افزایش 143 درصدی قیمت برنج وارداتی

افزایش 143 درصدی قیمت برنج وارداتی افزایش قیمت برنج وارداتی از حدود یكسال پیش همچنان ادامه دارد و نسبت به سال گذشته بیشتر از ۱۴۰ درصد رشد داشته است، ولی میزان افزایش قیمت نسبت به مهرماه تا حدی كاهشی بوده و از حدود ۱۲ به ۷.۹ درصد رسیده است.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، بررسی وضعیت قیمت و تورم برنج برپایه گزارش مرکز آمار نشان داده است که قیمت هر کیلو برنج ایرانی به صورت متوسط در آبان ماه سال جاری ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان بوده و تا ۳۵ هزار و ۴۰۰ تومان هم قیمت خورده است. افزایش قیمت برنج ایرانی در آبان سالجاری نسبت به آبان سال گذشته بیشتر از ۳۷ درصد است.
همینطور هر کیلو برنج خارجی در آبان ماه سال جاری به صورت متوسط ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته شده و تا ۲۷ هزار تومان هم رسیده است. برنج وارداتی در آبان ماه سال قبل هر کیلو ۹۳۰۰ تومان بوده و در مهرماه سالجاری به ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده است.
هر کیلو برنج خارجی به صورت متوسط در آبان سال جاری نسبت به مهرماه حدود ۷.۹ درصد و در مقایسه با آبان سال گذشته تا ۱۴۳ درصد افزایش قیمت دارد.
در حالی برنج خارجی برای جبران کسری برنج داخلی و تأمین نیاز بازار وارد می شودکه تا ابتدای سالجاری جزو کالاهایی قرار داشت که ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می کرد اما از این فهرست کنار گذاشته شد و با نرخ سامانه نیما که حدود ۲۵ هزار تومان در هر دلار است تأمین ارز می شود، این مورد از عوامل یاد شده فعالان بازار برای افزایش قیمت برنج بود.
از طرفی دپوی حدود ۲۳۰ هزار تنی برنج های وارداتی از بیشتر از یک سال قبل و عدم ترخیص آن همچون عوامل دیگر افزایش قیمت برنج اعلام می شد. گمرک ایران دلیل این عدم ترخیص را تنها عدم تأمین ارز و صدور کد رهگیری بانک اعلم کرده بود که در این شرایط مجوز ترخیص وجود نداشت.
ماجرا تا جایی پیش رفت که واردکنندگان از رو به فساد رفتن برنج های وارداتی خود در گمرک و بنادر انتقاد کرده و خواهان ترخیص شدند، در نهایت پس از مذاکرات صورت گرفته مشکل تأمین ارز برنج های دپو شده برطرف و با صدور کد رهگیری بانک ترخیص برنج شروع شد.
آخرین گزارش گمرک در ماه گذشته از این حکایت داشت که نزدیک به ۱۰۰ هزار تن از این برنج ها ترخیص شده است و پیشبینی می شد که قیمت برنج با ورود برنج های دپو شده تا حدی تعدیل شود.
این در شرایطی است که در مهرماه قیمت برنج های وارداتی نسبت به شهریور ۱۲.۳ درصد افزایش داشت که این رشد قیمت ماهانه در آبان حدود ۴.۴ درصد کاهش داشته و به ۷.۹درصد رسیده است و مبین کاهش سرعت رشد قیمت برنج وارداتی در ماه گذشته است.
اما فزایش قیمت در مهر سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل تا ۱۳۶ درصد بود که در آبان ماه نسبت به سال گذشته به ۱۴۳ درصد رسیده و رشد دارد.
منبع:

1399/09/10
23:06:28
5.0 / 5
1124
تگهای خبر: آمار , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما