گزارش میدانی مهر؛

خیمه شب بازی دلالان دربازار ارز، معامله دلار شغل دوم برخی كارمندان

خیمه شب بازی دلالان دربازار ارز، معامله دلار شغل دوم برخی كارمندان پول من: بازار ارز دوباره آشفته شده است؛ دلالان در آستانه شب عید خیمه شب بازی راه انداخته اند و دلارفروشی، شغل دوم برخی كارمندان شده است.به گزارش پول من به نقل از مهر، بازار ارز دوباره آشفته شد. همان بازاری كه دو هفته آرام بود و البته برخی می گفتند كه آرامشی پیش از طوفان است. موضوعی كه البته مسئولان دولتی آن را رد كرده و بر این باورند كه بازار را در كنترل خود دارند. واقعیت آن است كه دلالان ارزی، دست از سر بازار برنمی دارند و به هر نحوی كه شده، نبض بازار را به دست گرفته اند.
حال دیگر دلالی در بازار ارز، تنها به فاصله چهارراه استانبول تا میدان فردوسی ختم نمی شود؛ بلكه كافی است تا سری به گوشه و كنار شهر بزنیم تا مشخص شود كه دلالان در صرافی ها چه می كنند و چقدر خرید و فروش بازار را به دست گرفته اند. آنگونه كه فعالان بازار ارز می گویند، طی روزهای اخیر باز هم سر و كله دلالان معروف پیدا شده و هر یك تلاش می كنند تا به شكلی بازار را ملتهب كرده و سود بیشتری را از این بازار به دست آورند.
برخی از آنها، هر روز از ساعات ابتدایی بامداد و حتی یكی دو ساعت پیش از شروع كار صرافی ها، به میدان فردوسی آمده و رجوع كنندگان به بازار ارز را هدایت می كنند. برایشان صف درست می كنند و به آنها شماره می دهند و خود هم برای برخی خرید و فروش هایی كه حاشیه این صفوف انجام می دهند، سود می برند.
نكته حائز اهمیت دیگر، ورود طیف های جدیدی به صف خریداران و فروشندگان ارز در بازار است. اكنون علاوه بر دلالان، واسطه ها، متقاضیان بخش خصوصی و كارخانه داران و حتی زنان خانه دار كه اخیرا به جرگه خریداران ارز پیوسته اند، اكنون ردپای برخی كارمندان را هم می توان در این بازار دید كه دلارفروشی را شغل دوم خود كرده اند.
یكی از دلارفروشان كارمند در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: روزها پس از اتمام ساعت كار به بازار ارز می آیم و با عنایت به آشنایانی كه در این بازار دارم، اقدام به معامله ارز می كنم. به نظرم كار جذابی است و می تواند درآمدزایی خوبی برای من داشته باشد.
وی می افزاید: پس از ساعت كار یا در حین كار گاهی سری به بازار ارز می زنم و حتی افرادی را سراغ دارم كه شغل دوم خودشان را خرید و فروش ارز انتخاب كرده اند و به واسطه برخی زیرمجموعه هایی كه دارند، كار خرید و فروش را انجام می دهند.
در این میان هستند زنان خانه داری هم كه همچون خریداران ثابت ارز شده اند؛ اما سرمایه هایشان اغلب خرد است و وقتی كه وارد بازار می شوند، تاثیر زیادی شاید نداشته باشند، اما به صورت قطع، تعدادشان وقتی بالا می رود در صف های خرید ارز مقابل صرافی ها، توجه بسیاری را به خود جلب می كنند؛ حتی اگر صف آنقدر طولانی باشد كه شاید لازم باشد ساعتها را در صف بایستند؛ البته برای آن هم چاره اندیشی كرده اند و با خود، چهارپایه های همراه را حمل می كنند.
گزارش های میدانی خبرنگار مهر حكایت از آن دارد كه باز هم بازار ارز به دست دلالان افتاده است و تكرار برخی سیاست های اشتباه در بازار ارز، همه را نگران كرده است. در این میان، حتی تدابیر دولتی هم دیگر جواب نمی دهد و بازار ارز تا حدود زیادی از كنترل دولت خارج شده است؛ باآنكه این امیدواری وجود دارد كه در ایام آینده، نرخ ها باز هم تعدیل شود و اثر خویش را بر بازار بگذارد.
تمام اینها در شرایطی است كه فعالان اقتصادی، بارها و بارها نسبت به وضعیت نگران كننده ارزی اخطار داده و توجه دولت و بانك مركزی را به این مورد معطوف كردند كه باید از این پس كه هزینه های جانبی نرخ ارز در بازار پوشش داده شده و به نظر می رسد تورم هم بر روی نرخ های تك رقمی، مربوط به خریدهای قبلی ارز در بازار بوده است، اقدام به واقعی سازی نرخ ارز كنند. فعالان اقتصادی بر این باورند كه باید مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی را محاسبه كرده و ماه به ماه و هفته به هفته، بر روی نرخ كنونی دلار در بازار اضافه كنند؛ اینجا است كه دیگر تعیین نرخی برای ارز، تنها یك دستور نیست و به نظر می رسد كه باید با روش های اقتصادی آن را جمع و جور كرد.
ولی الله سیف، رئیس كل بانك مركزی هم البته این مورد تلویحا تایید كرده و بر این باور است كه نرخ ارز بستگی به دو گروه عوامل بنیادی و غیربنیادی دارد؛ به این معنا كه عوامل غیربنیادی بحث انتظارات و باور مردم درباره آینده است یعنی این مورد كه آنها چه تصویری از آینده دارند، آیا خوش بین هستند و یا نگرانند.
وی با اشاره به اینكه متأسفانه شرایطی تولید می گردد كه این عوامل را تشدید می كند، تصریح كرد: این شرایط سبب التهاب در جامعه می شود، نمونه بارز این مطلب را در خرداد تا شهریور ۹۲ ببینید كه چه اقداماتی انجام شد كه قیمت ارز از ۳۹۰۰ تومان به ۳۱۰۰ و حتی ۳۰۰۰ تومان رسید.
سیف با اشاره به اینكه این كاهش قیمت نتیجه انتظارات مثبت بود، خاطرنشان كرد: این مسیر قبلاً هم طی می شد و اگر قرار بود مسیر عوض شود این تغییر از شهریور به بعد بود.
وی تصریح كرد: از بخش های مختلف به خصوص از رسانه ها تقاضا دارم در انعكاس مطالب خود، امید را تولید كنند زیرا امید آثار مثبتی بر امر اقتصاد بوجود می آورد و این مطلب كه بانك مركزی در كنترل ارز هیچ اختیاری ندارد یا كسی كمكش نمی كند و حامی چندانی ندارد، متأسفانه به صورت مستمر از داخل و خارج سمپاشی می گردد.
سیف با اشاره به دیگر متغیر بنیادی در افزایش نرخ ارز اظهار داشت: مهم ترین عامل بحث تورم است و آنچه قدرت پول ملی را تقویت می كند همان اقدامی است كه دولت از ابتدای دولت یازدهم به آن پرداخته است.
وی اضافه كرد: ما قیمت ارز را به صورت مصنوعی پایین نگه نداشته ایم و باید دید كه قدرت پول ملی با تورم بالای ۴۰ درصد هم اكنون تك رقمی شده و این خدمتی است كه در اثر برنامه ریزی های دقیق انجام شده است.
به هر حال باید منتظر ماند و دید كه در ایام آینده، چه سرنوشتی برای بازار ارز رقم خواهد خورد.

1396/12/16
18:18:52
5.0 / 5
4873
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما