوع زیادی در صنعتهای مختلف داشته باشند، در ادامه به معرفی بخش های مختلف تیغ اره اشاره می کنیم:

 • عرض تیغ اره
 • ضخامت تیغ اره
 • ارتفاع دندانه تیغه
 • زاویه دندانه (زاویه حمله)
 • گام دندانه
 • تکیه گاه دندانه
 • چپ و راست دندانه

عرض تیغه اره (width of blade)

عرض تیغ اره: به فاصله بین نوک دندانه و پشت تیغ اره گفته می شود, تیغ اره های نواری دارای عرض های متنوعی می باشند, هر چقدر عرض تیغ اره نواری کمتر باشد قدرت و طول آن کمتر بوده و مناسب برای برش مقاطع کوچک و هر چقدر عرض تیغ اره بزرگتر شود قدرت و طول آن بیشتر شده و برای مقاطع بزرگتر مناسب می شود, در تصویر بالا عرض تیغ اره نواری با حرف b نمایش داده شده است.

ضخامت تیغه اره (thickness of blade)

منظور از ضخامت تیغ اره ضخامت بدنه تیغ اره نواری می باشد که در تصویر فوق با علامت s نمایش داده شده است و با ضخامت دندانه تیغ اره متفاوت می باشد, بطور معمول ضخامت اره نواری با عرض اره نواری رابطه مستقیم دارد و هرچقدر ضخامت تیغ اره بیشتر باشد عرض آن نیز بیشتر می شود.

ارتفاع دندانه تیغه اره height of blade)

فاصله نوک دندانه تیغ اره تا پائین ترین قسمت گودی دندانه تیغ اره را ارتفاع دندانه می نامند, که با حرف h در تصویر فوق نمایش داده شده است, میزان ارتفاع دندانه تیغ اره در حمل براده تاثیر بسزایی دارد. هر چقدر میزان این ارتفاع بیشتر باشد براده بیشتری برداشته می شود.

زاویه دندانه (زاویه حمله)

زاویه دندانه تیغ اره تاثیر بسزایی در پیشروی و نفوذ تیغه در قطعه کار دارد, هر چقدر زاویه دندانه تیغپه بیشتر باشد پیشروی و نفوذ دندانه ها به قطعه کار افزایش پیدا میکند, اما در مقابل احتمال شکسته شدن دندانه های تیغه در زاویه مثبت افزیش پیدا میکند که برای حل این مشکل باید نرخ باردهی و سرعت برش را نسبت به تیغ اره نواری با زاویه صفر درجه کمتر نمود.

گام دندانه

تیغ اره ها دارای گام های زیادی می باشد, که هر کدام از آنها برای بازه برشی خاصی طراحی شده است. هر چقدر گام دندانه تیغ اره کوچک باشد مناسب برای برش سطح مقطع کوچک و هرچقدر گام دندانه تیغ اره بزرگتر باشد مناسب برای برش سطح مقطع بزرگتر می باشد. گام دندانه در تصویر بالا با حرف t نمایش داده شده است،البته گام دندانه بسته به کاربرد تیغه می تواند ثابت یا متغیر باشد.

تکیه گاه دندانه

اصلی ترین عامل مقاومت دندانه های تیغ اره نواری در برابر ضربه و تنش های برشی, تکیه گاه دندانه یا همان قسمت پشتی دندانه محسوب می شود, این تکیه گاه توسط زاویه آزاد که آن را گاما ϒ می نامند، مشخص میگردد, اگر زاویه گاما کم باشد برای برش لوله, پروفیل, مقاطع توخالی و نامنظم و اگر زاویه گاما زیاد برای برش فلزات سنگین و توپر مناسب می باشد.

نکته: هرچقدر زاویه گاما کمتر باشد مقاومت دندانه به شکست افزایش پیدا می کند و هرچقدر کمتر باشد مقاومت به شکست کاهش پیدا می کند.

چپ و راست دندانه

چپ و راست بودن تیغ اره دارای مزیت های زیادی می باشد, مزیت هایی نظیر هدایت صحیح تیغ اره نواری در قطعه کار, گیر نکردن بدنه تیغ اره نواری در قطعه کار (برای اینکه بدنه تیغه اره هنگام برش در قطعه کار گیر نکند باید شکاف ایجاد شده از ضخامت بدنه تیغ اره نواری بیشتر باشد), براده برداری منظم و تقسیم فشار صحیح بین دندانه های تیغ اره نواری و مزیت های بسیار دیگر, در تصویر فوق ضخامت چپ و راست (به اندازه انتهایی ترین نقطه چپ و انتهایی ترین نقطه راست ضخامت دندانه تیغ اره نواری گفته میشود.) دندانه های تیغ اره نواری با علامت w نشان داده شده است.

 

انواع تیغ اره نواری

در بازار فروش تیغ اره نواری انواع مختلفی از تیغ اره برای کاربردها و برش های مختلف عرضه شده اند، برای اینکه بهتر با انواع تیغ اره نواری آشنا شویم باید بگوییم، به طور کلی میتوان تیغه اره نواری های را با توجه به کاربرد، متریال و روش ساخت به انواع مختلفی تقسیم کرد که در پایین به آنها اشاره می کنیم:

 • تیغ اره نواری های بی متال: به تیغ اره هایی گفته می شود که از ترکیب و جوش دادن دو فلز متفاوت ایجاد می شوند، جنس بدنه فولاد فنر و جنس دندانه ها از فولاد پرسرعت HSS  ساخته می شود که مفصلا در پایین به بررسی آن میپردازیم.
 • تیغ اره نواری های کارباید: به تیغ اره هایی گفته می شود که بدنه آنها از مقدار کمی فولاد کروم و نوک دندانه آنها از جنس آلیاژ فولاد فنر بسیار مقاوم می باشد، که طی عملیات جوش صحیح و خاصی به یکدیگر متصل میگردد.
 • تیغ اره نواری کربن استیل: به تیغ اره هایی گفته می شود، که بطور کامل از از آلیاژ کروم ساخته شده است که دندانه‌های آن تا 66-67HRc سخت شده است. که البته خود نیز به دو نوع پشت سفت و پشت منعطف تقسیم بندی میگردند.

دسته بندی بالا صرفاً از لحاظ نحوه ساخت، متریال و شکل گیری تیغ اره بود، اما اگر بخواهیم آنها را از لحاظ چیدمان دندانه و تیپ دندانه ها طبقه بندی کنیم میتوانیم از منظر زیر هم آنها را دسته بندی کنیم:

 • تیغه با دندانه منظم
 • تیغه با اره سوزنی
 • تیغ اره فاصله دار
 • تیغ اره دندانه متغیر (نامنظم)
 • تیغ اره موج دار

 

کاربرد تیغ اره نواری

یکی از مهم ترین بخش های که باید به آن توجه ویژه کرد کاربرد تیغه اره نواری است، حال که با انواع تیغ اره ها آشنا شدیم بپردازیم به کاربرد هر کدام در صنعت و ببینیم در صنایع مختلف چگونه از این تیغ ارهها استفاده می شود.

برش مقاطع فلزی

یکی از پر کاربرد ترین ابزار آلات برش، جهت برش مقاطع فلزی مانند فولاد، آهن، آلومینیوم، انواع الیاژ های فولاد و، تیغ اره نواری های فولادبر هستند که با توجه به مقطع برش، حجم، ضخامت و نیز مشخصات دستگاه، مدل مناسب آن تهیه و از آن جهت برش مقاطع مختلف فلزی استفاده می شود.

برش مقاطع سنگی

امروز به توجه به نیاز کشور برای سنگ های تزیئی و اشکال مختلف سنگی نیاز به تیغ اره هایی می باشد، که بتواند اشکال مختلفی را در سنگها ایجاد نمود و اپراتور صرفا با چرخاندن سنگ در حالات مختلف شکل مورد نظر را در سنگ به وجود آورد. همچنین برای تکه تکه کردن سنگ های بزرگ و حجیم نیز از تیغ اره نواری ها استفاده میشود.

برش مقاطع چوبی

در بازار برش چوب گستردگی تیغ اره نواری چوب بر بسیار زیاد میباشد، چرا که به نسبت نوع چوب از لحاظ چوب سخت یا نرم و نیز به نسبت حجم آن و مشخصات دستگاه میبایست اره نواری مناسب تهیه شود و گستردگی در مشخصات چوب باعث گستردگی در تولید انواع تیغ اره چوب بری شده است.

برش مقاطع گوشتی

یکی دیگر از استفاده های تیغ اره نواری برش مقاطع گوشتی همراه با استخوان جهت بسته بندی راحت تر میباشد، معمولا این محصول به تیغ اره نواری گوشت بری نیز شهرت دارند و  با توجه به نوع مقطع قابل برش تیغه اره مناسب باید تهیه گردد.

 

انواع دستگاه اره نواری

دستگاه ها از نظر حالت برش و شکل در این بخش به سه دسته اصلی با عنوان های، دستی و قابل حمل، دستگاه اره افقی و دستگاه اره عمودی تقسیم می شوند

دستگاه دستی (قابل حمل):

این نوع از مدلهای دستگاه اره نواری که به نام Portable نیز معروف هستند، بسیار سبک می باشند و مناسب افرادی هستند که مدام در حال جا به جایی برای کار می باشند.اگر فکر میکنید که میتوانید موردی را برای کمبود عملکرداز  این نوع دستگاهها پیدا کنید کاملا در اشتباه هستید، زیرا که این اره های قابل حمل برای در آوردن خطوط منحنی بروی مقاطع بسیار عالی عمل می کنند.

اره افقی:

اره های افقی به این نام مشهور شدند به لحاظ اینکه نوع و حالت قرار گیره خود تیغه بروی آنها بصورت افقی می باشد. این نوع از دستگاهها خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

 • برش قطعه از بالا به پایین: قطعه در بین گیرهایی بسته می شود و سپس تیغه از بالا با زاویه ۴۵ درجه تا ۹۰ درجه بروی قطعه فرود می آید و باعث بریده شدن قطعه میگردد. برای این نوع از اره ها دستگاههای متنوعی از سایزهای کوچک تا بزرگ به نسبت کوچک یا بزرگ بودن مقاطع طراحی شده است.
 • برش قطعات در طول قطعه: در این نوع دستگاهها با اینکه خود تیغ و حالت آن بصورت افقی روی دستگاه قرار میگیرد اما نحوه برش قطعات از بالا به پایین نمی باشد، بلکه در طول قطعه و بصورت افقی بروی قطعه حرکت میکند و باعث برش قطعه میگردد.

 

اره عمودی:

در این نوع از دستگاهها به لحاظ اینکه حالت بسته شدن تیغ روی آنها بصورت عمودی میباشد به نام دستگاههای اره عمودی (فلکه ای) شهرت یافته اند و عموما در صنایعی بکار میروند که مقاطع نیاز به چرخاندن در جهات مختلف را دارند تا بریده شوند مانند صنایع گوشت بری و … به لحاظ اینکه میزان فشار و حرکتی که قطعه میبایست به سمت تیغه پیدا کند از سمت اوپراتور صورت میگیرد، لذا این نوع از دستگاهها دارای گیره نیستند و صرفا تخته ای یا قطعه ای راهنما دارند که قطعه وقتی به سمت تیغه حرکت داده می شود بدون انحراف این عملیات صورت گیرد.

در پایان

این مطلب توضیح مختصری در مورد شناخت و آشنایی با انواع تیغ اره نواری های موجود در بازار و ضنعت برشکاری است . اگر تمایل دارید اطلاعات کامل و جامع تری در مورد اینکه تیغ اره نواری چیست؛ راهنمای خرید انواع اره نواری را بدانید میتوانید به اینجا مراجعه کنید.

 

سایت: https://pilanametal.ir/

ایمیل: info@pilanametal.ir

تماس: 03133876771

 

1402/06/26
22:30:48
5.0 / 5
514
تگهای خبر: رپورتاژ , بازار , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما