بانك مركزی منتشر كرد:

جزئیات تسهیلات دهی بانك ها در۹ماهه۹۶، پرداخت۴۰۳هزارمیلیارد تسهیلات

جزئیات تسهیلات دهی بانك ها در۹ماهه۹۶، پرداخت۴۰۳هزارمیلیارد تسهیلات پول من: تسهیلات پرداختی بانك ها طی ۹ماهه سال۱۳۹۶ به بخش های اقتصادی، مبلغ ۴۰۳۶. ۶هزار میلیارد ریال است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مبلغ ۲۱۰ هزار میلیارد ریال، افزایش داشته است.


به گزارش پول من به نقل از بانك مركزی، در جدول ۱ كه مبین هدف از دریافت تسهیلات در بخش های اقتصادی طی ۹ ماهه سال ۱۳۹۶ است، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش مبلغ ۲۵۱۵. ۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۶۲. ۳ درصد كل تسهیلات پرداختی) است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۶۴. ۷ هزار میلیارد ریال معادل ۲. ۶ درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن هم در ۹ ماهه سال جاری معادل ۱۰۰۲. ۲ هزار میلیارد ریال بوده است كه حاكی از تخصیص ۳۹. ۸ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ ۲۵۱۵. ۴ هزار میلیارد ریال) است. ملاحظه می گردد از ۱۱۸۰. ۳ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۴. ۹ درصد آن (مبلغ ۱۰۰۲. ۲ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است كه مبین توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانك ها امسال می باشد.
در جدول شماره ۲ مشاهده می گردد تعداد ۱۹۹ هزار و ۷۳ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۵۹۲۹ میلیون ریال پرداخت شده كه بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش ها می باشد. درضمن در بخش خدمات تعداد ۳ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۶۲۰ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۴۱ میلیون ریال پرداخت شده است.
شایان ذكر است كه همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به كنترل تورم را هم در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای كل در اقتصاد هم بود. بر این اساس ضروری می باشد به افزایش توان مالی بانك ها با استفاده از افزایش سرمایه و بهبود كفایت سرمایه بانك ها، كاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانك ها، افزایش بهره وری بانك ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانك ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یك ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای كرد.

1396/10/30
14:58:56
5.0 / 5
4847
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما