مدیرعامل بانك پاسارگاد در مراسم جایزه ملی مدیریت مالی ایران؛

همكاری و همراهی همه در جنگ اقتصادی لازم است

همكاری و همراهی همه در جنگ اقتصادی لازم است پول من: مدیرعامل بانك پاسارگاد اظهار داشت: ما در جنگ اقتصادی هستیم. همه باید همكاری كنند، هر كسی امكانی در اختیار دارد، باید مسئولانه به هموطن خود خدمت كند.به گزارش پول من به نقل از مهر و به نقل از بانك پاسارگاد، دكتر مجید قاسمی مدیرعامل بانك پاسارگاد در مراسم نهمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران و دوازدهمین كنفرانس حسابداران و مدیران مالی كه در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ در سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی برگزار شد، ضمن اشاره به شرایط كنونی اقتصادی كشور اظهار داشت: امروز وضعیت اقتصاد كشور به گونه ای است كه سؤالات زیادی درباب شرایط كنونی اقتصاد و آینده ی آن برای بنگاه های اقتصادی و غیراقتصادی به سبب تأثیرپذیری بالای آنها به وجود آمده است. مهم ترین بحثی كه فكر می كنم در این شرایط باید به آن توجه گردد سیاست ارزی كشور است. خصوصاً در شرایطی كه می بینید بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران برای اتخاذ تصمیمات اقتصادی یا تجاری كشور چگونه تحت فشار قرار می گیرد و سیاست ارزی كشور كه باید مستظهر به سیاست های تجاری و سیاست های تولید ملی باشد، به صورتی اینگونه تضعیف می شود. ا
وی اضافه كرد: ز طرفی این پدیده منحوس بدون انتقال ارز، ارز متقاضی و برات بدون تعهد وارد حوزه تجارت كشور شده است پس از اتمام جنگ تحمیلی بگونه ای كه هرگونه امكانی را برای برنامه ریزی و سیاست گذاری منسجم ارزی مختل می كند و به طوریكه همین بتازگی ریاست محترم سازمان توسعه تجارت اعلام نمودند از حدود ۳۳ میلیارد دلار صادراتی كه در همین دوره ی كوتاه یك سال قبل انجام شده است، فقط ۷ میلیارد دلار ارز وارد كشور شده است.
مدیرعامل بانك پاسارگاد، افزود: مقررات همه كشورها ناظر بر این است كه عایدات صادرات باید به كشور برگردد. صادركننده باید نشان دهد كه چگونه صادر كرده و چگونه آنچه كه حاصل شده است را وارد كشور كرده است. در كشور چیزی به وجود آمده است به نام بدون انتقال بدون ارز كه در مقاطع مختلف هم نام آنرا عوض می نماییم. یا ارز متقاضی و برات بدون تعهد. این ها از كجا تأمین می شود؟ بنده یك گزارشی را مطالعه كردم كه متأسفانه تجهیزات پزشكی در همین چارچوب بدون انتقال ارز با دلار ۳۳ هزار تومان وارد شده است. آیا این قابل انجام است؟ آیا می شود خدمات اولیه و ضروری مردم را ارائه كرد؟ حتی مواردی داریم كه دلار با قیمت بیشتری برای برخی از تجهیزات لوكسی كه در كشور استفاده می شود، از محل بدون انتقال ارز وارد شده است. بدون انتقال ارز به چه معناست؟ مگر به غیر از ارزی است كه ما مرتب مجبور می شدیم به بازار تزریق نماییم برای آنكه جلوی فشار وارده به ارزش پول ملی بوسیله بدون انتقال ارز را بگیریم؟
وی همین طور اشاره كرد: بدون انتقال ارز نوعی ابزار برای پولشویی است. بدون انتقال ارز، متأسفانه نوعی ابزار است برای خروج ارز غیرمجاز، اگر به آن قاچاق ارز نگوییم. چرا ما باید چنین عارضه بیماری زایی را در اقتصاد خود تحمل كنیم؟ بعد هم از بانك مركزی انتظار داشته باشیم كه بتواند بازار را كنترل كند. رئیس كل بانك مركزی آخر هفته گذشته یك یادداشتی نوشتند كه آنچه بعنوان مبادلات ارزی در دولت تصویب شده است، دلیل همین فشار بر نرخ ارز است. بانك مركزی كه باید مغز متفكر صاحب اختیار باشد برای آنكه بتواند بازار را تنظیم كند، با محظوراتی تحت فشار است كه ما از آن این انتظار را داریم. در دوره ی مدیریت قبلی هم متأسفانه هر چه در وزارت صمت مهر ارز مبادله ای می خورد در بانك مركزی می آمد و تبدیل به بدون انتقال ارز می شد. الان عزیز فرهیخته ای در بانك مركزی كه اقتصاد خوانده است می داند چه می خواهد و ما باید به او كمك نماییم. بیشترین ضربه ی این نوسانات ارزی به بخش مالی بنگاه ها برمی گردد و نمی توان حتی برای ماه آتی برنامه ریزی كرد.

قاسمی در ادامه تصریح كرد: در وضعیتی كه هم اكنون وجود دارد و فشارهایی كه هست سبب می شود وضعیت سیاست ارزی نتواند مطلوب محسوب شود. نظریه ای به نام سه گانه ناممكن یا سه گانه منحوس یا غیرمقدس وجود دارد و از اواخر سال ۱۹۹۰ بعنوان نظریه حاكم بر تعیین اقتصاد پولی كشورها نقش بازی می كند. براین اساس، از این سه مورد، بیشتر از دو مورد را نمی توان انتخاب نمود و امكان انتخاب هر سه نیست؛ یك اینكه پول مستقل ملی داشته باشیم یعنی ریال داشته باشیم یا نه، برخی كشورها از پول ملی شان صرفنظر كرده اند مثلاً با دلار یا یورو یا پوند كار می كنند و امكان دارد كشوری این انتخاب را داشته باشد، دوم، ثبات ارزش برابری پول ملی در مقابل ارزهای خارجی و سوم آزادی ورودی و خروجی ارز. از این سه مورد، نمی توانیم پول مستقل ملی نداشته باشیم و با این شرایطی كه داریم و به خصوص با بحث های تحریم، اتفاقا لزوم داشتن پول ملی مستقل بیشتر احساس می شود. هم اكنون ما با بعضی كشورها قرار می گذاریم كه با ریال خودمان یا با پول آنها مبادلات تجاری را انجام بدهیم، به سبب اینكه در تحریم ها اجازه نداریم بوسیله دلار عمل نماییم. همین طور درباب یورو نیز، اروپایی كه این همه تظاهر به همكاری می كند، محدودیت های جدی داریم. نكته دوم از دو مورد باقیمانده كه یكی ثبات ارزش پول ملی و بحث دیگر آزادی ورود و خروج ارز است، آیا می توانیم آنرا تأمین نماییم و آیا شرایط ما چنین امكانی را فراهم می آورد، بدین سبب این مورد را باز نمی توانیم انجام دهیم. بدین سبب از دوتای باقیمانده فقط می توانیم ثبات را انتخاب نماییم.
وی افزود: در پاسخ به عزیزانی كه می گویند نیما جوابگو نیست، باید بگوییم كه نیما مشكلاتی داشته است و روز به روز مشكلات كمتر می شود. حالا شما كه حاضر نیستید با نیما عمل كنید، یك جایگزینی را پیشنهاد دهید. وقتی رئیس بانك مركزی شما را دعوت می كند و با كمال تواضع در حالیكه از نظر حاكمیتی، رئیس بانك مركزی با عنایت به قوانین مرتبط قادر می باشد احكامی را صادر كند كه می تواند بسیار برای شما محدود كننده باشد، برای كسانی كه مشكل و مانع در راه سیاست های ارزی ایجاد می كنند. از شما خواهش می كند اگر ارز می خواهید بیاورید بیاورید، كالا می خواهید بیاورید بیاورید. نیازهای كشور را در زمان جنگ یادتان باشد ما یك صابون سازی در خرمشهر داشتیم، نخستین هفته آن صابون سازی را بمباران كردند. ما حتی درباب مواد شوینده در كشور كمبود داشتیم. من نمی گویم كه آن روزها باید تكرار شود، ما در جنگ اقتصادی هستیم. همه باید همكاری كنند هر كسی از امكانی بهره مند می شود و در اختیارش قرار می گیرد باید مسئولانه پاسخگو باشد. به جهت اینكه به هم وطن خودش خدمت كند. بدین سبب می ماند داشتن پول ملی مستقل و ثبات ارزش برابری پول ملی، این اقتصاد پولی حاكم بر كشورهاست، بیشتر از نود درصد كشورها پولشان تثبیت شده است. یورو ارز تثبیتی است كسی شاید باور نكند یورو شناور نیست تثبیت شده است، به مجموعه سبدی از چند ارز. حرف من این است كه شما نگاه كنید ثروت و دارایی كویت، قطر، عربستان، امارات، كشورهای دیگر اردن، كشورهای داخل حوزه ی یورو با همدیگر، همه پولشان تثبیتی است؛ چرا ما از این واقعیت علمی و اقتصادی این گونه روی گردان هستیم و نسبت به آن رویكرد مثبت نشان نمی دهیم و به بانك مركزی كمك نمی نماییم كه بتواند این شرایط سخت را پشت سر بگذارد؟
مدیرعامل بانك پاسارگاد در ادامه اظهار نمود: شما می بینید با وجود اینكه نیروی انتظامی باز وارد شده و برخی برخوردهای انتظامی هم صورت گرفته باز هم به رغم همه ی تلاش هایی كه بانك مركزی می كند، با بعضی از نوسانات مواجه می شویم، اتفاقی كه برای بنگاه های اقتصادی ما می افتد در این رابطه جالب است. ما از نظر صاحبان كسب و كار و فعالان اقتصادی هر روز می بینیم معادل ریالی هزینه ارزی بیشتر می شود. كشور از طرفی با كمبود نقدینگی مواجه می شود. در این چند ماه گذشته ریاست كل محترم بانك مركزی خیلی تلاش داشتند كه بانك ها را برای رفع كمبود نقدینگی بنگاه های اقتصادی به نحوی هدایتشان بكنند كه این كمبود برطرف شود. اتفاقی كه می افتد بدین سان است كه به سبب بالا رفتن قیمت ارز، نیاز به نقدینگی بیشتر می شود از طرفی تقاضا به سبب اینكه قیمت تمام شده می رود بالا، نمی تواند عرضه كالاها و خدمات را جذب نماید. گردش مالی بنگاه ها باز هم روز به روز بیشتر به امكانات بانكی وابسته می شود. یك بنگاه اقتصادی باید بتواند نیازهای خودش را بوسیله مبادلات تجاری خودش، تولید و فروش محصول خودش تامین بكند.در اثر فشار به بانكها، شرایط آنها هم با چالش های جدی مواجه می شود.
وی اضافه كرد: چرا نیاز به نقدینگی بیشتر پیدا می كند؟ برای اینكه؛ ۱- ارزی كه در اختیارش قرار می گیرد با قیمت گران است، از جانب دیگر تقاضایی كه باید این را بخرد جواب نمی دهد و توانش را ندارد. نتیجه اش می شود تشدید ركود! پس باید ریال تزریق شود كه تقاضا را احیا كند، بدین سبب باز نتیجه افزایش نقدینگی است. مساله افزایش نرخ ارز و تضعیف ارزش پول ملی یك دور باطلی است. مدیران مالی ما با مشكلات متعددی مواجه اند و از انبوهی از مشكلاتی كه به محیط كلان اقتصاد كشور و عملكرد تصمیم های اقتصادی مربوط می شود.
قاسمی همین طور اظهار داشت: از طرفی ما انتظار داریم كه بنگاه ها شفافیت مالی داشته باشند. از طرفی به سبب این نوسانات، این شفافیت به سهولت قابل انجام نیست. نوساناتی كه روزمره اتفاق می افتد. یك بنگاه مالی كه در بورس هست بر روی تابلو هست اعلام می كند كه وضع من اینطوری است، با یك تصمیم اقتصادی بدین سان تمام این ها خنثی می شود. با عنایت به اینكه در اقتصاد قیمت پیچیده ترین و مرموزترین پدیده اقتصادی می باشد، وقتی قیمت یك كالا بالا می رود به سبب ارتباط منطقی قیمت ها با همدیگر یا خاصیت ظروف مرتبطه قیمت ها، همه قیمت ها تحت تاثیر قرار می گیرند. آیا واقعا می شود این طور اقتصاد را مدیریت كرد؟ به نظر من ما باید همه به صحنه بیاییم و كمك نماییم خصوصاً كمك به بانك مركزی و از آن طرف هم انصافا فشاری كه مدیران مالی ما دارند قابل درك است و من امیدوارم كه حداقل درانتها این نشست اطلاعیه ای صادر شود كه این فغان و فریاد مدیران مالی به جهت اینكه بتوانند بنگاه خودشان را اداره بكنند به صورتی برای مسئولین عزیز كشور بازگو شود. لازم است تاكید بكنم كه برای اجتناب از خطر درگیری در فساد حتما از فناوری اطلاعات استفاده نمائیم. در بخش مالی بسیار بسیار لازم است و به جهت اینكه بتوانیم در بحث نقدینگی هم، (خود همین هم یك فشار نقدینگی به بنگاه ها می آورد كه بتوانند خودشان را به روز نگه دارند و هزینه خواهد داشت) امیدواریم كه بتوانند آنرا مدیریت كنند و شفافیت بنگاه شان را به رغم همه فشارها حفظ كنند و این دوره را انشاالله با همت و كمك و هم قدمی و همیاری همه عزیزانی كه در بنگاه های اقتصادی نقش دارند بتوانیم پشت سر بگذاریم با موفقیت انشاالله و السلام علیكم و رحمة الله...

1397/12/11
17:42:11
5.0 / 5
4563
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما