مدیرعامل فرابورس اعلام كرد:

انتشار اوراق بهادار ریالی و ارزی

انتشار اوراق بهادار ریالی و ارزی به گزارش پول من مدیرعامل فرابورس ایران از تامین ۸ میلیارد دلار نقدینگی از جانب خارجی ها در بازار بدهی اطلاع داد و اظهار داشت: اوراق بهادار ارزی و ریالی منتشر می گردد.


به گزارش پول من به نقل از مهر، امیر هامونی در همایش بازار سرمایه اظهار داشت: یكی از مهم ترین فعالیت های ما در زمینه جذب سرمایه گذار خارجی با استفاده از اوراق بهادار ریالی و ارزی است. در زمینه اوراق ارزی، فعالیت های خوبی صورت گرفته كه امیدواریم شركت هایی كه در فرابورس هستند بتوانند از این اوراق ارزی استفاده كنند.
وی با اشاره به اینكه بازارهای مختلفی در فرابورس ایران فعال هستند كه از مهمترین آن ها می توان به بازار پایه اشاره كرد، اضافه كرد: سهامی كه قابلیت قرار گرفتن در تابلو اصلی را ندارند در این بازار معامله می شوند، این در شرایطی است كه بیش از ۴۱ درصد ارزش بازار فرابورس در اختیار بازار دوم است. در این بازار نمادهای خیلی از صنایع مهم (پتروشیمی، پالایشی، بانك ها و بیمه ها ) قرار دارند.
به گفته هامونی، یكی از بازارهایی كه میان سرمایه گذاران خارجی جذابیت بسیاری دارد بازار بدهی است. در این بین در حوزه انتشار اوراق صكوك تابحال ۸میلیارد دلار نقدینگی از جانب خارجی ها وارد بازار شده؛ ضمن اینكه از ۸میلیارد دلاری كه در این بخش سرمایه گذاری شده است، ۹درصد مربوط به صكوك، ۲۶درصد اجاره صكوك، ۸ درصد مرابحه و ۵۶درصد اوراق قرضه اسلامی است.
وی تصریح كرد: هم اكنون ۸۲ درصد بازار بدهی در فرابورس است، كه در این زمینه خوشبختانه تابحال هیچ یك از اوراق دولتی و صكوك نكول نشده؛ البته در شرایط كنونی بازار بدهی با نرخ ۱۸ درصد روند كاهنده داشته است. با این وجود این بازار نسبت به بازارهای بدهی دیگر كشورها برای سرمایه گذاری خارجی جذابیت بسیاری دارد.
مدیرعامل فرابورس ادامه داد: بازار SME یكی دیگر از بازارهایی است كه در اشتغال كشور بیش از ۷۰ درصد نقش داشته است. همینطور این بازار نقش بسزایی در GDP كشور دارد.
وی با اشاره به اینكه تا كنون دو صندوق جسورانه به ثبت رسیده است، ادامه داد: بالغ بر ۸ صندوق دیگر در شرف ثبت بوده و ۱۷ درخواست ثبت صندوق در فرابورس وجود دارد؛ از جانب دیگر، یكی دیگر از بحث های مهم در حال پیگیری، در زمینه ارتقای سامانه های نظارت بر بازار به منظور برخورد با تخلفات و جرایم بورسی است. همینطور توسعه بازار SME و های-تك ماركت یكی دیگر از برنامه های اصلی فرابورس است.
‎هامونی در مورد توسعه فضای دانش بنیان هم بیان كرد: هم اكنون بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان تقاضای تاسیس صندوق سرمایه گذاری جسورانه وجود دارد، پیش تر ۱۲۰ میلیارد تومان نقدینگی از این محل جمع آوری شده كه برای سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان استفاده خواهد شد.
وی اظهار داشت: شركت فرابورس همینطور برنامه تاسیس صندوق های خصوصی را دستور كار دارد، كه امیدواریم با همكاری سازمان بورس و اوراق بهادار مقدمات لازم فراهم گردد. در این زمینه تاسیس شركت های مشاوره سرمایه گذار خصوصی در حوزه دانش بنیان را هم دنبال خواهیم كرد تا به نتایج ارزشمند ای برسیم.
‎مدیرعامل شركت فرابورس در ادامه در مورد دیگر برنامه های این شركت این چنین اظهار داشت: متنوع كردن ابزارهای مالی با استفاده از اوراق منفعت، اوراق بیمه ای، اوراق حج و صندوق های املاك و مستغلات و بازار تعاون از برنامه های آتی جهت رونق بازار سرمایه است.
‎وی در ادامه اظهار داشت: یكی دیگر از برنامه های فرابورس، انتشار تسه ها در بانك هایی علاوه بر بانك مسكن است. در این زمینه مجوزهای لازم از شورای عالی پول و اعتبار دریافت شده كه به زودی اجرایی می گردد. همینطور مبحث دیگر مربوط به روش های حراج بخصوص برای شركت های دولتی (شركت هایی كه قابلیت پذیرش نداشته و سهامی خاص هستند) است. در این زمینه این امكان در بازار سوم فرابورس وجود دارد كه مزایده به روش حراج های جدید انجام بگیرد.
 

1396/08/10
20:31:06
5.0 / 5
5441
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما