یك تغییر بزرگ در دریافت مالیات ستانی

یك تغییر بزرگ در دریافت مالیات ستانی پول من: رییس كل سازمان مالیاتی اعلام نمود: ۱۰۰ درصد اظهارنامه های مالیاتی امسال به صورت الكترونیكی دریافت شد.به گزارش پول من به نقل از خبر آنلاین به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، سید كامل تقوی نژاد در نشست هم اندیشی اعضای شورای عالی اطلاعات مالیاتی ضمن تقدیر و تشكر از تلاش های مدیران و كاركنان نظام مالیاتی كه با وصول مالیات، گام مهمی در جهت پیشرفت و توسعه كشور برمی دارند، اظهارداشت: اولویت نخست سازمان در سال آینده، تمركز و اتكا بر «اطلاعات» خواهد بود تا زمینه برقراری عدالت مالیاتی، رضایت مندی مردم و شفاف سازی اقتصادی در كشور بیش از گذشته فراهم گردد.
وی با اشاره به اینكه اغلب كشورهای دنیا به سمت نظام مالیاتی مدرن حركت كرده و از امتیازات و ظرفیت های آن بهره می گیرند، خاطرنشان كرد: تدوین قوانین و مقررات، اصلاح فرایندهای تشخیص تا وصول، داشتن نیروی انسانی متخصص و بكارگیری ابزار، امكانات و تجهیزات مدرن همچون اقدامات موثری هستند كه ضمن كارآمدسازی نظام مالیاتی، زمینه تامین منافع تمام ذینفعان و رضایتمندی آنان را فراهم می سازند.
تقوی نژاد، نظام مالیاتی كشورمان را در مقایسه با شاخص های نظام های مالیاتی پیشرو، مطلوب توصیف كرد و اظهار داشت: از منظر قوانین و مقررات مالیاتی اعم از مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده، وضعیت مناسبی داریم و دیدگاه های مجامع بین المللی در مورد عملكرد نظام مالیاتی ایران، موید این مطلب است و من معتقدم در بخش مالیات بر ارزش افزوده حتی سریع تر از برخی كشورها عمل كرده ایم ضمن اینكه هر جا هم نیاز بوده با استفاده از تدوین آیین نامه، بخشنامه و دستورالعمل به شفافیت مبحث كمك كرده ایم.
وی نیروی انسانی را مهم ترین سرمایه سازمان توصیف كرد و اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی كشور از منظر نیروی انسانی دارای تحصیلات دانشگاهی مناسب و متخصص، جزو دستگاه های منحصربه فردی است كه در اداره امور كشور بخصوص عرصه اقتصادی، به ایفای نقش می پردازد و از این لحاظ، از سایر نظام های مالیاتی عقب تر نیست.
رییس كل سازمان امور مالیاتی كشور، بهره گیری از قابلیت ها و ظرفیت های فناوری های روز دنیا را یكی دیگر از شاخص های نظام مالیاتی مدرن برشمرد و اظهار داشت: ما در استفاده از سامانه های روز و بسترهای الكترونیك مالیات، نه تنها عقب نیستیم حتی در بعضی حوزه ها پیشرو هم هستیم به صورتی كه ۱۰۰ درصد اظهارنامه های مالیاتی را امسال به صورت الكترونیكی دریافت كردیم. ضمنا با تكمیل طرح جامع مالیاتی، این وضعیت مطلوب تر هم خواهد شد.
تقوی نژاد نوع نگرش به مردم و اصلاح رفتار را از موضوعات مهم نظام مالیاتی خواند و خاطرنشان كرد: تولید اعتماد میان دستگاه مالیاتی و مودیان، كلیدی ترین سیاست نظام مالیاتی است و هر جا سازمان به مودیان اعتماد كرده، نتیجه مثبت و بازخورد خوبی را دریافت كرده است كه این روند باید استمرار یابد.
رییس كل سازمان امور مالیاتی كشور، مودی مداری را اصل نخست و سیاست بنیادین نظام مالیاتی برشمرد و ادامه داد: برخورد محترمانه و مناسب با مودیان و احترام به حقوق ایشان و آگاه سازی مردم نسبت به تكالیف قانونی شان، بسیار مورد اهمیت است و اقدامات متعددی در این راستا صورت گرفته كه همین امر به ارتقای جایگاه نظام مالیاتی در جامعه كمك شایانی می كند.
تقوی نژاد در ادامه با اشاره به اینكه ماده ۱۶۹ مكرر قانون مالیات های مستقیم، نقطه قوت این قانون برای تولید پایگاه اطلاعات اقتصادی می باشد و دستگاه های اجرایی مكلف به همكاری و همراهی با نظام مالیاتی هستند، اضافه كرد: با تكمیل این پایگاه، تشخیص علی الراس حذف، فعالیت های زیرزمینی و فرار مالیاتی كاهش و در نتیجه نظام مالیاتی به سمت تحقق عدالت مالیاتی و رضایتمندی ذی نفعان سوق خواهد یافت.

3535

1396/12/24
17:48:47
5.0 / 5
5106
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما