هر آنچه باید در مورد رمز پویا بدانید

هر آنچه باید در مورد رمز پویا بدانید به گزارش پول من تسنیم نوشت: اگر هنوز نسبت به فعال سازی رمز پویای كارت بانكی تان اقدام نكردید، حتما این گزارش را بخوانید.


طبق اعلام بانك مركزی و ابلاغ به شبكه بانكی از اول دی ماه استفاده از رمز دوم یك بار مصرف (رمز پویا) الزامی خواهد شد، بدین سبب به مردم سفارش می شود هر چه سریعتر نسبت به فعالسازی رمز دوم پویا برای كارت های بانكی خود اقدام فرمایید. گفتنی است كه این سیاست در امتداد ارتقاء امنیت و محافظت از حساب های بانكی مردم در مقابل كارهای كلاهبردارانه و متقلبانه، اتخاذ شده است. بانك مركزی اعلام نموده است: با توجه به اینكه كلاهبرداران از هر فرصتی برای سوء استفاده بهره می گیرند لازم است دارندگان كارت ضمن حفظ هوشیاری، مراقب وب سایت ها و پیامك های جعلی با عناوین فرینده ای مانند پویا سازی رایگان رمز های دوم بوده و تنها از روش های اعلام شده توسط بانك خود، برای فعال سازی و دریافت رمز دوم پویا استفاده نمایید. شایان ذكر است هیچ گونه فعال سازی رمز پویا در وب سایت بانك مركزی صورت نمی گیرد.

همین طور آگاه باشید كه بانك ها و موسسات اعتباری به هیچ عنوان برای فعالسازی رمز دوم پویا، اطلاعات حساس كارت های بانكی مانند رمز دوم و كد اعتبار سنجی (CVV۲) كارت شما را مطالبه نخواهند كرد. در صورت برخورد با موارد مشكوك، فوراً بانك خودرا از این مساله باخبر نموده و در این خصوص از بانك كمك بگیرید.
همه مواردی كه باید در مورد رمز پویا بدانید را می توانید در این گزارش بخوانید؛

فعال سازی رمز دوم پویا چگونه از دارندگان كارت های بانكی محافظت می كند؟ ثابت بودن رمز دوم كارت های بانكی و پیشرفت قابل توجه و پیچیدگی بیش از پیش شگردهای سارقین در فضای مجازی، لو رفتن یا سرقت این رمزها را به راحتی امكان پذیر نموده است. به بیان دیگر سودجویان می توانند با سوء استفاده از غفلت دارندگان كارت های بانكی، اطلاعات این كارت ها را (مانند تاریخ انقضا، كد اعتبارسنجی (CVV۲) و رمز دوم) بوسیله درگاه های پرداخت یا برنامك های همراه جعلی به سرقت برده و با برداشت غیر مجاز از این كارت ها، خسارات مالی قابل توجهی را به هموطنانی كه رمز دوم كارت خودرا فعال كرده اند، تحمیل نمایند. علاوه بر این سارقان از كارت هایی كه رمز دوم آنها به سرقت رفته برای انتقال پی در پی وجوه حاصل از كارهای غیر قانونی و نامشروع خود بهره جویی كرده كه این امر نیز می تواند دارنده كارت را با تبعات حقوقی جدی روبرو كند.

تفاوت های رمز دوم ثابت و رمز دوم پویا چیست؟ با پویاسازی رمزهای دوم كارت های بانكی احتمال این گونه سوء استفاده ها به شدت كاهش پیدا می كند و دارندگان كارت های بانكی می توانند بجای استفاده از یك رمز دوم ثابت (ایستا)، در هر بار خرید اینترنتی یا پرداخت های نیازمند رمز دوم، از رمزهای متفاوتی (پویا) كه بانك در اختیارشان قرار می دهد، استفاده نمایند. شایان ذكر است این رمزها طول عمر محدودی (حداكثر ۱ دقیقه) داشته و یك بار مصرف هستند به این معنا كه صرفاً برای یك تراكنش قابل استفاده اند.

چه افرادی باید نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای كارت های خود اقدام كنند؟ تنها مشتریانی باید نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای كارت های خود اقدام نمایند كه از كارت بانكی خود برای انجام خرید های اینترنتی یا پرداخت های نیازمند رمز دوم استفاده می نمایند. بدین سبب مشتریانی كه كارت خودرا صرفاً برای انجام خریدهای فروشگاهی یا استفاده از خدمات خودپردازها به كار می گیرند، نیازی به فعال سازی رمز دوم پویا ندارند.

چگونه می توان نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای كارت های بانكی اقدام نمود؟ پویا سازی رمز دوم كارت های بانكی فقط و فقط توسط بانكهای صادر كننده كارت صورت می پذیرد؛ پس برای اطلاع از روش های مختلف فعالسازی می توانید بوسیله بازگشت حضوری به شعب، مراجعه به وب سایت بانك صادر كننده كارت و یا تماس با مركز امداد مشتریان بانك خود، اقدام نمائید.

آیا فعال سازی رمز دوم پویا برای دارندگان كارت های بانكی هزینه ای به همراه دارد؟ فعالسازی رمز دوم پویا هیچگونه هزینه ای برای مشتریان در بر نداشته و این خدمت توسط بانك ها و مؤسسات اعتباری كشور، هم راستا با تجربیات جهانی و با هدف صیانت از دارایی های مشتریان بانكی در مقابل كارهای كلاهبردارانه، فراهم گشته است.

پس از فعال سازی، دارندگان كارت به چه روش هایی رمز دوم پویا خودرا دریافت خواهند كرد؟ بانك ها و مؤسسات اعتباری متناسب با نیازمندی های مشتریان خود، سازوكارهای متنوعی برای ارائه رمز دوم پویا فراهم نموده اند. دارندگان گوشیهای هوشمند می توانند از برنامك های تولید رمز بر روی گوشیهای تلفن همراه خود استفاده نمایند. توجه داشته باشید كه این برنامك توسط بانك صادر كننده كارت ارائه شده و باید بوسیله وب سایت رسمی بانك دریافت شوند. همین طور دریافت رمز دوم پویا بوسیله پیامك و یا راهكارهای مبتنی بر كدهای دستوری (USSD) از دیگر روش های فراهم شده برای ارائه رمز پویا به مشتریان هستند.

برای دریافت رمز دوم پویا بوسیله پیامك چگونه باید اقدام كرد؟ برای دریافت رمز دوم پویا بوسیله پیامك لازم است دارندگان كارت های بانكی با مراجعه به شعب بانك صادر كننده كارت یا از روش های تأیید شماره تلفن همراهی كه بانك صادر كننده كارت در اختیار شما قرار می دهد نظیر مراجعه به ATM یا اینترنت بانك، شماره تلفن همراه خودرا معرفی و در اختیار داشتن آنرا تائید نمایند. با توجه به اینكه رمز دوم پویا به شماره تلفن مشتریان پیامك خواهد شد، پس ارائه رضایت صریح وی به دریافت پیامك حاوی رمز دوم پویا بوسیله شماره تلفن همراه ثبت شده نزد بانك، لازم است.

آخرین مهلت استفاده از رمزهای دوم ثابت چه زمانی است؟ از دی ماه سال ۱۳۹۸، رمز های دوم ثابت از كارت های بانكی حذف خواهند شد و از این تاریخ به بعد خرید های اینترنتی و پرداخت های نیازمند رمز دوم، با استفاده از رمز دوم ثابت امكان پذیر نخواهند بود. بدین سبب با عنایت به حجم بالای كارت های صادر شده در شبكه بانكی، از هموطنان ارجمند تقاضا می شود پویا سازی رمزهای دوم كارت های بانكی خودرا به روزهای پایانی مهلت تعیین شده موكول نكنند و هر چه سریعتر نسبت به فعال سازی آن اقدام نمایند. مراقب وب سایت ها و پیامك های جعلی با عناوین فرینده ای مانند پویا سازی رایگان رمز دوم باشید. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1398/09/13
23:58:19
5.0 / 5
4466
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما