بر اساس اعلام بانك مركزی

بانكها در ۵ ماهه نخست سال جاری ۵۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند

بانكها در ۵ ماهه نخست سال جاری ۵۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند به گزارش پول من بانك مركزی از اعطای ۵۰۰ هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات بانكی از جانب بانك ها در ۵ ماهه نخست سال جاری اطلاع داد.به گزارش پول من به نقل از مهر، بانک مرکزی اعلام نمود: تسهیلات پرداختی بانک ها طی پنج ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ به بخش های اقتصادی مبلغ ۵۰۶۰.۸ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۱۰۱.۰ هزار میلیارد ریال (معادل ۷۱ درصد) افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی در چارچوب سرمایه در گردش در کلیه بخش های اقتصادی طی پنج ماهه سالجاری مبلغ ۳۰۷۴.۶ هزار میلیارد ریال معادل ۶۰.۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۳۶۴.۳ هزار میلیارد ریال معادل ۷۹.۸ درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن طی پنج ماهه سالجاری معادل ۱۲۰۰.۲ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۹ درصد از منابع تخصیص یافته به «سرمایه در گردش» کلیه بخش های اقتصادی (مبلغ ۳۰۷۴.۶ هزار میلیارد ریال) است.
از ۱۵۵۹.۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۷ درصد آن (مبلغ ۱۲۰۰.۲ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که مبین توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک ها امسال است.
ذکر این نکته ضروریست که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را هم در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد هم بود.
بر این اساس ضروریست به افزایش توان مالی بانک ها از راه افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتبار دهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تأمین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یک ابزار مهم در تأمین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.منبع:

1399/07/08
13:25:33
5.0 / 5
1894
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما