رییس كل بانك مركزی:

برنامه نظام بانكی برای رونق تولید، فاكتورهای كلان رو به بهبود است

برنامه نظام بانكی برای رونق تولید، فاكتورهای كلان رو به بهبود است به گزارش پول من رئیس كل بانك مركزی ضمن ارائه گزارشی از تازه های خرد و كلان اقتصاد اظهار داشت: به شرایطی رسیده ایم كه با ایجاد ثبات در بازار ارز، در مسیری قرار داریم كه فاكتورهای كلان اقتصادی كشور رو به بهبود است.


به گزارش پول من به نقل از صدا و سیما، عبدالناصر همتی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبكه دو سیما اظهار داشت: از سال قبل و به دنبال تلاطم بازار ارز به جهت تحریم های ظالمانه، با تمهیداتی كه اندیشیده شده توانستیم نرخ ارز را ثابت نگه داریم و روند تسهیلات دهی موفقی داشته باشیم.

او افزود: از آغاز امسال تابحال تسهیلات دهی كل بانك ها بطور میانگین ماهانه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده كه حدود ۳۰ درصد آن به صنعت، ۱۲ درصد به بخش مسكن و ۱۰ درصد به كشاورزی تزریق می شود كه روی هم رفته بیشتر از ۶۰ درصد از منابع به تولید اختصاص می یابد.

همتی اشاره كرد: در تلاشیم كه تسهیلات تزریق شده در بخش مسكن را از ۱۲ درصد به ۲۰ درصد افزایش دهیم.

او اظهار داشت: منابع بانك ها محدود است همراهی بانك مركزی فقط چاپ پول و تزریق به بازار نیست، از آغاز امسال برای ما تكلیف شده كه ۸ هزار میلیارد تومان به سیل زدگان كمك نماییم و ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به خرید تضمینی گندم اختصاص داده ایم.

رئیس كل بانك مركزی اضافه كرد: در ۵ ماهه نخست امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان تعهدات قرض الحسنه شامل ازدواج و مشاغل خانگی گرفته تا دیگر موارد ثبت شده است.

وی اشاره كرد: رونق اقتصادی فقط وابسته به پول نیست نوع تولید، بهره وری كار، ایجاد تقاضا برای محصولات تولید شده و كاهش وابستگی به خارج و رسیدن به تولید ملی را می توان جزئی از رونق تولید و اقتصاد عنوان نمود، البته نخستین وظیفه بانك مركزی حفظ ارزش پول ملی و ثبات قیمت هاست و كمك به رونق تولید از وظایف فرعی ما شمرده می شود.

همتی اشاره كرد: بعد از برقراری آرامش در بازار ارز و ایجاد ثبات در نرخ ها، می توان رونق را در بازار احساس كرد، درخواست ما از بانك ها این است كه تمركز اصلی را روی سرمایه در گردش داشته باشند كه از این مرحله اقتصادی به خوبی عبور نماییم. او اظهار داشت: پس از گذر از آثار تحریم های ظالمانه غربی ها در دو سال اخیر، به شرایطی رسیده ایم كه با ایجاد ثبات در بازار ارز، در مسیری قرار داریم كه فاكتورهای كلان اقتصادی كشور رو به بهبود است، در بازار ارز توانستیم با كاهش ۱۸ درصد نرخ ارز دلار را از ۱۴ هزار و پانصد تومان به ۱۱ هزار هزار و ۶۰۰ تومان برسانیم و ثابت نگه داریم.

رئیس كل بانك مركزی اضافه كرد: دخالت بانك مركزی بر نرخ ها نیست بلكه عرضه و تقاضا بیشتر مورد توجه بانك مركزی قرار دارد به این منظور سفته بازی ها كنترل شده و در حاشیه بازار كمتر به چشم می خورد.

همتی اظهار داشت: به دنبال صادرات غیر نفتی هستیم و گام های خوبی هم برداشته شد در ۵ ماهه نخست امسال كار صادركنندگان غیر نفتی روان شده است.

او اشاره كرد: با مدیریت تورم و بازار در ماه های گذشته، تورم ماهانه و نقطه به نقطه كاهنده شده بدان معنا كه رشد و افزایش تورم كاهش یافته و مفهومش آن نیست كه تورم نداریم اسفند ۹۷ با نرخ رشد ۵ درصد ماهانه مواجه بودیم كه درحال حاضر نرخ تورم به زیر ۲ درصد ماهانه رسیده، تورم نقطه به نقطه هم كه در حال صعود بود تیرماه متوقف و مرداد ماه با سقوط همراه می باشد و خوشبختانه توانستیم ترس ونزوئلایی شدن در تورم را كنترل نماییم.

همتی اظهار داشت: قبول داریم كه تورم به قشر كارمند و حقوق بگیر فشار وارد میكند پس در تلاشیم كه اوضاع بدتر نشود و به سمت احیاء پیش برویم بطوریكه از سه ماه گذشته می توان نشانه های احیاء را احساس كرد.

او افزود: ركود و تورم هر دو مهم می باشد اما ركود لطمه رسان تر است ما باید از بیكاری جلوگیری نماییم در سه ماهه اول امسال نرخ نیروی شاغل كشور ۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بود كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲۰ هزار شاغل اضافه شده كه البته بخش عمده این رقم هم به طرح ایجاد اشتغال روستایی مربوط می شود.

همتی درباب ركود در بخش مسكن اظهار داشت: تصمیم گرفتیم وام را به ساخت قابل انتقال تخصیص دهیم هم اكنون اینكه افزایش قیمت دربازار مسكن دیده نمی گردد بدان مدلول است كه تورم رو به كاهش می باشد كم كم باید نرخ مسكن كم شود باید از هر اقدامی كه به رشد بی رویه نقدینگی كمك می نماید اجتناب نماییم رشد ۲۴ درصدی نقدینگی، غیر منطقی است.

رئیس كل بانك مركزی درباب وام ازدواج و شرایط ضامنین آن اظهار داشت: سال ۹۷ حدود یك میلیون پرونده وام ازدواج تخصیص یافت در پنج ماهه نخست امسال ۳۰۰ هزار پرونده وام ازدواج تشكیل و پرداخت گردید و حدود ۱۲۰ هزار پرونده هم در شرف دریافت وام هستند ۸۰ هزار پرونده هم در نوبت به سر می برد در این بین مشكل به مصوبه مجلس در خصوص وجود یك ضامن معتبر مربوط می شود.

همتی اضافه كرد: خواهش من از همكارانم در ۲۰ هزار شعبه بانكی در كشور این است كه وام ازدواج را با یك ضامن تخصیص دهند و سخت گیری نكنند.

او درباره بازار متشكل ارزی اظهار داشت: در تلاش هستیم كه چنین بازاری راه بیفتد اما هر چه پیش رفتیم به پیچیدگی های بیشتری برخوردیم در این سیستم حداقل باید پنج بانك فعالیت داشته باشند كه گاه مشاهده می شود شبكه نرم افزاری یك بانك با شبكه ارزی همخوان نیست.

رئیس كل بانك مركزی در مورد ارز و نقدینگی تامین كالاهای اساسی اضافه كرد: در این خصوص مشكلی وجود ندارد هم اكنون ۹۰ میلیون تن كالا در بندر امام (ره) مانده این در شرایطی است كه امسال نسبت به سال ۹۷ واردات كشور ۶۲ درصد افزایش یافت از آغاز امسال تابحال ۶۲ میلیارد دلار برای دارو و كالاهای اساسی تخصیص داده ایم البته قسمتی از این تامین ارز به صورت ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و بخشی هم نیمایی صورت گرفت پس در كشور نباید قیمت این اقلام افزایش داشته باشد البته از ذخایر استراتژیكی هم برخورداریم كه برای روز مبادا برقرار و تامین است.

همتی افزود: حدود ۱۴۹ میلیارد دلار تامین برای واردات صورت گرفته در شرایطی كه سخت ترین تحریم هنوز برقرار است و بسیاری كشورها از ترس آمریكا شبكه های بانكی ما را مختل كرده اند و نمی گذارند گردش مالی داشته باشیم.

او لابه لای سخنانش گریزی به صدا و سیما زد و اظهار داشت: وظیفه اصلی رسانه ملی ایجاد سرگرمی و نشاط مردم است بهتر است كه به این منظور مبادرت به پخش موزیك و آهنگ ها و برنامه های شاد كند، آرشیو صدا و سیما پر است از برنامه های مجاز و قابل پخش برای نشاط مردم.


منبع:

1398/05/30
15:40:16
5.0 / 5
4169
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما