همتی در مصاحبه با اسپوتنیك؛

موج جدیدتحریمهانتیجه ندارد، اقدامات مهم درحوزه رمزارزهادرجریان است

موج جدیدتحریمهانتیجه ندارد، اقدامات مهم درحوزه رمزارزهادرجریان است پول من: رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه خرید دلار سرمایه گذاری خوبی نیست، اظهار داشت: موج جدید تحریم های یكجانبه آمریكا ضد ایران نتیجه مطلوبی برای آمریكایی ها نخواهد داشت.به گزارش پول من به نقل از اسپوتنیك، عبدالناصر همتی در مصاحبه با این خبرگزاری این نكته را مورد ارزیابی قرار داد كه آیا موج بعدی تحریم های ترامپ بعد از ۵ نوامبر خواهد توانست نظام بانكی جمهوری اسلامی را در هم بشكند.
طبق ارزیابی عبدالناصر همتی، از ۴ نوامبر كه امریكا موج دوم تحریم های یكجانبه خود ضد صنعت نفت و گاز و بخش بانكی ایران را به مرحله اجرا خواهد گذاشت، فاجعه رخ نخواهد داد چون تحریم های آمریكا نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.
همچنین رئیس كل بانك مركزی ایران درباره وضعیت در بازار ارز ایران، آینده ارزهای رمزی در این كشور و چشم اندازهای همگرایی میر و شتاب سیستم های پرداخت های بانكی روسیه و ایران صحبت كرد.
متن مصاحبه اسپوتنیك با رئیس كل بانك مركزی ایران چنین است:
- واشنگتن قول داده از روز ۴ نوامبر تحریم هایی ضد ایران اعمال نماید كه در چارچوب آن جلو عملیات مالی در ارتباط با بانك مركزی ایران گرفته خواهد شد. بانك مركزی ایران چه تدابیر ضد تحریمی را اتخاذ نموده یا خواهد كرد؟
- اولا خدمت شما عرض كنم كه دولت آمریكا هركاری كه می خواست انجام داد. آمریكا شبانه روز كار می كند تا جلوی فعالیت های مالی ایران و همینطور صادرات نفت ایران را بگیرد. به نظر من، دیگر پس از ۴ نوامبر اتفاق خاصی نخواهد افتاد. می توانم بگویم كه نتوانستند محدودیت هایی برای مبادلات مالی و صادرات نفتی داشته باشند و زمینه ای برای موفقیت آنها وجود ندارد. و تلاش دولت جمهوری اسلامی ایران برای یافتن راههایی برای حل این مشكل به نتیجه رسیده و اتفاق مهمی در نوامبر نخواهد افتاد و آثاری اگر می خواستند در اقتصاد ایران به وجود بیاورند انجام دادند و به نظر من خیلی موفق نبوده است.
- شما در اجلاس تهران گفتید كه تهران، مسكو و آنكارا درباره تعدادی از تدابیر اقتصادی همچون عدم استفاده از دلار امریكا در معاملات مشترك در چارچوب گسترش روابط تجاری خود با وجود فشار امریكا به توافق رسیده اند. ایران برای عدم استفاده از دلار در معاملاتش با روسیه و تركیه كدام گام های مشخص را برداشته یا خواهد برداشت؟
- من با بانك مركزی تركیه و امروز هم با رئیس محترم بانك مركزی روسیه ملاقات داشتم و توافقات خوبی كردیم به جهت اینكه بتوانیم دلار را حذف بكنیم و بر مبنای پول ملی مبادله بكنیم. خوشحال هستم بگویم كه نزدیك ۳۰ درصد مبادلات بین ایران و روسیه به پول ملی است و امیدواریم كه روز به روز افزایش پیدا بكند. اراده بانك مركزی روسیه و ایران این است كه این روند را توسعه بدهیم و گسترش بدهیم. با تركیه هم به توافقات اولیه دست یافتیم و در عمل هم بتوانیم آن را به نتیجه برسانیم.
ـ درباره تولید ارز رمزی روسیه و ایران بعنوان گزینه ای برای دوری از دلار و دلارزدایی در تجارت دو كشور گزارش های بسیار زیادی موجود است. اما آخر استفاده از ارزهای رمزی در ایران ممنوع می باشد. آیا ایران واقعا به طور جدی در حال بررسی استفاده از ارز رمزی بعنوان وسیله محاسبات متقابل است؟ اگر چنین است، مسئله قانونی كردن ارز رمزی در ایران چگونه حل شده یا خواهد شد؟
ـ در مورد ارز رمزی بحث های مفصلی هم در بانك مركزی، هم دولت و هم در مجلس در جریان است. الان هم در كمیسیون اقتصاد دولت مبحث ارز رمزی به طور جدی در حال بحث است. نتایج آن را در صورتیكه به جمع بندی برسد به اطلاع مردم خواهیم رساند. بطور قطع ما در این زمینه به فكر انجام و اقدام هستیم و جمع بندی ما بزودی اعلام خواهد شد.
- وضعیت ارزی در ایران چگونه است؟ دلیل سقوط شدید نرخ دلار چیست؟
ـ دلیلش به نظر من یك مقداری روانی بود، آثار روانی كه بوجود آورده بودند. خوشبختانه كنترل شده و ما برنامه هایی داریم برای كنترل بیشتر ارزش پول ملی. ظرف چند روز گذشته بانك مركزی اقداماتی را آغاز كرده است. ما آمادگی این را داریم كه به تدریج كنترل لازم را انجام بدهیم. من فكر می كنم آن تلاشی كه آمریكا به اتفاق متحدینش برای ضربه زدن به ارزش پول ملی انجام داد، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.
- ایرانی ها معمولی و ساده در شرایط نوسانات فعلی در نرخ ارزها در كشورشان چگونه باید رفتار كنند؟
- مردم عزیز ما بالاخره باید توجه بكنند كه خرید دلار و ارزهای خارجی، سرمایه گذاری خوبی نیست. امیدواریم وارد این سرمایه گذاری ریسكی نباشند. ما در حال طراحی برنامه ریزی های خوبی هستیم تا مردم بتوانند آلترناتیوهای بهتری برای سرمایه گذاری داشته باشند، همچون جذاب كردن بازار بورس و عرضه محصولاتی از بانك مركزی كه بتواند جایگزین در واقع بهتری برای سرمایه گذاری باشد و مردم بتوانند با ریسك كمتری در آنها سرمایه گذاری بكنند.
- سیستم پرداختی میرـ شتاب كی راه اندازی خواهد شد؟
- این نیاز به زیرساخت هایی دارد. مباحث جدی بین دو كشور انجام شده است. ما امیدواریم كه بتوانیم به نتایج خوبی در این زمینه برسیم. این كاری شدنی است و می توانیم عملیاتی اش بكنیم. و لازمه اش این است كه ما می خواهیم بانك های دو كشور از نظر نرم افزارهای خود بتوانند به توافق برسند. یكی از دلایلی كه این مورد به عقب افتاده است، بحث اختلاف نظری بود كه بین سیستم دو بانك مركزی وجود داشته است. امیدواریم بتوانیم این اختلاف نظر را به سمت همگرایی بیشتر حل نماییم.
ـ اكنون چه مشكلاتی جهت راه اندازی سیستم پرداخت های بانكی وجود دارد؟
- نه خیر مشكلی وجود ندارد. تنها مشكل، نرم افزاری است كه اگر آن حل بشود، این سیستم راه خواهد افتاد.
- همگرایی سیستم پرداختی تا چه حد فشار تحریمی امریكا را كمتر خواهد كرد؟
- ما می دانیم كه هر چقدر ما بتوانیم با كشورهای همسایه همچون روسیه روابطمان را گسترش بدهیم و روابطمان بر اساس دلار و ارزهای غیر ملی نباشد، حتما می توانیم بر این نوع تحریمات تفوق پیدا نماییم. الان هم با رئیس بانك مركزی روسیه به توافق رسیدیم. با كشورهای دیگر هم داریم همین كار را می نماییم. امیدواریم بتوانیم با ارزهای ملی خودمان مبادله انجام بدهیم. نكته ای را رئیس جمهور پوتین تاكید فرمودند كه آمریكا عملا با این تحریماتی كه آغاز كرده است، خودش دارد به حذف دلار از معاملات بین المللی كمك می نماید. و ما از این استقبال می نماییم.
- آیا راه اندازی سیستم پرداختی جدید حجم مبادله كالا بین روسیه و ایران را افزایش خواهد داد؟
-حتما افزایش خواهد داشت. توافقاتی در تهران بین دو رئیس جمهور انجام شد، یك مراحلی و یك اقداماتی و یك مبادلاتی پیش بینی شده است كه این مبادلات حتما بزودی عملیاتی خواهد شد. من مطمئن هستم كه با عملیاتی شدن این پیش بینی هایی كه در واقع در باره گسترش روابط مبادلاتی است، بتدریج حجم مبادلات دو كشور افزایش جدی پیدا خواهد نمود.
ـ آیا احتمال قاچاق ارز از افغانستان به ایران بعید است؟
- قاچاق ارز را نمی دانم. خود دولت افغانستان باید تشخیص بدهد كه این قاچاق است یا نه. ولی بالاخره حجم عظیمی از كالاها دارد بین دو كشور مبادله می گردد. ازاین رو الان مبادله كالایی بین ایران و افغانستان خیلی گسترده است. در سال چند میلیارد دلار دارد مبادله كالایی انجام می گردد. ازاین رو كسانی كه در آنجا صادرات می كنند طبیعی است كه دلارهایشان را برگردانند. نمی توان گفت قاچاق. ما هم در ایران اجازه دادیم كه ورود ارز به كشور آزاد باشد فقط با رعایت مقررات پولشویی. اگر اینها را وارد كشور بكنند در واقع در مقابل كالاهایی كه دارند به آن كشور می برند؛ در واقع هم عراق و هم افغانستان به كالاهای ایران نیاز دارند و این مبادله در سال در حد ۱۰ میلیارد دلار دارد بین ایران و افغانستان و عراق اتفاق می افتد. ازاین رو به تصور من ورود ارز از آن كشورها به ایران تصورم نیست كه قاچاق باشد. ولی بهرحال اینكه از آن طرف چگونه بیاید بستگی به تدابیر خودشان و بانك مركزی افغانستان دارد كه تشخیص بدهند كدام درست است و كدام درست نیست. ولی از نظر ما بیشتر در مقابل كالاهایی است كه دارد به آن كشورها صادر می گردد.

1397/07/14
20:57:36
5.0 / 5
4579
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما