سازمان بورس اعلام كرد:

دسته بندی انواع سهام در بازار سرمایه

دسته بندی انواع سهام در بازار سرمایه به گزارش پول من سهام موجود در بازار به سه دسته، سهام درآمدزا، سهام ارزشی و سهام رو به رشد تقسیم بندی می شوند.


به گزارش پول من به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موجود در بازار به سه دسته، سهام درآمدزا، سهام ارزشی و سهام رو به رشد تقسیم بندی می شوند.
سهام درآمدزا
سهام شركت هایی است كه عایدی سهامداران را به صورت سود تقسیم شده به آنها پرداخت می كنند.
افراد مسن تر و افرادی كه نزدیك به بازنشستگی هستند، طرفدار این نوع سهام اند؛ زیرا این افراد معمولاً با استفاده از سود سهام كسب درآمد می كنند.
علاوه بر این، سهامی كه سود منظمی را عاید سهامداران می كند، ثبات قیمت بیشتری دارد. همینطور برخلاف سایر سهام ها، انتظار می رود ارزش آنها به سرعت كم یا زیاد نشود و این مورد برای سرمایه گذاران محافظه كاری كه تمایل به خرید سهام درآمدی دارند بسیار مطلوب است.
از مزایای دیگر این نوع سهام این است كه سود تقسیمی، در صورت كاهش قیمت، از منافع سهامداران حمایت می كند.
سهام ارزشی
سهام شركت های سودآوری است كه سهامشان را به قیمتی معقول و متناسب با ارزش واقعی آنها می فروشند. در واقع تعیین كننده ارزش واقعی سهام هر شركت، همان چیزی است كه سرمایه گذاران آن را ارزش درونی سهم می نامند.
بنابراین هم سهام ارزشی، اغلب سهام شركت های پرسابقه از قبیل شركت های بیمه و بانك هاست كه به نظر می رسد قیمت سهامشان در آینده رشد كند؛ اما ممكن است روند افزایش آن كندتر از سایر شركت ها باشد. آگاهی از اینكه آیا قیمت سهام یك شركت متناسب با ارزش واقعی آن است یا خیر، به تحقیقات بسیاری نیاز دارد.
سهام رو به رشد
سهام شركت هایی است كه سودآوری مداوم دارند، معمولاً سالانه ۱۵ درصد یا بیشتر و انتظار می رود كه نسبت به رقبا رشد بیشتری داشته باشند.
این سهام اغلب متعلق به صنایع دارای فناوری پیشرفته است. قیمت سهام رو به رشد ممكن است با وجود درآمد پایین شركت، از روند رو به رشدی برخوردار باشد.
به همین دلیل، سرمایه گذاران در این سهام از سودآوری این شركت ها در آینده مطمئن هستند و به خریدن این نوع سهام تمایل دارند. اغلب اوقات این سهام، سودی را به صورت تقسیمی عاید سرمایه داران نمی كند؛ چون شركت تلاش می كند از تمام ظرفیت های خود به منظور ارتقا و توسعه كسب و كار بهره جوید. با این حال، از آنجائیكه این نوع سهام بسیار فعال است، احتمال دارد به سرعت دچار نوسان قیمت شود.
 

1396/08/03
20:10:27
5.0 / 5
5960
تگهای خبر: ارز , بازار , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما