پیش بینی بازار طلا و سكه پس از تعطیلات نوروز، سكه دوباره گران می شود؟

پیش بینی بازار طلا و سكه پس از تعطیلات نوروز، سكه دوباره گران می شود؟ پول من: رییس اتحادیه طلا و جواهر اظهار داشت: در ماه های آخر سال 96 به علت افزایش تقاضا در بازار طلا و ارز، قیمت سكه با حباب همراه شد، این انتظار وجود دارد كه در صورت بازگشت عرضه و تقاضا به شرایط عادی، رفته رفته حباب قیمت ســكه تخلیه شود.



به گزارش پول من به نقل از خبر آنلاین، محمد كشتی آرا طی یادداشتی در ویِژه نامه نوروزی آینده نگر نوشت: بازار طلا و ســكه در سال 1396 با نوسانات قابل توجهی نسبت به سه سال قبل مواجه بود. این بازار از ابتدای سال تا نیمه تابستان شرایط آرامی را سپری نمود، رفته رفته تحول در این بازار نمایان شد و در ماه های آذر، دی و بهمن همگام با تنش ارزی، قیمتها در بازار طلا و ســكه هم به پرواز درآمد.
وی در ادامه نوشت: قیمت طلا و سكه در ایران تحت تاثیر دو عامل واقعی و یك عامل روانی نوسان می كند. دو عامل واقعی اثرگذار بر این بازار، قیمت طلا در بازار جهانی و بهای دلار در بازار ارز ایران اســت. اگر این دو عامل فعال شــود، قیمت سكه و طلا هم به صورت واقعی در بازار ایران تحریك خواهد شد.
وی نوشته است: عامل روانی هم در مورد قیمت مسكوكات صادق است. افزایش تقاضا ناشی از تقویت سرمایه گذاری باعث افزایش قیمت سكه می شود. آنچه در نیمه دوم سال 1396 رقم خورد، بیشتر تحت تاثیر عوامل داخلی بود. رشد بهای دلار در بازار آزاد اصلی ترین تحریك كننده قیمت طلا و سكه بود. از ســوی دیگر در شرایط تولید التهاب در بازار ارز، سرمایه گذاری روی سكه هم تقویت شـ تا افزایش تقاضا به عامل دوم رشد قیمت سكه و تولید حباب در آن تبدیل گردد.
قیمت سكه بهار آزادی در دوران اوج قیمت دلار تا یك میلیون و 590 هزار تومان پیش رفت اما همزمان با عقبگرد قیمت ارز، بهای ســكه هم به زیر یك میلیون و 500 هزار تومان بازگشت. اوج گیری قیمت سكه موج شد تا بانك مركزی حراج سكه با استفاده از بانك كارگشایی را در دستور كار قرار دهد. این رویداد چندان نتوانست مانع افزایش قیمت سكه شود چراكه عامل تحریك سكه بهای ارز بود.
كشتی آرا معتقد است: بعد از كاهش قیمت دلار، پنجم اسفند اعلام گردید كه حراج سكه از جانب بانك كارگشایی متوقف می شود. همین خبر باعث افزایش 30 هزار تومانی قیمت ســكه در یك روز شد. بانك مركزی در بسته مدیریت بازار ارز و سكه، پیش فروش سكه را با قیمت ثابت قرار داد تا سرمایه گذاران این بازار را جذب سیستم بانكی كند. این بسته باعث كنترل قیمتها شد و بخشی از حباب سكه را تخلیه كرد.
رییس اتحادیه طلا و جواهر در ادامه می نویسد: تغییرات قیمت طلا و سكه وابسته به تغییرات بهای جهانی طلا و تحولات داخلی بهای ارز اســت. در مورد بازار جهانی طال در سال 2018 پیش بینی های متفاوتی وجود دارد. در شرایطی كه هر اونس طلا در اوایل اسفندماه 96 حدود یك هزار و 329 دلار قیمت خورد، بعضی از موسسه های بین المللی پیش بینی افزایش بهای آن تا 1400 دلار در انتها ســال 2018 را داشته اند. در صورت افزایش جهانی بهای طلا، قیمت طلا و سكه هم در ایران تقویت خواهد شد اما از نظر تحولات داخلی باید در اردیبهشت سال پیش رو منتظر اظهارات سیاسی حول برجام و واكنش بازار ارز به آن بود چراكه تحولات بازار ارز مستقیما قیمت طل و سكه را تحت تاثیر قرار می دهد.
به گفته كشتی آرا در ماه های آخر سال 96 به دلیل افزایش تقاضا در بازار طلا و ارز، قیمت سكه با حباب همراه شد. این حباب تا 140 هزار تومان در هر قطعه سكه امامی نمایان شد، این انتظار وجود دارد كه در صورت بازگشت عرضه و تقاضا به شرایط عادی، رفته رفته حباب قیمت ســكه تخلیه شود. ربع سكه بهار آزادی نیز بعنوان یك قطعه پرمشتری بیش از 100 هزار تومان حباب دارد كه در صورت ایجاد آرامش در بازار طی ماههای ابتدایی سال 97، تا جدود زیادی تخلیه خواد شد.

3535

1397/01/04
21:40:43
5.0 / 5
4875
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما