بانك مركزی:

اعداد اعلامی در مورد حجم نقدینگی در دو ماه نخست سال صحیح نیست

اعداد اعلامی در مورد حجم نقدینگی در دو ماه نخست سال صحیح نیست به گزارش پول من بانك مركزی اعلام نمود: متوسط رشد نقدینگی در دو ماهه ابتدایی ده سال گذشته، رقمی معادل 2.4 درصد بوده كه با ارقام ذكر شده توسط رئیس كل اسبق بانك مركزی فاصله بسیار زیادی دارد.


به گزارش پول من به نقل از مهر، بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام نمود: اخیراً در خبری انتشار یافته در بعضی رسانه ها به نقل از رئیس کل اسبق بانک مرکزی (دکتر محمود بهمنی)، اظهار شده است که نقدینگی در دو ماهه اول سال ۱۳۹۹ معادل ۴۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و از رقم ۲، ۰۰۰ هزار میلیارد تومان در عید نوروز به رقم ۲، ۴۰۰ هزار میلیارد تومان در آخر اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ رسیده است که این امر تلویحاً به مدلول رشد ۲۰ درصدی نقدینگی در دو ماهه نخست سال جاری است.

در این خصوص روابط عمومی بانک مرکزی ضمن تکذیب موارد اعلام شده توسط ایشان و بمنظور تنویر افکار عمومی به اطلاع می رساند که رقم ۲، ۰۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی ذکر شده در خبر فوق الذکر مربوط به تیر ماه ۱۳۹۸ (رقم تقریبی) و رقم ۲، ۴۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی یاد شده نیز مربوط به اسفند ۱۳۹۸ بوده است؛ با این توضیح که رقم دقیق حجم نقدینگی در آخر اسفند ۱۳۹۸ معادل ۲۴۷۲.۱ هزار میلیارد تومان بوده است.

پس با توجه به این که هیچگاه در تاریخ شصت ساله بانک مرکزی، حجم نقدینگی در ضمن دو ماه نخست سال چنین رشدی را تجربه نکرده است، ارقام اشاره شده صحیح نیست؛ بعنوان مثال، متوسط رشد نقدینگی در دو ماهه ابتدایی ده سال گذشته، رقمی معادل ۲.۴ درصد بوده که با ارقام ذکر شده توسط ایشان فاصله بسیار زیادی دارد.

در خاتمه انتظار می رود که صاحب نظران محترم پیش از هرگونه اظهار نظر درباب روند حرکتی متغیرهای پولی، نسبت به صحت ارقام مورد استفاده اطمینان حاصل کنند. بدیهی است، بانک مرکزی بعنوان مرجع تولید و انتشار آمار کلان پولی و اعتباری، هر گونه اطلاعات مربوط به متغیرهای پولی را بوسیله پایگاه اطلاع رسانی این بانک منتشر خواهدنمود.


منبع:

1399/03/07
19:57:33
5.0 / 5
3004
تگهای خبر: آمار , بانك , بانك مركزی , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما