سیمان و فولاد باید ارزان شود

سیمان و فولاد باید ارزان شود به گزارش پول من، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در کاهش قیمت فولاد و سیمان مصر هستیم، اظهار داشت: اساسا سهام داران بورس کالا میلی به کاهش قیمت نخواهند داشت و ما نمی توانیم سرنوشت مردم را به این مورد گره بزنیم.به گزارش پول من به نقل از مهر، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکن مهر در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: مهار تورم از مسیر تولید مسکن عبور می کند و توقع داریم سیستم بانکی از این جریان حمایت کند. اگر به دنبال رشد اقتصادی و کمک به خانه دار کردن مردم هستیم باید از برنامه های دولت در قسمت مسکن حمایت شود.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه تصریح کرد: یکی از موضوعات در دستور کار در کلان پروژه مسکن مردم که در کنار طرح نهضت ملی مسکن درحال پیگیری است به اتمام رسیدن مسکن مهرهای باقی مانده از گذشته است.
بذرپاش افزود: ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده بود که دولت سیزدهم عملیات تکمیل این واحدها را شروع کرده است. در این بخش آورده و بودجه ای هم در کار نبود اما دولت سیزدهم خویش را متعهد کرد که تمام ظرفیتهای موجود برای اتمام این پروژه به کار گیرد.
انتظار ۱۲ ساله متقاضیان مسکن مهر
وی اظهار داشت: متقاضیانی وجود دارند که ۱۲ سال است در انتظار تحویل واحد مسکونی خود هستند که در آینده نزدیک این انتظار تمام می شود.
بذرپاش تصریح کرد: امروز با تحویل ۱۰ هزار واحد دیگر، کار تکمیل یکصد هزار مسکن مهر به پایان رسید و ۱۴۰ هزار واحد دیگر باقی مانده که تکمیل آنها هم در دستور کار است.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: با مبالغ پرداخت شده متقاضیان امروز ۴ متر هم نمی توان ساخت. ازاین رو یکی از اقدامات تجهیز منابع مالی برای تکمیل و تحویل واحدها به متقاضیان بود.
وی اضافه کرد: در شهر های جدید حدود ۶۰ هزار واحد مسکونی مهر باقی مانده که از این تعداد ۳۰ هزار واحد تکمیل و تحویل متقاضیان شد. ۱۲ هزار واحد دیگر هم تا انتهای سال تحویل داده خواهد شد.
پرونده مسکن مهر تا پایان دولت باید بسته شود
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: تمام تلاش ما بر اینست که تا پایان دولت سیزدهم پرونده واحدهای مسکونی مهر به اتمام برسد و البته برخی از واحدهای مسکونی که درحال آماده سازی بودند، مشکلی بین تعاونی ها و املاکی ها است که قرارداد مناسبی منعقد نشد و باعث شد که پروژه ها نیمه کاره رها شوند.
وی همینطور با اعلان اینکه امروز ساخت حدود یک میلیون ۷۶۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن درحال اجراست، اظهار داشت: حدود ۵۰ هزار هکتار زمین برای پروژه های این طرح تأمین شده است.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با اهدای زمین و تسهیلات مردم می توانند با سبک و سلیقه خودشان واحدهای مسکونی را بسازند و در حوزه روستایی هم تصمیماتی گرفته شده که تا انتهای سال جاری ۵۰۰ هزار قطعه زمین به متقاضیان واگذار کنند. قیمت تمام شده واحدهای مسکونی در شهرها متفاوت می باشد.
بذرپاش ضمن اشاره به واگذاری ۳۲ هزار قطعه زمین به متقاضیان در چارچوب قانون جوانی جمعیت، تصریح کرد: اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم سبب شده تا رشد منفی ۹ درصدی مسکن در بهار ۱۴۰۱ به رشد مثبت ۴.۶ درصدی تبدیل گردد.
قیمت سیمان و فولاد باید کاهش یابد
وی در ادامه اظهار داشت: در قسمت مصالح ساختمانی به دستور رئیس جمهور نهضتی در مورد کاهش قیمت تمام شده مسکن در دستور کاری وزارت خانه قرار دارد که با همراهی وزارت کشور این کمیته تشکیل شد تا قیمت اجزای مختلف مصالح را کاهش دهیم.
بذرپاش اضافه کرد: مصالح اصلی ساختمان فولاد و سیمان است که در تلاش هستیم تا قیمت این مصالح کاهش پیدا کند و مذاکراتی با وزارت صمت انجام که بنا بر این شد تا وزارت صمت مسئول این پروژه شود تا بدین سان سیمان و فولاد با قیمت مناسب در اختیار پروژه نهضت ملی قرار بگیرد که اساسا اثر مناسبی در قیمت خواهد داشت.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: قیمت فولاد و سیمان باید کاهش یابد؛ هر مسیری که قیمت مصالح را افزایش دهد مذموم است و این مسیر باید اصلاح گردد.
بذرپاش تصریح کرد: در کاهش قیمت فولاد و سیمان مصر هستیم و شوخی نداریم. باید عامل های مؤثر در ساخت و ساز را کاهش دهیم و دستور ریاست جمهوری برای اجرای نهضت ملی مسکن اجرا می شود. البته در این میان برخی حرف هایی زده اند که شوخی است.
برخی نمی خواهند سیمان و فولاد ارزان شود
وی اشاره کرد: طبق یکی از صدمه شناسی هایی که انجام شده، مشخص شد که بعد از عرضه فولاد و سیمان در بورس کالا، قیمت این محصولات با افزایش رو به رو شده است. در مورد موضوعی که سهامداران بورس کالا چه کسانی هستند و چگونه تشکیل شده هم در ایام آتی صحبت خواهم کرد.
بذرپاش اظهار داشت: اساسا سهام داران این مجموعه میلی به کاهش قیمت نخواهند داشت و ما نمی توانیم سرنوشت مردم را به این مورد گره بزنیم. البته برخی از دوستان اظهار نمودند که بورس کالا اگر باشد باید قیمت پایه آن مدیریت شود و از الگوی مناسبی تبعیت کند.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: بین من و وزیر اقتصاد اختلاف نظری نیست و وزارت اقتصاد نباید مخالف بورس کالا باشد چونکه به این مجموعه مرتبط می باشد. (جزئیات بیشتر)


منبع:

1402/07/07
12:27:29
5.0 / 5
215
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما