گزارش پول من

مسكن یكمی ها در كدام مناطق تهران می توانند خانه بخرند؟

مسكن یكمی ها در كدام مناطق تهران می توانند خانه بخرند؟ پول من: طبق گزارش های رسمی، دارندگان تسهیلات مسكن یكم ویژه زوجین می توانند در 6 تا 10منطقه شهر تهران واحدهای 40 تا 50 متری خریداری كنند. اما در این مناطق واحد مسكونی زیر 15سال به سختی پیدا می شود.به گزارش پول من به نقل از مهر، طبق گزارش های رسمی بانك مركزی و وزارت راه و شهرسازی، دارندگان تسهیلات مسكن یكم ویژه زوجین می توانند در ۶ تا ۱۰منطقه شهر تهران واحدهای ۴۰ تا ۵۰ متری خریداری كنند. اما در این مناطق واحد مسكونی زیر ۱۵سال به سختی پیدا می شود.
بر اساس آنچه بانك مركزی در گزارش خود از وضعیت بازار مسكن شهر تهران در آبان ماه امسال ارائه كرده، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان است كه بااینكه افزایش ۳۵.۸ درصدی نسبت به آبان ماه سال قبل را نشان می دهد، اما نسبت به ماه پیش از آن، ۲ درصد كاهش داشته است.
كاهش متوسط قیمت مسكن در تهران در ادامه روند كاهشی ماهانه قیمت مسكن از شروع تابستان امسال است به شكلی كه سبب شده تا متوسط قیمت مسكن در برخی از مناطق پایتخت به متری ۵.۵ تا ۸.۵ میلیون تومان برسد.
هر چند كه خیلی از كارشناسان معتقدند متوسط گیری از قیمت مسكن در پایتخت به دلایلی همچون «تفاوت بالای قیمت مسكن در ۵ منطقه نخست تهران با مناطق میانی و جنوبی این كلانشهر»، «تفاوت گسترده میان قیمت واحدهای مسكونی حتی در یك محله با یكدیگر از نظر آپشن هایی چون پاركینگ، آسانسور، سال ساخت و...»، «پایین بودن شدید تعداد معاملات مسكن كه در این ماه به ۴ هزار و ۱۰۰ واحد رسید كه نسبت به ۴ میلیون واحد مسكونی در پایتخت، معادل یك صدم درصد (۰.۰۱%) است» و... نمی تواند پاسخگوی نیاز مطالعاتی درباب بازار مسكن در شهر تهران باشد. بدین سبب باید منطقه به منطقه و محله به محله این نیازسنجی بررسی شود.
به عنوان مثال دارندگان تسهیلات مسكن زوجین از محل صندوق مسكن یكم كه با سپرده گذاری یك ساله ۸۰ میلیون تومانی، می توانند ۱۶۰ میلیون تومان بعلاوه ۲۰ میلیون تومان وام جعاله مسكن به همراه ۸۰ میلیون تومان سپرده خود در سررسید یك ساله این سپرده از بانك عامل بخش مسكن (صرفا برای متقاضیان تهرانی) دریافت نمایند كه مجموعا رقم ۲۶۰ میلیون تومان می شود.
این دسته از متقاضیان خرید مسكن مصرفی می توانند با استفاده از این تسهیلات در ۲ منطقه ۱۰ و ۱۱ تهران كه متوسط قیمت مسكن ۸ میلیون و ۸۰۰ تا ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است، معادل ۶۰ تا ۶۵ درصد هزینه خرید یك واحد مسكونی ۵۰ متری را تأمین كنند. اما در منطقه ۱۲ كه میانگین قیمت مسكن به متری ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می رسد، این نسبت تا نزدیك ۷۰ درصد نیز افزایش می یابد.
اما اگر متقاضیان خرید مسكن از محل تسهیلات صندوق مسكن یكم قصد خرید واحد مسكونی ۴۰ متری را داشته باشند، در مناطق ۱۰ و ۱۱ تهران می توانند با استفاده از این تسهیلات، حدود ۸۰ درصد هزینه ملك را با استفاده از این وام تأمین كنند. اما در منطقه ۱۲ زوجین متقاضی خرید مسكن با استفاده از تسهیلات صندوق یكم می توانند تا حدود ۸۵ درصد ارزش ملك مورد نظر را تأمین كنند.
در مناطق ۱۵ تا ۲۰ تهران نیز طبق گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، متوسط هر متر مربع واحد مسكونی بین ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تا ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است كه متقاضیان خرید مسكن از محل صندوق مسكن یكم با فرض در دست داشتن صرفا ۲۶۰ میلیون تومان و بدون محاسبه سایر منابع مالی می توانند بین گاهی ۷۰ تا ۱۰۰ درصد ارزش ملك مسكونی ۴۰ تا ۵۰ متری را خریداری كنند.
همچنین با عنایت به اینكه متوسط قیمت مسكن در گزارش های دو مرجع اصلی اعلام وضعیت بازار مسكن («بانك مركزی» و «دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی») با یكدیگر تفاوت های نسبتا قابل توجهی دارد، متقاضیان خرید مسكن از محل تسهیلات مسكن زوجین صندوق مسكن یكم بانك عامل بخش مسكن می توانند در چند منطقه دیگر تهران شامل مناطق ۹، ۱۴ و ۲۱ با متوسط قیمت به ترتیب ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ۹ میلیون و ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، بین ۵۰ تا ۶۰ درصد هزینه خرید واحدهای ۴۰ تا ۵۰ متری را در این سه منطقه تأمین كنند. هر چند كه این ارقام، طبق گزارش بازار مسكن دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن می باشد اما طبق گزارش بانك مركزی، با عنایت به اینكه قیمت های اعلامی در گزارش این مرجع سیاست گذاری، تا حدودی بالاتر از نرخ های اعلامی در گزارش وزارت راه و شهرسازی است، این نسبت ها تا حدودی كاهش پیدا می كند.
حالا شرط ۱۵ ساله بودن بنا، سد راه شده است
گزارش میدانی خبرنگار مهر از بنگاههای معاملات ملكی حاكی از آنست در مناطق مذكور به ندرت آپارتمان ۵۰-۶۰ متری زیر ۱۵ سال ساخت برای خرید پیدا می شود.
متأسفانه با وجود توقف افزایش قیمت مسكن در ۶ ماه گذشته و آغاز روند نزولی قیمت ها در ۳ ماه اخیر، بانك عامل بخش مسكن هنوز با افزایش سقف سنی واحد مسكونی برای متقاضیان خرید مسكن از محل صندوق پس انداز مسكن یكم از ۱۵ به ۲۰ سال موافقت نكرده است.
این در حالی است كه مهر ماه امسال این بانك با افزایش سقف سن بنا برای متقاضیان خرید مسكن از محل اوراق تسهیلات مسكن از ۲۰ به ۲۵ سال موافقت كرده بود كه اتفاق مثبتی در امتداد بهبود بازار مسكن مصرفی بوده است.
با این حال با عنایت به اینكه واحد مسكونی مصرفی و كمتر از ۱۵ سال ساخت در مناطق مركزی و جنوبی پایتخت به سختی در فایل های مشاوران املاك یافت می شود، هم اكنون خیلی از افرای كه می توانند با استفاده از تسهیلات صندوق مسكن یكم خانه دار شوند، امكان استفاده از این تسهیلات را ندارند و عملا یا مجبور به انصراف از این صندوق می شوند یا فرصت زمانی آنها برای خرید مسكن منقضی شده و بانك با تمدید زمانی آن مخالفت می كند.


منبع:

1398/09/12
14:58:08
5.0 / 5
4363
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما