پورابراهیمی به مهر خبر داد؛

نامه اعتراضی مجلس به رئیس جمهور درباره غیبت های سیف

نامه اعتراضی مجلس به رئیس جمهور درباره غیبت های سیف پول من: رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از نامه اعتراضی به رئیس جمهور و رئیس مجلس به خاطر عدم حضور رئیس كل بانك مركزی در جلسات این كمیسیون اطلاع داد.محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به عدم حضور ولی الله سیف رئیس كل بانك مركزی در جلسه روز گذشته كمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: آقای سیف و معاون ارزی اش سه جلسه به كمیسیون دعوت شده اند اما در جلسات كمیسیون حضور نیافته اند و دلیل آن را هم نمی دانیم.
وی اضافه كرد: نامه ای به رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی از جانب كمیسیون اقتصادی مجلس ارسال شده است كه امكان اظهارنظر ما در مورد ساماندهی بازار ارز بدون حضور آقای سیف و عرضه گزارش از جانب بانك مركزی امكان پذیر نیست.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه بانك مركزی باید در مورد ساماندهی بازار ارز به مجلس پاسخگو باشد، تصریح كرد: در این نامه از رئیس جمهور خواسته ایم دلیل عدم همكاری بانك مركزی با كمیسیون اقتصادی بابت موضوعات ارزی بیان شود.
وی ادامه داد: برخی اوقات بهانه هایی می آورند كه جلساتی در ریاست جمهوری دارند و بنابراین نمی توانند در جلسات مجلس حضور یابند، بنابراین ما به آقای سیف اعلام كردیم هر ساعتی كه می تواند در مجلس حضور یابد، اعلام نماید و ما متناسب با خواست ایشان، ساعت جلسه را هماهنگ می كنیم؛ نه پیشنهاد ساعت و تغییر آن را می دهند و نه برای بیان توضیحات در كمیسیون حضور می یابند.
پورابراهیمی خاطرنشان كرد: جایگاه مجلس این است كه در هر ساعتی كه اعلام می كند، مسئولان دستگاه مربوطه برای بیان توضیحات در جلسات حضور یابند.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: امیدواریم رئیس جمهور هر چه سریعتر در این خصوص تعیین تكلیف كند؛ عدم همكاری بانك مركزی با كمیسیون اقتصادی مجلس قابل قبول نیست.
نگرانی از تاثیر «تیم سایه» بر تصمیمات ارزی
وی در تحلیل عدم حضور سیف در كمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: كمیسیون اقتصادی مجلس در جلسات در مورد مسائل ساماندهی بازار ارز از رئیس كل بانك مركزی سؤالاتی را مطرح می كند و برداشت ما از توضیحات رئیس كل بانك مركزی و مسئولان این بانك این است كه بخشی از تصمیمات، مورد تائید آنها هم نیست.
پورابراهیمی تاكید كرد: به نظر می رسد تصمیمات در مورد موضوعات ارزی در تیم اقتصادی دولت دریافت می گردد و بانك مركزی تنها ناچار به پاسخگویی است؛ این امر پارادوكسی را بوجود آورده است. نگرانی ما این است كه تصمیمات در مورد ساماندهی بازار ارز در خارج از بانك مركزی و وزارت اقتصاد دریافت می شود، اما پاسخگویی بر عهده رئیس كل بانك مركزی و وزیر اقتصاد افتاده است.
نماینده مردم كرمان در مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: فكر می نماییم كه بنابراین است كه آقای سیف برای عرضه توضیحات در كمیسیون اقتصادی حضور نمی یابد، در كمیسیون اقتصادی مجلس بحث سیاسی نمی گردد و موضوعات تخصصی در مورد بازار ارز مطرح می گردد. بعنوان مثال كمیسیون معتقد می باشد كاهش نرخ ارز باعث می گردد تقاضای كاذب در بازار افزایش یابد، اما به علت اینكه رئیس كل بانك مركزی و وزیر اقتصاد هم در این موارد تصمیم گیرنده نیستند، نمی توانند دفاع كنند.
وی خاطرنشان كرد: ما نگران هستیم كه تیم اقتصادی در دولت تشكیل شده كه یا در تیم اصلی و یا در سایه، تصمیمات را دریافت می كند و بانك مركزی فقط محل اجرای آن تصمیمات است؛ این مورد نظر ما را نسبت به عملكرد بانك مركزی منفی كرده و نگرانی ما را نسبت به مدیریت بانك مركزی بالا می برد.
پورابراهیمی ادامه داد: تا الان بانك مركزی با كمیسیون اقتصادی مجلس همكاری خوبی داشت، اما در جلسات اخیر، رئیس كل بانك مركزی حضور نیافت؛ این عدم حضور از دو حالت خارج نیست، یا نمی خواهد موضوعات مهم را در مجلس مطرح كند و می خواهد تعامل خویش را بكاهد و یا اینكه مایل به همكاری است اما به علت اینكه تصمیمات حوزه ارز در جای دیگری گرفته می گردد و بانك مركزی تنها مجری است، نمی تواند جواب دقیقی به مجلس بدهد.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: بانك مركزی باید مستقل باشد. رئیس كل بانك مركزی باید با جسارت صحبت كند. سیاست های ارزی در كشور تابع جریان ها و دولت ها نباید باشد. استقلال بانك مركزی در تمام دنیا ناظر بر این است كه مكلف است بر مبنای منافع ملی تصمیم بگیرد.
بانك مركزی، به «بانك دولت ها» تبدیل گشته است
وی خاطرنشان كرد: در دولت نهم و دهم و دولت یازدهم و دوازدهم شاهد می باشیم كه بانك مركزی به بانك دولت ها تبدیل گشته است و بانك قوه مجریه است؛ این روند به صلاح كشور نیست.
پورابراهیمی تاكید كرد: رئیس كل بانك مركزی باید مستقل باشد و با جسارت نظر خویش را اعلام نماید.
نماینده مردم كرمان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تصمیمات حوزه ارز در تیمی فارغ از بانك مركزی و وزارت اقتصاد دریافت می گردد و این مورد سبب نگرانی جدی ما شده است. زمانی كه آقای سیف در جلسه علنی مجلس حضور یافت، من به ایشان گفتم آیا تصمیمات دریافت شده را قبول دارید؟ آیا كارشناسی است؟ ایشان پاسخ صریحی نداد كه قبول دارد یا خیر. فقط به بنده گفت «آقای پورابراهیمی كمك كنید». ما توقع داشتیم كه ایشان ادله و استدلال خویش را برای این تصمیمات بیان كند.
وی با اشاره به اینكه ما با آقای سیف دوست و رفیق هستیم و به ایشان ارادت داریم، اضافه كرد: اما از نحوه دریافت تصمیمات ارزی نگران هستیم.
پورابراهیمی تصریح كرد: وقتی در مورد افزایش سود سپرده ها تصمیم گیری می شد، بنده از وزیر اقتصاد و معاون اقتصادی رئیس جمهور سؤال كردم، هر دو با این تصمیم مخالفت كردند. از آقای سیف هم سؤال كردم. ایشان گفتند كه ما ۲۰ محور داشتیم ولی حالا اینجوری شد و این تصمیم دریافت شد.
وی ادامه داد: این چه پاسخی است؟ بانك مركزی نباید تصمیمی را كه قبول دارد، ابلاغ كند؛ همه این موضوعات علائمی از وجود جریان اقتصادی در دولت می باشد. به نظر می رسد نهادهای رسمی اقتصادی در دولت یك نوع تصمیمات كارشناسی اتخاذ می كنند و جریان های اقتصادی دیگری در دولت تصمیمات متفاوتی می گیرند؛ این امر به صلاح كشور نیست.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان كرد: به نظر می رسد بانك مركزی در پارادوكسی گیر افتاده است و این وضعیت مدیریت به صلاح كشور نیست.

1397/01/29
22:55:40
5.0 / 5
4840
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما