رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت:

عرضه سهام شركت‏ های دولتی بدون تردید ادامه می یابد

عرضه سهام شركت‏ های دولتی بدون تردید ادامه می یابد پول من: در جلسه روز سه شنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، رئیس كل بانك مركزی از كوشش های انجام شده جهت استفاده از منابع ارزی در خارج از كشور، گزارشی ارائه كرد و با تشریح توافقات خود با مسئولین عراق در مسافرت به این كشور، از كوشش های گسترده تر جهت استفاده از منابع ارزی در سایر كشورها و گشایش های مفیدی كه در این خصوص صورت گرفته، آگاهی داد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بعد از گزارش رئیس کل بانک مرکزی، با تاکید بر ضرورت پیگیری جدی برای دسترسی و استفاده از منابع ارزی مسدود شده کشورمان در خارج از کشور اظهار داشت: هر چند تحریم های آمریکا شرایط سختی برای تعاملات اقتصادی کشور به وجود آورده است، اما با کوشش های انجام شده، استفاده از این منابع درحال افزایش است و تخصیص منابع به مصارف کالاهای اساسی و نیازهای تولیدی کشور استمرار خواهد یافت.
در این جلسه همین طور دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از سفر خود به چین و دیدار و توافقات با مقامات این کشور در حوزه تبادلات مالی و پولی و روابط دو کشور در حوزه حمل و نقل دریایی گزارشی ارائه کرد.
رئیس جمهور بعد از این گزارش، با اعلان اینکه توسعه اقتصادی همه کشورها به صورت ملموس با دیپلماسی اقتصادی گره خورده است، اشاره کرد: باید در این مقطع با تقویت اولویت‏های ارتباطی خود، با چین، کشورهای منطقه اوراسیا و همسایگان، در حوزه های مختلف از انرژی تا فناوری، برای توسعه روابط اقتصادی برنامه‏ریزی ویژه‏ای انجام دهیم.
روحانی با اشاره به اینکه دولت به دنبال تسریع در پیگیری اجرای توافقات با کشورهای منطقه است، اشاره کرد: دراین زمینه فعال شدن کمیسیون‏های مشترک اقتصادی با کشورهای هدف لازم است و در اهداف اقتصادی تجارت با شرق و همسایگان، توجه به سیاست صادرات‏محور بودن باید در اولویت قرار گیرد.
رئیس جمهور همین طور گسترش همکاری با اتحادیه اوراسیا را از نظر اقتصادی قدم بسیار مهمی دانست و اظهار داشت: ایران علاوه بر ظرفیت تولید و تامین واردات بعضی از این کشورها، باتوجه به قرار گرفتن در بهترین موقعیت ترانزیتی، می‏تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالاهای کشورهای عضو این اتحادیه باشد.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تاکید بر واگذاری سهام دستگاه‏های دولتی را نشان از عزم راسخ دولت برای بهینه‏ سازی روند خصوصی‏ سازی در کشور برشمرد و اطمینان داد که برنامه عرضه سهام شرکت‏ های دولتی در بازار سرمایه بدون تردید ادامه خواهد یافت.
روحانی اظهارداشت: برنامه عرضه سهام شرکت‏های دولتی در بازار سرمایه در امتداد چابک‏سازی، اجرای سیاست های کلی اصل 44 و پشتیبانی از بازار سرمایه به‏ویژه هدایت نقدینگی به سمت اشتغال‏ مولد و در مجموع مردم‏محور کردن اقتصاد، شفاف‏‏سازی فعالیت‏های اقتصادی و زدودن فساد از بدنة اقتصاد انجام می گیرد.
رئیس جمهور در عین حال اصرار کرد که رونق، پویایی و فسادزدایی جدی از اقتصاد کشور و ایجاد فرصت برابر برای آحاد مردم بوسیله تداوم عرضة سهام بنگاه‏های بزرگ و متوسط باید با یک طرح دقیق انجام گیرد که دولت چنین طرحی را تهیه کرده و با دقت و جدیت در حال اجرای آن است.
روحانی از مصادیق عینی این برنامه را عرضة سهام شرکت‏های بزرگ پتروشیمی، پالایشی، فلزی، بانکی، بیمه‏ای، خودرویی و زیرمجموعه‏های آنها برشمرد که بوسیله عرضة مستقیم و صندوق‏های مالی قابل معامله (ای تی اف) و سایر روش‏ها تحقق پیدا کرده و این روند ادامه دارد.
پس از گزارش وزیر راه و شهرسازی از پرداخت تسهیلات کرونایی به شرکت های حمل و نقل هوایی و ریلی، رئیس جمهور برای رفع موانع و تسریع و تسهیل در پرداخت مالی و تسهیلات در نظر گرفته و مصوب ستاد ملی کرونا دستورات لازم را صادر کرد.
منبع:

1399/07/22
13:08:12
5.0 / 5
1707
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما