تولید خودروسازها از فروش سبقت گرفت!

تولید خودروسازها از فروش سبقت گرفت! پول من: با توجه به این که بررسی ها بیان کننده این است که رشد تولید صنعت خودروسازی بیشترین اثر مثبت را بر رشد شاخص تولید صنعتی شرکت های بورسی در خرداد ماه سال جاری داشته است اما موجودی انبار خودروسازان بالا رفته که حاکی از افت فروش محصولات این صنعت دارد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، پژوهشکده پولی و بانکی کشور در گزارش ماهانه خود اعلام نمود که روند صعودی رشد تولید در بخش صنعت در سومین ماه سالجاری نیز ادامه پیدا کرده و شاخص تولید صنعتی شرکت های بورسی در خرداد ماه سال جاری ۷٫۶ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته است.
در حالی که نرخ رشد این شاخص در اردیبهشت ماه ۶٫۸ درصد بوده که البته هنوز شاخص تولید شرکت های بورسی در خردادماه حدود ۵ درصد کمتر از شاخص انتهای سال ۱۳۹۶ است. با این وجود شاخص خردادماه بیشترین عدد شاخص از اردیبهشت ۱۳۹۷ تا حالا بوده است.
جزئیات تداوم رشد تولید صنعتی شرکت های بورسی
مقایسه شاخص تولید خرداد ۱۴۰۰ و خرداد ۱۳۹۷ نشان میدهد که میزان تولید صنایع خودروسازی و قطعات، دستگاه های برقی و محصولات غذایی در خردادماه ۱۴۰۰ بطور قابل توجهی کمتر از خرداد ۱۳۹۷ بوده است.
همچنین، بررسی رشد صنایع نشان میدهد که رشد تولید صنعت خودروسازی بیشترین اثر مثبت را بر رشد شاخص کل داشته که البته بخش عمده افزایش تولید این صنعت در خردادماه به موجودی انبار تبدیل گشته است.
علاوه براین، باوجود افزایش فروش در صنعت محصولات شیمیایی رشد تولید در این صنعت منفی و نزدیک صفر بوده است.
بررسی سودآوری شرکت های بورسی در این گزارش طی دوازده ماهه سال ۱۳۹۹ نشان میدهد که سود اسمی این شرکتها بیش از ۱۳۳ درصد افزایش داشته که عمدتاً ناشی از افزایش سود صنایع صادرات محور (فرآورده های نفتی، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی) بوده است.
البته، این افزایش سود عمدتاً ناشی از رشد نرخ ارز و افزایش قیمت محصولات صادراتی اتفاق افتاده است.
در بخش دیگری از گزارش پژوهشکده پولی و بانکی کشور به بررسی تغییرات موجودی انبار محصولات شرکت های صنعتی پرداخته شده است زیرا، علاوه بر این که تحلیل بهتری از علت تغییرات تولید ارائه می دهد و شاهدی از وضعیت بازار و تقاضا ارائه می کند، می تواند در پیش بینی روند آتی تولید نیز کمک نماید.
براین اساس، در فروردین و اردیبهشت ماه تغییر در موجودی انبار شرکت های صنعتی تحت تاثیر تغییر قابل توجه استراتژی فروش شرکت های خودروساز قرار گرفت و شاخص کل موجودی انبار صنعت کاهش در موجودی انبار را نشان داد.
اما در خردادماه بر خلاف دو ماه گذشته موجودی انبار صنعت بطور متوسط افزایش داشته است و در این ماه به جز صنعت محصولات شیمیایی در مابقی صنایع شاهد افزایش در موجودی انبار بوده ایم.
یکی از صنایعی که بیشترین تغییر را در موجودی انبار دارد، صنعت خودروسازی است که این صنعت از مرداد ماه ۱۳۹۹ تا اسفند ۱۳۹۹ بطور متوسط در هر ماه ۱۲٫۸ درصد به موجودی انبار خود اضافه کرد اما در اردیبهشت ماه سال جاری رشد فروش حدود ۲۷ درصد بیشتر از تولید بوده که به مدلول کاهش موجودی انبار انباشته شده در ماه های قبلی است.
اما در خردادماه بر خلاف اردیبهشت ماه، باردیگر موجودی انبار این صنعت بالا رفته و حدود ۱۲٫۵ درصد از تولید در این صنعت به موجودی انبار اضافه شده است.
انبار محصولات شیمایی خالی شد
از طرف دیگر، صنایع محصولات شیمیایی که در ماه های آخر سال ۱۳۹۹ کاهش موجودی انبار داشته در فروردین افزایش موجودی انبار (به میزان ۱٫۲ درصد از تولید فروردین) را تجربه کرده است که همین مورد نشانه های کمبود تقاضا در بازار و کاهش تولید این صنعت در اردیبهشت ماه را می داد که به همین صورت نیز محقق شد و رشد تولید این صنعت در اردیبهشت نسبت به زمان مشابه کم شد.
افزایش موجودی انبار صنعت محصولات شیمیایی در اردیبهشت نشان از کاهش تولید در ماه خرداد می داد که همین مورد نیز محقق شد اما در خردادماه باوجود این که تولید کاهش داشته است، فروش این صنعت بیش از ۵ درصد رشد نیز نسبت به زمان مشابه سال قبل داشته است که همین مورد منجر به کاهش موجودی انبار این صنعت در خرداد ماه و نوید رشد مثبت تولید در ماه های آتی را می دهد.
در صنعت فلزات اساسی نیز مشابه ماه های گذشته در خردادماه نیز موجودی انبار افزایش پیدا کرد و افزایش موجودی انبار در خردادماه از ماه های دیگر بیشتر بوده است و نشان از تضعیف بخش تقاضا برای محصولات این صنعت را دارد.1400/04/31
14:40:18
5.0 / 5
347
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما