ركورد 120 ساله سقوط بازارهای مالی شكست

ركورد 120 ساله سقوط بازارهای مالی شكست به گزارش پول من ایرنا نوشت: بورس های جهان روزهای پنج شنبه و جمعه بزرگترین زیان در 120 سال اخیر را از سر گذراندند.


«بعد از چند هفته وحشتناك برای بورس های جهان، در آمریكا، اروپا و آسیا، در روز پنج شنبه همه چیز از بد به بدتر تبدیل شد. دونالد ترامپ اعلام نمود كه حدودا تمام پروازهای اروپا را به مدت ۳۰ روز لغو می كند و فاكتورهای بورسی، سقوط كردند.» پایگاه داده پردازی استاتیستا، چنین درباره وضعیت بورس های جهان در هفته كاری گذشته می نویسد. تنها در یك روز، سه شاخص اصلی وال استریت؛ نزدك، داوجونز و S&P۵۰۰ بیش از ۹ درصد سقوط كردند و روز دوازدهم مارچ، بعنوان بدترین روز تاریخ بورس در قرن ۲۱ ثبت گردید. این شاخص ها در دو هفته اخیر، نزدیك به ۲۰ درصد از ارزش خودرا از دست داده اند. بررسی استاتیستا، نشان میدهد كه سقوط این روزهای فاكتورهای وال استریت، چهارمین سقوط بزرگ در ۱۲۰ سال اخیر بوده است. نمودار زیر كه از این پایگاه به فارسی برگردانده شده، وضعیت شاخص صنعتی داوجونز كه یكی از مهم ترین فاكتورهای بورس آمریكاست، در ۴ نقطه عطف تاریخی نشان می دهد:
مسئله سقوط فاكتورهای بورسی جهان آنقدر جدی است كه امروز نشریه اكونومیست نوشته است: «به نظر می رسد كه اوضاع بورس، نشان از تكرار تجربه بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ دارد.» اما طبق گزارش سی ان ان بیزینس، در روز جمعه این فاكتورهای بورسی بهترین عملكرد یك روزه پس از بحران مالی ۲۰۰۸ را گذراندند و قسمتی از زیان خودرا جبران كردند. شاخصS&P، حدود ۹.۳ درصد، شاخص داوجونز ۹.۴ درصد و شاخص نزدك نیز ۹.۴ درصد در آخرین روز كاری هفته میلادی رشد كردند. اما محاسبه وضعیت هفتگی این شاخص ها، نشان میدهد كه شاخص S&P۵۰۰ در كل هفته ۸.۸ درصد، شاخص داوجونز ۱۰.۴ درصد و شاخص نزدك نیز ۹.۴ درصد از ارزش شان را از دست دادند. خبرگزاری رویترز نیز می نویسد: «این شاخص ها هنوز ۲۰ درصد كمتر از ارزش خود از اواسط ماه فوریه هستند.» ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1398/12/25
21:39:00
5.0 / 5
3562
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما