بانك مركزی اعلام كرد:

تسهیل روند پیگیری قضایی در مورد چك های برگشتی

تسهیل روند پیگیری قضایی در مورد چك های برگشتی به گزارش پول من بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود: این بانک در جهت اجرایی کردن مفاد قانون صدور چک با هماهنگی قوه قضاییه، روند پیگیری قضایی چک های برگشتی را تسهیل می کند.


به گزارش پول من به نقل از مهر، بانک مرکزی، مطابق ماده (۴) قانون صدور چک مصوب ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی، «هرگاه وجه چک به علتی از علل مندرج در ماده ۳ قانون مذکور پرداخت نشود، بانک مکلف است بنا به درخواست دارنده چک فوراً غیرقابل پرداخت بودن آنرا در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت کرده و با دریافت کد رهگیری و درج آن در گواهینامه ای که مشخصات چک و هویت و نشانی کامل صادرکننده در آن ذکر شده باشد، علت و یا علل عدم پرداخت را صریحاً قید و آنرا امضا و مهر و به متقاضی تسلیم کند».
این مبحث طی بخشنامه شماره ۹۸.۲۵۲۸۰۹ مورخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۸« مدیریت کل اعتبارات بانک مرکزی»، به تمام بانک ها و مؤسسات اعتباری ابلاغ گردیده است.
در این زمینه به شرح زیر می توان نسبت به نحوه پیگیری قضائی مطابق قانون جدید اقدام کرد:
شیوه جدید به این صورت است که دارنده چک برگشتی ابتدا به بانک رجوع و از بانک، تقاضای صدور گواهی نامه عدم پرداخت، ثبت آنی اطلاعات چک در سامانه چک های برگشتی بانک مرکزی و درج «کدرهگیری» بر روی گواهی نامه مذکور می کند.
سپس به دفاتر خدمات الکترونیک قوه قضائیه رفته و شکایت خویش را در آنجا ثبت می کند. بعد از ثبت شکایت، طی مدت کوتاهی قاضی پرونده، ظاهر چک را بررسی می کند؛ اگر سه شرط اصلی ای که در متن قانون ذکرشده است در ظاهر چک رعایت شده باشد، اجراییه را صادر می کند.
از لحظه صدور اجراییه ۱۰ روز به صادرکننده چک برگشتی مهلت داده می شود که کسری موجودی چک را پرداخت کند، در غیر این صورت از راه قانون «نحوه اجرای محکومیت های مالی» با صادرکننده چک برگشتی، برخورد می شود.


منبع:

1399/09/20
12:43:35
5.0 / 5
1195
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , پرداخت , چك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما