كارشناس بازار سرمایه:

ورود بانكها به سهامداری خطاست

ورود بانكها به سهامداری خطاست به گزارش پول من یك كارشناس بازار سرمایه با اشاره به خاصیت های منحصر به فرد این بازار در یك سال اخیر، اظهار داشت: اگر در دوره ریزش شاخص، از بازار حمایت نشود، لطمه جدی به اقتصاد وارد خواهد شد.کامل ابراهیمیان در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره مصوبات اخیر شورای عالی بورس در خصوص انتقال یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به صندوق ثبات بازار سرمایه و صدور مجوز سرمایه گذاری بانک ها در بورس گفت: بازار سهام در دو سال قبل به شدت رشد کرده و ارزش بازار نسبت به تولید ناخالص داخلی و حجم تامین مالی افزایش شایان توجهی داشته است.
وی با اشاره به حضور تعداد زیادی از سرمایه گذاران خرد در بازار که بعضاً در بعضی عرضه های اولیه تا ۵ میلیون نفر به صورت مستقیم می رسد، اضافه کرد: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از شروع امسال وارد بازار سهام شده که نشان دهنده رشد سریع این بازار است.
کارشناس بازار سرمایه به موضوع تامین مالی بوسیله بازار بدهی امسال اشاره و اظهار نمود: در سال ۹۵ حجم تامین مالی بازار سهام ۳ درصد بود اما هم اکنون این رقم به ۱۱ درصد افزایش یافته است. وقتی چنین بازاری داریم، باید از آن حمایت شود؛ وقتی بازار رها شود و فقط اعلام نماییم که مکانیزم عرضه و تقاضا مانند کشورهای پیشرفته در آن جاری است، بطور قطع با مشکل روبه رو خواهد شد.
وی افزود: من مخالف کشف قیمت ها در سیستم عرضه و تقاضا و به صورت آزاد نیستم و اصلاً ماهیت بازار سهام هم همین موضوع است؛ اما زمانی که ارزش بازار سهام ما از شروع امسال رشد می کند و نقدینگی بالایی به آن وارد می شود و از طرف دیگر، سهامداران عمده، نهادها و بعضاً دولت، نسبت به عرضه سهام و شناورسازی سهام رغبتی نشان نمی دهند و این افزایش نقدینگی منجر به افزایش ارزش شرکت ها می شود- در مواردی، این افزایش ارزش، بیش از ارزش ذاتی سهام شرکت است، به نقطه ای می رسیم که می بینیم برخی سهم ها بدون آنکه شناوری آنها رشد کند، بیش از اندازه باارزش می شوند.
ابراهیمیان با اشاره به بروز بی اعتمادی میان مردم و فعالان بازار به سبب ناهماهنگی در عرضه دارا دوم (صندوق پالایشی یکم) و ریزش بیش از ۲۵ درصدی شاخص کل بازار که در تاریخ بازار سرمایه ما در مدت زمان محدود، یک رکورد بود، تصریح کرد: بعد از آنکه اصلاحات قیمتی رخ داد، به جایی رسیدیم که حاکمیت، چاره را در پشتیبانی از بازار دید؛ جلساتی میان مدیران ارشد سازمان بورس و سهامداران حقوقی انجام شد تا بازار که از نظر روانی ریزش بیشتری را تجربه می کرد را مدیریت کنند.
وی اشاره کرد: پس از برگزاری این جلسات، بازار کمی آرام شد؛ اما باز هم فشار عرضه بر روی بیشتر سهم ها شایان توجه بود و روند نزولی بازار از سر گرفته شد؛ درنتیجه سازمان بورس و نهادهای بالادستی بازار بار دیگر بحث پشتیبانی از بازار را مطرح نمودند که این دفعه در نشست شورای عالی بورس موضوع تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق ثبات بازار سرمایه مطرح و تصویب گردید.
فعال بازار سرمایه بیان کرد: به نظر من پشتیبانی از بازار در شرایط بحرانی مهم است؛ انتقال منابع صندوق توسعه ملی به صندوق ثبات بازار سرمایه به این شرط که منجر به افزایش پایه پولی و بروز اثرات تورمی نشود، اقدام خوبی است.
ورود بانکها به سهامداری اشتباه است
وی درباره حمایت بانک ها از بازار سهام نیز اظهار داشت: سالها بود که بانک ها در حوزه بنگاه داری وارد شده و از وظیفه اصلی خود دور مانده بودند. بنگاهداری بانک ها موجب شد تا در تولید با مشکل مواجه شویم و با قانون رفع موانع تولید، بانک ها موظف به خروج از بنگاه داری شدند؛ بدین سبب بازگشت مجدد به بنگاه داری بانک ها اشتباه است و ضرورتی برای انجام آن نیست. اینکه بانک ها بخواهند اشتباهی که قبلاً مرتکب شده بودند و اثربخشی مثبتی بر اقتصاد نداشتند، پروسه صحیحی نیست. حتی دیدیم که بانک ها به شرکت های زیرمجموعه خود تسهیلات می دادند و تولید را با مشکل مواجه کردند.
به گفته این کارشناس اقتصادی، وظیفه بانک ها فقط جذب منابع مردم برای تامین مالی بوسیله اعطای تسهیلات است و غیر از این، وظیفه دیگری ندارند؛ اینکه بخواهند وارد بنگاه داری شوند، از کارکردشان منحرف می شوند.
نقش حقوقی ها در ریزش بازار
وی مصوبه الزام شرکت های بورسی به ایجاد صندوق های بازارگردانی را اقدام مناسبی دانست و اظهار داشت: از موضوع سهام شناور شرکت های بزرگی بورس مغفول مانده ایم؛ سهامداران عمده باید هم در ایام صعودی و هم در روندهای نزولی بازار، نسبت به بازارگردانی شرکت های زیرمجموعه خود اقدام نمایند اما خیلی از شرکت ها در روندهای صعودی خریدار بودند ولی در روندهای نزولی، فقط نظاره گر بودند؛ وقتی ارزش بازار به حدود ۹ هزار هزار میلیارد تومان رسید، فعالیت داشتند، ولی حالا که ارزش بازار به ۶ هزار هزار میلیارد تومان رسیده، فعالیتی ندارند که باید این رویه اصلاح گردد.
ابراهیمیان افزود: هم اکنون بیش از ۲۱۵ هزار میلیارد تومان فقط اوراق بدهی در بازار سرمایه ما خرید و فروش می شود که رقم قابل توجهی است؛ این رقم بسیار بزرگ، رشد ماهانه هم دارد؛ حتی در این ۵ ماهه، ۲۷۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی انجام شد که از تامین مالی ای که در یک سال قبل انجام شد (۲۶۰ هزار میلیارد تومان) هم بزرگتر است؛ این نشان میدهد که نقش سهامداران خرد در بازار، نقش برجسته ای است. در صندوق های سرمایه گذاری ما، ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر سهامدار حضور دارند. شاید در سال های گذشته خیلی از مردم با واقعیتی به نام صندوق های سرمایه گذاری بورسی آشنایی نداشتند؛ همه این موارد، اهمیت پشتیبانی از بازار سرمایه در شرایط فعلی را گوشزد می کند.
وی سرمایه گذاری مردم در بورس و صندوق های سرمایه گذاری بورسی را چاره ای برای واقعی شدن نرخ بهره در اقتصاد دانست و اضافه کرد: اگر این منابع که اکثراً منابع خُرد و مردمی است، در بورس و صندوق ها جذب نمی شد، امروز کشف نرخ بهره ای که در فضای رقابتی رخ می دهد، خیلی بالاتر از نرخ موجود بود و لطمه گسترده ای به اقتصاد ما وارد می کرد؛ بدین سبب بازار سرمایه ای که با اعتماد مردم اینگونه رشد کرده اگر رها شود، لطمه زیادی وارد خواهد آمد؛ بازار سرمایه در یک سال اخیر، سپری در مقابل تلاطمات ارزی و تورم حاصل از نقدینگی بالا بود و اجازه نداد تا این نقدینگی، به سایر بازارها ضربه بزند.


منبع:

1399/06/25
12:46:43
5.0 / 5
1733
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما