بر اساس اعلام بانك مركزی؛

بانك ها ۳ و دو دهم هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی خریدند

بانك ها ۳ و دو دهم هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی خریدند به گزارش پول من بانک مرکزی اعلام نمود: طی برگزاری چهل و دومین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی، چهار بانک سفارش های خویش را به ارزش ۳۲.۴ هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین بانکی ثبت کردند.به گزارش پول من به نقل از بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۹ در مورد برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری چهل و دومین مرحله از این حراج، چهار بانک سفارش های خویش را به ارزش ۳۲.۴ هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی هم ضمن پذیرش تمام این درخواست ها با فروش ۲.۹ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۷» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱ درصد، و ۵ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۸» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۰ درصد و ۴.۵ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۹» با نرخ بازده تا سررسید ۲۲.۰ درصد و ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۸۱» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۸ درصد موافقت نمود.
معاملات در ارتباط با فروش این اوراق در روز سه شنبه ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شده است.
طی هفته گذشته، ۲۰.۷ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۶» با نرخ بازده تا سررسید ۲۲.۷ درصد، ۲.۵ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۷» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۰ درصد، ۱.۹ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۸» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۰ درصد، ۳.۲ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۷۹» با نرخ بازده تا سررسید ۲۲.۰ درصد و ۳.۷ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۸۲» با نرخ بازده تا سررسید ۲۲.۰ درصد در بورس و همینطور ۴۳ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۸۳» و «اراد ۸۴» از راه پذیره نویسی به فروش رسید.
بنابراین در مجموع، ۱۰۷.۵ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.
عملکرد تأمین مالی بودجه از محل انتشار اوراق مالی اسلامی امسال بر مبنای قانون بودجه سال ۱۳۹۹ و مصوبات شورایعالی هماهنگی اقتصادی صورت گرفت. از ۱۳ خردادماه ۱۳۹۹ تا کنون ۴۲ مرحله حراج فروش اوراق بدهی دولتی در تواتر هفتگی برگزار شد و سرمایه گذاران در مجموع ۱۲۵۷.۴ هزار میلیارد ریال انواع اوراق را خریداری کردند که در این میان سهم بانک ها از خرید اوراق ۵۰ درصد بود. نمودار زیر فروش این اوراق را در مقاطع هفتگی نشان داده است.
لازم به توضیح است، برگزاری حراج اوراق در سال آینده منوط به نهایی شدن قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و تعیین سقف انتشار اوراق مالی اسلامی و همینطور تصویب آیین نامه اجرایی در ارتباط با آن خواهد بود.


منبع:

1399/12/27
11:46:30
0.0 / 5
739
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما