افزایش 6 درصدی شاخص فرابورس در اسفند 98

افزایش 6 درصدی شاخص فرابورس در اسفند 98 به گزارش پول من ارزش كل بازار فرابورس و شاخص این بازار (آیفكس) در انتها معاملات اسفند ۹۸ به ترتیب رشد ۶ و ۷ درصدی را به ثبت رساندند.به گزارش پول من به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، نگاهی به كارنامه فرابورس ایران در اسفندماه سال قبل نشان داده است طی ۱۹ روز معاملاتی تعداد ۵۱ میلیارد و ۳۷۹ میلیون ورقه بهادار در ۱۴ میلیون و ۶۴۹ هزار نوبت به ارزش ۶۵۴ هزار و ۹۴۰ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده كه به ترتیب از رشد ۱۷۲ درصدی حجم، افزایش ۳۴۵ درصدی نوبت های معاملات و رشد ۳۲۶ درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال قبل حكایت دارد.
این در حالی است كه میانگین حجم روزانه معاملات فرابورس در ماه بهمن ۲۷۰۴ میلیون ورقه و میانگین ارزش معاملات هم ۳۴، ۴۷۱ میلیارد ریال بوده است. همینطور بازار اول فرابورس در اسفند ۹۸ تغییر مالكیت ۳ میلیارد و ۷۲۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۲ هزار و ۹۰۳ میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۲۵ میلیارد و ۴۴۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۵۱ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال را به خود دید كه این ارقام به ترتیب مبین افزایش ۸۵ درصدی حجم و رشد ۵۴۴ درصدی ارزش معاملات در بازار اول و رشد ۲۹۱ درصدی حجم و ۱۰۱۹ درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با اسفندماه سال ۹۷ است.
این گزارش می افزاید: در بازار ابزارهای مالی هم تعداد ۲۲۰ میلیون اوراق بدهی به ارزش ۱۹۷ هزار و ۲۹۴ میلیارد ریال معامله شده بود كه از افزایش ۱۴۹ درصدی حجم و ۱۵۲ درصدی ارزش معاملات این بازار در اسفندماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حكایت می كند.
افزون بر این، بالغ بر ۱۴۹۷ میلیون واحد صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله به ارزش یك میلیارد و ۸۷۰ میلیون ریال و ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار ورقه گواهی تسهیلات مسكن (تسه) به ارزش ۱، ۷۵۰ میلیارد ریال در این مدت در این بازار مورد معامله قرار گرفت كه نشان از افزایش ۲۰۳ درصدی حجم و رشد ۲۴۸ درصدی ارزش معاملات صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و همینطور رشد ۱۰۵ درصدی حجم و افزایش ۹۲ درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسكن در مقایسه با اسفندماه ۹۷ دارد.
این گزارش می افزاید: شاخص كل فرابورس هم كه معاملات اسفندماه ۹۸ را از ارتفاع ۶۲۰۷و احد شروع كرده بود با ثبت رشد ۶ درصدی در انتها این ماه به ارتفاع ۶۵۹۱و احد رسید و افزایش ۱۹۲ درصدی را هم از آغاز سال قبل به نام خود ثبت نمود.
ارزش كل بازار فرابورس هم كه در ابتدای ماه بهمن ۶۵۰۵ هزار و ۴۱۱ میلیارد ریال بود در انتها اسفند با ثبت رشد ۷ درصدی به عدد ۶۹۵۵ هزار و ۱۷۹ میلیارد ریال رسید و بدین ترتیب رشد خود از آغاز سال را هم به ۱۷۰ درصد ارتقا داد.

1399/01/07
22:46:17
5.0 / 5
3270
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما