كارشناس بورس در گزارش پول من تشریح كرد

علت افت شدید شاخص طی روز گذشته و امروز

علت افت شدید شاخص طی روز گذشته و امروز پول من: یك كارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینكه نوسانات بورس طبیعی است، اظهار داشت: طی چند ماه گذشته شاهد رشد ۴ تا ۵ برابری شاخص بودیم، ازاین رو یك اصلاح ۱۰ تا ۱۵ درصدی در بازه زمانی ۶ ماهه كاملا طبیعی است.رضا خانکی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد علت افت شدید شاخص طی امروز و روز گذشته تصریح کرد: طی روزهای پی در پی شاهد رشد چند برابری شاخص بورس بودیم و حال بین ۶ تا ۱۰ درصد از سقف شاخص بورس کاسته شده است.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در حقیقت، طی چند ماه گذشته شاهد رشد ۴ تا ۵ برابری شاخص بورس بودیم، ازاین رو یک اصلاح ۱۰ تا ۱۵ درصدی در بازه زمانی بلندمدت، طبیعی به نظر می آید.
وی افزود: درست است که سرمایه گذاران جدید در بورس، در این چند روز ضرر دردناکی را متحمل شدند اما برای کسانی که بلندمدت در بازار بودند اصلاح عجیبی رخ نداده است؛ ازاین رو این اصلاح ها روند طبیعی بازار است و مشکل خاصی پیش نیامده است.
خانکی اظهار داشت: زمانی که در بازار بورس اصلاح رخ می دهد، همه در خبرها به دنبال متهم اصلی می گردند و بعنوان مثال مبحث سلف نفتی را یاد شده قرار می دهند و یا اینکه به صندوق های ETF اشاره می کنند؛ در حالیکه این اخبار، خبرهای جدیدی نیست و افراد به دنبال توجیه فرآیند بازار هستند، در حالیکه واقعیت این است که اصلاح بازار همزمان با این اخبار بوده است.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: زمانی که اصلاح آخر یابد سهم هایی که از ارزندگی بالاتری برخوردار می باشند توسط سرمایه گذاران با قیمت پایین خریداری خواهند شد.
آیا فروش حقوقی ها به ترس سهامداران حقیقی دامن زد؟
وی با اشاره به اینکه فعالان بازار سرمایه نگران نباشند، اظهار داشت: این مسائل جزو ذات بازار است. در نقطه ای میل به گرفتن سود در بورس بیشتر و در نقطه ای هم میل به ورود پول و خرید سهام بیشتر می شود؛ نکته این است که هیچکس هیچگاه نمی تواند این نقاط را تعیین کند، امکان دارد خیلی از این سهام هایی که در حال فروخته شدن هستند، طی یک ماه آینده با قیمت بالاتری در صف فروش عرضه شوند.
خانکی در مورد اینکه فعالان بازار میگویند صف فروشی که از جانب حقوقی ها بوجود آمده به ترس سهامداران حقیقی دامن زده است، خاطرنشان کرد: این آیتم، آیتم خیلی روشنی نیست؛ حقوقی شخصیتی است که به دنبال کسب سود از خرید و فروش است. ازاین رو این نوع تقسیم بندی، تقسیم بندی درستی نیست.
وی اضافه کرد: اما اگر در اینجا منظور سهام دار عمده شرکتهاست باید بگویم که این سهامداران به دنبال نوسان گیری از سهم خود نیستند. طبیعتاً یک شرکت حقوقی که روی سهمی سرمایه گذاری می نماید به دنبال انتفاع خود و سهامدارانش است.
ریسک های سیستماتیکی به بازار در حال تحمیل شدن است
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: همینطور اگر بگوییم شخصی عمداً این کارها را در بازار سرمایه می کند، مبحث درستی را مطرح نکرده ایم؛ اما باید توجه داشت که هم اکنون ریسک های سیستماتیکی به بازار تحمیل می شود که بازار هنوز نمی داند باید چه واکنشی نشان دهد؛ بعنوان مثال اثر خبر گشایش اقتصادی به احتمال زیاد بیشتر از مسئله اوراق سلف نفتی است و احساس می کنم خیلی از خبره های بازار به این اخبار حساس شده اند. مثلاً فکر می کنند که دولت در حال توافق خاصی با چین و یا هر کشوری است و یا اینکه بخشی از پول های کشور از کره در حال آزاد شدن است و یا هر چیز دیگری که روی پارامترهای اقتصاد کلان تاثیر گذارد. ازاین رو smart money (پول هوشمند) با احتیاط در حال خرید است.
خانکی اضافه کرد: اگر این اخبار را از بازار کنار بگذاریم، متوجه می شویم که اتفاق ویژه ای در بازار به وقوع نپیوسته و روند بازار روند طبیعی است. اینکه گفته شود بابت اخبار رانتی خاصی حقوقی ها در حال فروش سهام هایشان هستند، درست نیست.
وظیفه صندوق توسعه، پشتیبانی از نقدشوندگی بازار است
وی در ادامه با اشاره به اینکه وظیفه صندوق توسعه بازار حفظ نقدشوندگی بازار است و نمی توان برای صندوق هیچ نقشی جهت حفظ سودآوری بازار متصور شد، اظهار داشت: اگر این طور باشد، همه فعالان بازار قیمت ها را حبابی می کنند و همهمه راه میفتد که چرا صندوق توسعه حمایت نمی کند و در این حال هم صندوق توسعه با کلی سهام می ماند.
خانکی خاطرنشان کرد: اگر کمیته سرمایه گذاری صندوق به این نتیجه رسید که نقدشوندگی بازار گرفتار اختلال شده به این مورد ورود می کند که تقریباً همواره این کار را کرده است؛ البته این مورد به یک باره اتفاق نمی افتد بلکه حمایت صندوق از سهم های جریان ساز بازار تا نقطه اشباع فروش ادامه دارد؛ بعنوان مثال طی روزهای اخیر شاهد حمایت صندوق از سهم هایی همچون فولاد، فملی، پالایشگاه ها، شبندر و … بوده ایم.
وی تصریح کرد: به هر حال اگر قرار باشد در هر قیمتی سهام ها را بخرد بازار از شکل عرفی خود خارج می شود چونکه نوسانات جزئی از بازار است.

1399/05/27
10:21:09
5.0 / 5
1902
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما