پول بانك ها و كارخانه های ضعیف

پول بانك ها و كارخانه های ضعیف به گزارش پول من مسعود نیلی مشاور اقتصادی ریاست جمهوری بر خلاف وزیر صنعت معدن و تجارت و حتی برخلاف رییس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت منابع بانك ها به بنگاه های ضعیف تولیدی در بخش صنعت خوشحال نبوده و این را در یك جمع صنعتی با صدای بلند و رسا اعلام نمود.


او به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس ایدرو ( سازمان گسترش و نوسازی صعتید) گفت:نمی‌توانیم به بانك‌ها فشار بیاوریم كه پول به واحدهای تولیدی بدهند و از آن طرف واحدهای تولیدی نتوانند پول بانك‌ها را بازگردانند. باید بازارهای صادراتی را گسترش دهیم.مشاور اقتصادی رییس جمهور با تأكید بر این‌كه روند افزایش ظرفیت صنعت با میزان تقاضا همخوانی ندارد، گفت: در سال 90 و 91 ما شاهد رشد منفی صنعت بودیم كه این میزان در زمان جنگ نیز بی‌سابقه بوده، اما در حال حاضر امروز صنعت كشور تقریباً به دو برابر سال 81 رسیده، اما سطح تقاضا به سطح سال 81 است.امروز شكاف بین ظرفیت صنعت و تقاضا وجود دارد كه اثر عینی آن بروز مشكلات برای واحدهای تولیدی است، البته واحدهای تولیدی می‌گویند با كمبود نقدینگی روبه‌رو هستند و متقاضی منابع مالی هستند، اما مشكل جدی‌تر از این حرف‌هاست. اگر فكری به حال صنعت نشود، این بخش نصف شده و به‌مرور كوچك خواهد شد و مشكل بیكاری و مسایل دیگر اتفاق خواهد افتاد.وی تنها راه افزایش تقاضا در بازار را توجه به تقویت خارجی دانست و گفت: صنعتگران ما اولویت را روی صادرات بگذارند، اما عمل به این مسئله راحت نیست و با دشواری‌های زیادی همراه است.صنعتی كه فقط به بازار داخلی اكتفا كرده، به‌راحتی نمی‌تواند وارد بازار صادراتی شود، آن هم بدون تكنولوژی، در این مسیر باید اقدامات لازم انجام شود.علاوه بر كاهش تقاضا در اقتصاد كشور، تركیب تقاضا نیز تغییر كرده است. ما برای رفع مشكلات نیازمند یك دوره گذر هستیم تا بنگاه‌ها به‌سمت بنگاه‌های صادراتی پیش بروند.مشاور اقتصادی رییس جمهور با اعلام این‌كه خود به خود اشتغال به وجود نمی‌آید، تصریح كرد: برای این‌كه بنگاه‌ها به‌سمت صادرات پیش بروند، باید تغییری در آنها ایجاد شود، در همین زمینه نقش سازمان گسترش و نوسازی بسیار پررنگ است و باید از این فرصت استفاده كند و با بهبود كسب‌وكار و جذب سرمایه‌گذاری خارجی اقدامات لازم را برای ارتقای بنگاه‌ها برای رقابت در بازارهای صادراتی انجام دهد. وعده جدید مشاور ارشد روحانی/تا ۱۴۰۲ از ركود عبور می‌كنیم . مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: هفت تا ده سال زمان برای گذشتن از ركود به‌وجودآمده در دولت قبل، زمان نیاز است كه حدود سه سال از آن گذشته است. مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رییس جمهور در مراسم نكوداشت پنجاهمین سال تأسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: دگرگونی‌های زیادی در 15 سال اخیر در خصوص نقش ایدرو در توسعه صنعتی كشور به وجود آمد. سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی در زمان تأسیس ایدرو زیر 3 درصد بود اما سهم صنعت هم‌اكنون 30 برابر شده است.وی با بیان اینكه "باید به‌سمت صنعتی برون‌گرا و پاسخ‌گو به نیاز جهانی گام برداریم"، افزود: سطح درآمد خانوارهای ایرانی در سال 92 حدود 22 درصد پایین‌تر از سطح درآمد آنها در سال 86 بود كه در همین بازه زمانی سطح درآمد یك خانوار روستایی 38 درصد كاهش پیدا كرد و این موضوع روی بازار تقاضای داخلی صنعت تأثیر گذاشت.
كاهش سرمایه‌گذاری در سال‌های 86 تا 92 روی ركود صنعت داخلی كشور تأثیر منفی داشت. هفت تا ده سال زمان برای گذشتن از ركود به وجود آمده در دولت قبل، زمان نیاز است كه حدود سه سال از آن گذشته است. در سال‌های 91 و 92 اندازه صنعت 17 درصد كوچك‌تر شد كه رشد صنعتی در سال 93 تا 95 بخشی از آن را جبران كرد و صنعت كشور هم‌اكنون 1.8 برابر صنعت در سال 83 است.نیلی ابراز كرد: در حال حاضر بازار داخلی كفاف صنعت را نمی‌دهد و باید به‌سمت بازارهای مطمئن خارج از كشور حركت كنیم.وی گفت: ایدرو، به‌هم‌رسانی كسب‌وكارها و جذب سرمایه‌گذاری خارجی جهت ارتقای ساختار بنگاه‌های كشور را جزو برنامه‌های محوری خود قرار دهد.نیلی با اعلام این‌كه هنوز یك مدل توسعه صنعتی در كشور وجود ندارد، اظهار داشت: در سال 80 اقداماتی برای تهیه یك مدل صنعتی برای كشور انجام شد، اما هنوز نتوانسته‌ایم یك سند یك‌پارچه در این بخش مصوب كنیم.وی به نقش سازمان گسترش و نوسازی در توسعه صنایع كشور اشاره كرد و افزود: از گذشته تا به امروز یك استراتژی نانوشته در صنعت تعریف شد كه براساس آن، اولویت دادن به بازار داخلی بود. این موضوع حتی در بدو تأسیس ایدرو و حتی برنامه ششم توسعه نیز مورد توجه قرار گرفته بود.مشاور اقتصادی رییس جمهور اضافه كرد: متأسفانه تاكنون صنعت برونگرا و صادرات‌محور نداشته‌ایم. صنعت باید برای توسعه خود علاوه بر بازار داخلی به‌فكر حضور پررنگ در بازارهای صادراتی نیز باشد. امروز باید به این موضوع توجه شود كه تا چه‌میزان تقاضا با ظرفیت‌های فعلی صنعت مطابقت دارد.
1396/04/26
17:53:02
5.0 / 5
4872
تگهای خبر: بانك , پول , سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما