در سی و هشتمین حراج؛

۲ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان اوراق بدهی واگذار شد

۲ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان اوراق بدهی واگذار شد به گزارش پول من بانک مرکزی اعلام نمود: ۲۳.۶ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.


به گزارش پول من به نقل از مهر، بانک مرکزی نتیجه سی و هشتمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی مورخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ را اطلاع رسانی کرد. نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۹) پیرو اطلاعیه روز سه شنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹ در مورد برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری سی و هشتمین مرحله از این حراج، سفارشی از سوی بانک ها، مؤسسات اعتباری و سایر نهادهای مالی ثبت نشد. طی هفته گذشته، ۳.۴ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۶۵» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۵ درصد و ۰.۲ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۰» با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۵ درصد در بورس و ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۴» و «اراد ۷۵» از راه پذیره نویسی به فروش رسید. ازاین رو در مجموع، ۲۳.۶ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (۵ اسفندماه ۱۳۹۹) کارگزاری بانک مرکزی در جهت عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله سی و نهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکتهای بیمه ای و شرکتهای تأمین سرمایه را در روز سه شنبه ۵ اسفندماه ۱۳۹۹ اجرا می کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است:


همینطور در روز سه شنبه ۵ اسفندماه ۱۳۹۹، دومین مرحله از حراج اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به شرح جدول زیر برگزار می شود:

بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت ۱۲ روز یک شنبه ۳ اسفندماه ۱۳۹۹ تنها از راه سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکتهای بیمه ای و شرکتهای تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج هم می توانند سفارش های خویش را تا ساعت ۱۲ روز یک شنبه ۳ اسفندماه ۱۳۹۹ از راه سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات در ارتباط با این حراج در روز سه شنبه ۵ اسفندماه ۱۳۹۹ صورت خواهد گرفت. کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارشهای خویش را در هر نماد به صورت جداگانه ارسال نمایند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همینطور به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج سفارش می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارشگذاری مدنظر قرار دهند. ذکر این نکته ضروریست که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده از راه مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود. همینطور بر مبنای جز (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. ازاین رو در قالب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرایند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تأمین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تأمین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.منبع:

1399/11/30
12:30:56
0.0 / 5
1366
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما