آغاز بهره برداری رسمی از پروژه های ملی سی هزار میلیاردی وزارت نفت

آغاز بهره برداری رسمی از پروژه های ملی سی هزار میلیاردی وزارت نفت پول من: بهره برداری از طرح ها و پروژه های ملی وزارت نفت در سه استان كشور توسط رئیس جمهوری بوسیله ویدئوكنفرانس شروع شد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، حسن روحانی امروز در سی و چهارمین پویش ملی تدبیر و امید، طرح های ملی وزارت نفت در استان های چهارمحال و بختیاری، خوزستان و بوشهر را بوسیله ویدئوکنفرانس افتتاح نمود. پتروشیمی اوره و آمونیاک لردگان، واحد فرآورش ۵۰ هزار بشکه ای نفت خام غرب کارون و مخازن متمرکز ذخیره سازی میعانات گازی پارس جنوبی پروژه ها و طرح های ملی وزارت نفت می باشد که بهره برداری از آن امروز شروع شد. برای افتتاح این طرح ها ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.
نخستین واحد پیش ساخته فرآورش نفت در غرب کارون به بهره برداری رسید
اولین واحد پیش ساخته فرآورش نفت در غرب کارون به بهره برداری رسمی رسید. واحد پیش ساخته فرآورش نفت (Skid-Mounted) که امروز بطور رسمی به بهره برداری رسید، بعنوان نخستین واحد فرآورش نفت سیار در کشور است که به صورت قرارداد اجاره به مدت ۲ سال (قابل تمدید تا ۳ سال) و با سرمایه گذاری بخش خصوصی منعقد شده و تمامی عملیات مربوط به طراحی، ساخت و تامین تجهیزات، به همراه اجرا، تست و راه اندازی و بهره برداری در دوره قرارداد از طرف پیمانکار پروژه انجام می شود.
ارزش قرارداد امضاشده حدود ۴۷ میلیون دلار، محل ساخت ضلع جنوبی میدان نفتی آزادگان جنوبی (غرب کارون)، تعداد چاه های تغذیه کننده ۳۵ حلقه و ظرفیت فرآورش آن روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت می باشد که قابلیت توسعه تا ۸۰ هزار بشکه نیز وجود دارد.
روش فرآورش نفت در این تاسیسات بر اساس استفاده از بخار آب سوپرهیت با هدف تغییر و تبادل دما بوده و قابلیت انتقال و جابجایی کارخانه به مکان دیگر در صورت نیاز وجود خواهد داشت.
مخازن متمرکز ذخیره سازی پارس جنوبی افتتاح شد
همین طور مخازن متمرکز ذخیره سازی پارس جنوبی به ارزش ۲۹.۲ میلیون یورو و ۲۲۰ میلیارد تومان با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسمی رسید. پروژه راه اندازی تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی بمنظور ذخیره سازی میعانات گازی برخی از پالایشگاه های پارس جنوبی با ظرفیت اسمی ۶۴۰ هزار مترمکعب معادل ۴ میلیون بشکه اجرا شد.
در این پروژه به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس، هشت دستگاه مخزن هر یک به ظرفیت ۸۰ هزار مترمکعب (۵۰۰ هزار بشکه) و در مجموع با ظرفیت ۶۴۰ هزار مترمکعب به صورت سقف شناور و دو دستگاه مخزن آتش نشانی و مخازن سوخت، شبکه لوله کشی و سیستم های برق و ابزار دقیق، سیستم های اندازه گیری و بوسترهای انتقال میعانات و پمپ های مربوطه و ساختمان های صنعتی و اداری، تولید شده است.
این مخازن ظرفیت تامین خوراک روزانه ۴۸۰ هزار بشکه میعانات گازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را بوسیله ایستگاه های پمپاژ این پالایشگاه در ضلع غربی تأسیسات و نیز ارسال میعانات گازی به سمت گوی شناور (SPM) شماره ۱ و ۲ بوسیله خطوط ۳۰ اینچ ورودی - خروجی تا سقف ۶۰۰ هزار بشکه در روز را دارند.
پروژه ساخت تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی در قالب سه پروژه EPC۱، EPC۲، EPC ۳ (مهندسی، تامین تجهیزات و اجرا) ازسوی پیمانکاران و مشاوران ناردیس طرح های انرژی، شرکت ماشین سازی اراک و شرکت مهندسین مشاور پارس اجرا و با تامین سرمایه از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و تسهیلات صندوق توسعه ملی (ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید) اجرا شده است.
پتروشیمی لردگان به بهره برداری رسمی رسید
همین طور امروز پتروشیمی لردگان بعنوان یکی از طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۷۵ هزار تن اوره و ۶۷۷ هزار تن آمونیاک با فرمان رئیس جمهوری به بهره برداری رسید که ارزش محصولات این مجتمع ۲۴۰ میلیون دلار است.
کلنگ پتروشیمی لردگان در سال ۸۵ زمین زده شد، اما به سبب تحریم ها و تامین نشدن منابع مالی مورد نیاز گرفتار وقفه شد، اما با پیگیری های انجام شده در دولت یازدهم و دوازدهم با وجود تحریم های شدید، تکمیل و بطور کامل به دست متخصصان ایرانی راه اندازی و عملیاتی شد، همین طور حدود ۶۰ درصد تجهیزات استفاده شده در این مجتمع داخلی هستند.
واحد یوتیلیتی پتروشیمی لردگان پارینه و واحدهای اوره و آمونیاک امسال عملیاتی شدند. این مجتمع به سالانه ۳۲۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی برای سوخت و ۴۲۹ میلیون مترمکعب گاز طبیعی بعنوان خوراک نیاز دارد که از خط لوله گاز سراسری تامین می شود.
۷۵۴ میلیون یورو و ۱۱۲۳۰ میلیارد ریال در پروژه پتروشیمی لردگان سرمایه گذاری شده که از محل استقراض از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، آورده نقدی و غیرنقدی گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، تسهیلات ریالی بانک سپه، اوراق مشارکت و تسهیلات خط اعتباری چین تامین شده است.
راه اندازی پتروشیمی لردگان بطور متوسط زمینه اشتغال ۲۸۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۵۰ نفر غیرمستقیم را در زمان اجرای پروژه ایجاد کرد و در زمان بهره برداری نیز برای ۷۰۰ نفر بطور مستقیم و بیش از ۱۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می شود.
شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) با ۶۵.۹۴ درصد سهامدار عمده پتروشیمی لردگان است؛ سهامداران حقیقی با ۲۶.۵ درصد، مهندسی همپا و شرکت های وابسته با ۳.۰۳ درصد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱.۱۵ درصد، صندوق سرمایه گذاری. ا. ب. خلیج فارس با ۲.۳۵ درصد و دیگر سهامداران حقوقی با ۱.۰۳ درصد سهم دیگر سهامداران این پروژه هستند.
صاحب لیسانس واحد آمونیاک، شرکت آموینکا کازاله سوئیس و واحد اوره، شرکت استامی کربن هلند، پیمانکار واحدهای فرآیندی و یوتیلیتی نیز کنسرسیوم AVIC/HFEC و مهندسی بخش یوتیلیتی HFEC است.
شرکت کودشیمیایی اوره لردگان در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار در منطقه فلارد شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری تولید شده است. این مجتمع در لیست طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی و برنامه افتتاح ۱۷ طرح پتروشیمی در سال ۹۹ قرار دارد که امروز راه اندازی شد.
منبع:

1399/09/06
16:57:02
5.0 / 5
1484
تگهای خبر: ابزار , ارز , بانك , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما