معاون بانك مركزی تشریح كرد؛

جزئیات پیمان پولی ایران و روسیه ریال تحریم ناپذیر می شود

جزئیات پیمان پولی ایران و روسیه ریال تحریم ناپذیر می شود به گزارش پول من، معاون بانک مرکزی به تشریح جزئیات پیمان پولی میان ایران و روسیه در امتداد تحقق پروسه دلارزدایی پرداخت و اظهار داشت: با این اقدام، ریال در به سمت تحریم ناپذیری حرکت می کند.به گزارش پول من به نقل از مهر، محسن کریمی معاون امور بین الملل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به صحبت های رییس کل بانک مرکزی در ارتباط با نخستین توافق پولی میان ایران و روسیه و اتصال شبکه کارتی «میر روسیه» به شبکه شتاب ایران از هفته اول شهریور ماه به عنوان یکی از مواد توافق پولی میان ایران و روسیه، به جزییات پیمان پولی اخیر در امتداد پروسه دلار زدایی میان دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: اقدامات متقابل و مشترکی که بانکهای مرکزی ایران و روسیه داشتند، حدودا از شروع دولت سیزدهم آغاز شد که در آخر دولت سیزدهم به نتیجه رسید.
وی اظهار داشت: چهار اقدام مهم و راهبردی در دستور کار بانکهای مرکزی دو کشور قرار داشت که دو اقدام آن یعنی روابط کارگزاری با پول ملی و زیرساخت های پیامرسان بانکی دو کشور به هم متصل شده بودند که طی آن، همه بانکهای ایرانی و روسی امکان ارسال پیام های استاندارد بانکی را به یکدیگر داشتند. برای بهره برداری از این دو زیرساخت ریل گذاری شده لازم بود دو اقدام دیگر صورت گیرد که یکی ا مضای تفاهم نامه پیمان پولی میان دو کشور بود و اقدام دیگر امکان پرداخت های کارتی برای مسافران دو کشور بود.
معاون امور بین الملل بانک مرکزی اضافه کرد: این دو اقدام نهایی شده و از هفته های آتی عملیاتی می شود؛ به عبارتی مسافران ایرانی و روسی می توانند از کارت های بانکی خود هم در دستگاه های خود پرداز و هم دستگاه های کارتخوان در دو کشور بهره گیرند.
خط معاوضه نقدینگی
کریمی با اشاره به جزییات پیمان پولی اخیر میان ایران و روسیه اظهار داشت: پیمان پولی که میان دو بانک مرکزی منعقد شده از نوع خط معاوضه نقدینگی میان دو کشور است. که یک رویکرد برای دلار زدایی و کاهش خطرات تحریمی است که یک اقدام تحریم ناپذیر شمرده می شود. به عبارت دیگر، پول ملی هر کشوری را غیر قابل تحریم می کند.
وی اشاره کرد: همه کشورها طی دهه های گذشته مبادلات خودرا با دلار انجام می دادند که طی دو الی سه دهه گذشته یورو نیز به عنوان یک ارز مبادله ای و تجاری وارد تجارت بین الملل شد، اما از دهه گذشته، برخی کشورهای مستقل به سمت رویگردانی از دلار و یورو رفتند و تصمیم به استفاده از پول های ملی خود گرفتند که دارای ریسک است و ابزارهای پوشش ریسک برای آنها وجود ندارد.
معاون امور بین الملل بانک مرکزی افزود: با اینحال بانکهای مرکزی این کشورها در یک اقدام نوآورانه آغاز به کاهش ریسک پول های ملی خود بوسیله قراردادهای معاوضه کردند و کشور ایران نیز که یک کشور تحت تحریم است، طی چند سال قبل این رویکرد را اتخاذ نمود و امروز متعاقب این پیمان پولی صادر کننده ما صادرات خودرا به ریال انجام می دهد، همان گونه که صادر کننده روسیه صادرات خودرا با روبل انجام می دهد که این یک اتفاق مهم می باشد.
کریمی افزود: تصوری که در گذشته و دهه قبل وجود داشت، این بود که ما باید به سمت مبادله با پول ملی دیگر کشورها حرکت نماییم، اما ما با این الگو می خواهیم که با هر کشوری که مبادله می نماییم تجارت خودرا با پول های ملی خود انجام دهیم. وقتی که این زیرساخت وجود داشته باشد، تجار دو طرف نیاز به استفاده از دلار و یورو ندارند و ما ریالی که صادرکنندگان ما به دست می آوردند به عنوان ریال برون مرزی، می توانند در مرکز مبادله ارز و طلا آنرا به نرخ مبادله ای به دلار و یورو تبدیل کنند، بدین سبب یک مشوق صادراتی نیز برای صادرکنندگان ایرانی به روسیه ایجاد می شود.
وی با اشاره به مراحل اجرائی پیمان پولی و امکان استفاده از شبکه کارتی دو کشور اظهار داشت: باید اشاره داشت که کشورها کارت های بانکی خودرا در قالب مستر و ویزا به دیگر کشورهای متصل می کنند اما وقتی که چارچوب مستر و ویزا و سایر ابزارهای غربی، برخی کشورها را تحریم می کنند، نمی توان دست روی دست گذاشت. ایران یک شبکه کارتی بومی و گسترده با سابقه حدودا ۲۰ ساله دارد که آنرا به شبکه پرداخت کارتی میر روسیه متصل کرده ایم و دو شبکه را به یکدیگر بدون استفاده از مستر و ویزا متصل می شوند.
معاون امور بین الملل بانک مرکزی اشاره کرد: در این راستا، یک گام بزرگ برداشته شده است و می خواهیم با کشورهای جهان بوسیله کارت بانکی و شبکه ارزی میان دو طرف فرایندهای مالی و پولی خودرا انجام دهیم. البته این گام بزرگ یک پروسه طولانی است و به زمان نیاز دارد و حدودا دو سال است که درحال کار بر روی این اقدامات هستیم و از اول شهریور ماه کارت های بانکی ایران در خودپردازهای روسیه قابل استفاده هستند و در فاز دوم و تا انتهای سال میلادی جاری، کارت های بانکی روسیه در پذیرنده های فروشگاهی ایران، پذیرش می شوند و پس از پایان سال جاری میلادی وارد فاز سوم می شویم که کارت های بانکی ایرانی در پذیرنده های فروشگاهی روسیه، پذیرش می شوند. به عبارتی از شروع شهریور ماه بوسیله کارت های بانکی ایرانی می توان از خودپردازهای روسیه، روبل برداشت کرد.


منبع:

1403/04/19
15:15:06
5.0 / 5
112
تگهای خبر: ابزار , ارز , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما