بازار اجاره مسكن، كمی آرام گرفت

بازار اجاره مسكن، كمی آرام گرفت به گزارش پول من در نخستین ماه پاییز، بازار اجاره مسكن به لحاظ حجم عرضه و تقاضا نسبت به تابستان با افت مواجه شد؛ در عین حال كه گزارشهای میدانی از افت ۵ تا ۱۰ درصدی نرخها نسبت به تابستان حكایت دارد، آمارها نشان داده است سیاست نرخگذاری برای اجاره بها توفیق چندانی نداشته است.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، نوسانات بازار اجاره مسکن از نظر حجم معاملات به پایین ترین میزان خود از اردیبهشت سال جاری تا کنون رسید و از نظر قیمت با افت ۵ تا ۱۰ درصد نسبت به تابستان مواجه گردید. سال جاری بازار اجاره مسکن از یک نظر مشابه رفتار سالهای گذشته و از طرفی با یک تغییر نسبت به قبل همراه شده است. وجه تشابه وضعیت اجاره در پاییز نسبت به تابستان، افت تقاضا ناشی از کاهش جابه جایی و شروع سال تحصیلی است. در سوی دیگر با عنایت به شیوع کرونا و تغییر قیمتها بخش قابل توجهی از هر دو سوی عرضه و تقاضا نسبت به تمدید قراردادهای اجاره اقدام نمودند. دولت هم روز ۹ تیرماه برای کمک به اقشار اجاره نشین و پیشگیری از رشد قیمت اجاره در شرایط اپیدمی ویروس کرونا حداکثر سقف افزایش سالیانه اجاره در تهران، کلانشهرها و دیگر شهرها را به ترتیب ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصد تعیین کرد که ظاهرا چندان جواب نداده است.

کاهش ۱۴ درصدی فایل های اجاره
براساس اطلاعات به دست از سامانه کیلید در ۲۷ روز ابتدای مهرماه ۱۳۹۹ حجم فایل های عرضه شده به بازار مسکن ۱۵ منطقه از کلانشهر تهران از راه این سامانه حدود ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه ماه قبل کاهش یافته و نرخ های پیشنهادی هم با افت ۳.۸ درصدی روبرو شده است. این داده ها شامل مناطق ۱ تا ۱۱، ۱۳ تا ۱۵ و ۲۲ است و هفت منطقه دیگر شهر تهران به علت کمبود فایل های در دسترس در این گزارش لحاظ نشده است.

از ظرف دیگر واسطه های ملکی می گویند که تقاضا برای اجاره به حدود نصف فصل تابستان رسیده و بنابراین نرخ قراردادهای قطعی نسبت به تابستان کاهش ۵ تا ۱۰ درصد را نشان داده است. بررسیهای میدانی گویای آن می باشد نوسانات قیمت در بخش فروش به تدریج تأثیر خویش را بر بازار اجاره می گذارد. هرچند تغییرات قیمتی در بخش اجاره به تدریج صورت می گیرد و نمی توان انتظار داشت نرخ اجاره بها به اندازه نرخ فروش افزایش پیدا کند.

در سوی دیگر ریزداده های به دست آمده از تحرکات بازار مسکن نشان داده است با آخر فصل جابه جایی، واحدهای بزرگ متراژ با عنایت به نرخ بالای اجاره با مشکل کمبود تقاضا رو به رو شده اند و الان بخش قابل توجهی از آگهی های مجازی و فایلهای موجود اجاره در دفاتر املاک را واحدهای بزرگ متراژ در بر گرفته اند.

اطلاعات مذکور از آن حکایت می کند که میانگین متراژ واحدهای عرضه شده به بازار اجاره ۱۵ منطقه پایتخت در تابستان سال جاری ۹۲ متر و در ۲۰ روز ابتدای پاییز ۹۵ متر بوده است. میانگین سن آپارتمانها هم که در تابستان به صورت متوسط ۱۰.۶ سال بوده در ۲۰ روز ابتدای مهرماه به ۹.۹ سال کاهش یافته است. هر دو گزاره از کاهش توان تقاضا برای سکونت در واحدهای مسکونی مرغوبتر حکایت دارد.

نرخ گذاری برای اجاره جواب نداد
دولت در اوایل تابستان برای کنترل بازار اجاره مبادرت به نرخ گذاری کرد. مطابق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا حداکثر سقف افزایش سالیانه اجاره بها در شهر تهران ۲۵ درصد، در سایر کلان شهرها ۲۰ درصد و در دیگر شهرها ۱۵ درصد تعیین و اعلام گردید صاحبخانه ها اجازه ندارند بیشتر از این مقدار اجاره بها را بالا برند. با این وجود آمار بانک مرکزی در شهریورماه نشان داده است نرخ اجاره در تهران ۳۰.۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است. در کل کشور هم مطابق گزارش مرکز آمار، میزان افزایش اجاره بها در تابستان در کل کشور ۲۸.۹ درصد بوده و با آنچه مدنظر مسؤلان بوده فاصله دارد. در این بین استان همدان با رشد ۳۷ درصدی و استان آذربایجان غربی با رشد ۸.۶ درصد نسبت به فصل قبل به ترتیب با بیشترین و پایین ترین میزان رشد اجاره بها مواجه بودند. رشد ۲۸.۹ درصد متوسط نرخ اجاره در کشور بیشترین میزان افزایش فصلی نرخ اجاره از آغاز سال ۱۳۹۵ تا کنون بوده است.
منبع:

1399/07/28
19:03:58
5.0 / 5
1619
تگهای خبر: آمار , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما