یک گام تا آزادسازی تجارت ایران با پنج کشور

یک گام تا آزادسازی تجارت ایران با پنج کشور به گزارش پول من با نزدیک شدن به روزهای پایانی عضویت سه ساله ایران در اتحادیه اوراسیا، سازمان توسعه تجارت از پیگیری آزادسازی تجارت آزاد با اوراسیا تا آخر سال 2022 خبر می دهد.


به گزارش پول من به نقل از ایسنا، از آبان ۱۳۹۸ که عضویت آزمایشی ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا شروع شد، دو طرف بنا را بر آن گذاشتند که بعد از یک دوره سه ساله، به جمع بندی همکاریهای جدید بپردازند و در نهایت حکم به عضویت دائمی ایران در این اتحادیه و آزادسازی تجارت بدهند.
در سالهای قبل و با وجود تحریم ها و شیوع کرونا، میزان تجارت مشترک ایران و اوراسیا، کاهش جدی نداشت و حتی در بعضی حوزه ها پیشرفت هایی را نیز به ثبت رساند، بدین جهت بنظر می رسد با آزادسازی تجارت مشترک، امکان افزایش قابل توجه صادرات وجود خواهد داشت.
رییس سازمان توسعه تجارت از تاکید رییس جمهوری ایران بر لزوم اجرائی شدن موافقت نامه اوراسیا آگاهی داده و اظهار داشت: تاکید داریم که موافقت نامه تجارت آزاد اوراسیا پیش از اتمام سال ۲۰۲۲ به امضا برسد.
آمارها نشان میدهد که بخش مهمی از تجارت مشترک ایران با این اتحادیه به روسیه اختصاص دارد اما امکان آنکه دیگر کشورهای عضو این اتحادیه نیز نقش بزرگتری در تجارت ایران ایفا کند وجود خواهد داشت. رحمت الله خرمالی، مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به هدفگذاری سه میلیارد دلاری تجارت با قزاقستان طی سه سال آینده اظهار داشت: طبق آمار گمرک ج. ا. ایران حجم مبادلات دو کشور در سال قبل حدود ۳۰۰ میلیون دلار بوده است؛ اما طبق آمار گمرک قزاقستان این رقم بیش از ۴۰۰ میلیون دلار است.
خرمالی اضافه کرد: در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ حجم مبادلات ج. ا. ایران با قزاقستان ۶۰ میلیون دلار بوده که عمدتاً در بخش تامین محصولات کشاورزی، مواد غذایی و محصولات ساختمانی مانند سیمان بوده و واردات ایران از قزاقستان نیز عمدتاً در زمینه غلات، جو و دیگر اقلام مورد نیاز کشور است.
وی افزود: طبق هدف گذاری انجام شده توسط مسئولان کمیسیون مشترک ایران و قزاقستان که در اسفندماه انجام شد، حجم مبادلات دو کشور تا ۳ سال آینده به ۳ میلیارد دلار افزایش می یابد که صادرات خدمات فنی و مهندسی در این هدف گذاری دیده شده است؛ همین طور در زمینه های نفتی نیز زمینه همکاری وجود دارد.
مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به سفر رئیس جمهوری قزاقستان به ج. ا. ایران اظهار داشت: در جریان این سفر در زمینه تجارت چند سند به امضا رسید که سند همکاری سازمان توسعه تجارت ایران و مرکز توسعه صادرات قزاقستان و همین طور سند همکاری صندوق ضمانت صادرات ایران و صندوق ضمانت قزاقستان و سند همکاریهای آموزشی همچون این موارد است.
در صورتیکه همه چیز طبق برنامه جلو برود، تا آخر سال ۲۰۲۲، امکان تجارت آزاد میان ایران و پنج کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس به وجود خواهد آمد و این مساله می تواند چه در زمینه تامین نیازهای وارداتی و چه در به دست آوردن بازارهای صادراتی، نقشی کلیدی ایفا کند.1401/04/01
14:30:51
5.0 / 5
167
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما