آغاز عملیات احداث پلاسكوی جدید از بهمن ماه، نام پلاسكو تغییر می كند؟

آغاز عملیات احداث پلاسكوی جدید از بهمن ماه، نام پلاسكو تغییر می كند؟ پول من: محمد سعیدی كیا اظهار داشت: «احداث ساختمان جدید پلاسكو در سیزده طبقه شامل 5 طبقه زیر زمین در قالب پاركینگ و هشت طبقه روی زمین، بهمن ماه امسال آغاز می گردد. »به گزارش پول من به نقل از خبر آنلاین، محمد سعیدی كیا، رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با بیان این مطلب در جمع نمایندگان رسانه های گروهی اظهار داشت: ساختمان جدید در فضایی بزرگتر از قبل احداث می گردد چون كه پاركینگ جنب این ساختمان كه به پاركینگ اكبر مشهور است و مالكیت آن به بنیاد تعلق داشت اما دارای معارض بود هم با تدابیر اتخاذ شده به این مجموعه الحاق می گردد.
وی با تاكید بر اینكه مبحث معارض حل شده و معارض این پاركینگ با بنیاد صلح كرده است، تصریح كرد: از ابتدای این اتفاق بنای ما این بود كه در برابر ارزشی كه از دست رفته است، ارزشی را تولید نماییم و این نكته در تمام یك سال محور كار ما بوده است. او درباره شكل مصالحه با معارض پاركینگ اكبر اظهار داشت: از پیش از انقلاب فردی در این مكان پاركینگ داشت و حالا وراث ایشان آن را اداره می كردند، بعد از مصالحه وراث با دریافت مبلغ 318 میلیارد تومان رضایت دادند و پاركینگ را در اختیار ما گذاشتند كه البته مالكیت آن متعلق به خود بنیاد بود. بدین سان اراضی این پاركینگ و ساختمان 5 طبقه به ساختمان جدید افزوده می گردد.
سعیدی كیا در مورد وضعیت كسبه پلاسكو در یك سال قبل هم اظهار داشت: در یكسال اخیر مسائل موجود و هم ساخت مجدد پلاسكو بررسی نموده ایم. ابتدا چند ساختمان برای كسبه پلاسكو معرفی گردید كه مورد قبول قرار نگرفت و سرانجام پاساژ نور را پذیرفتند و بنیاد هم 7 ماه اجاره كسبه را هم پرداخت كرد.
او با اشاره به اینكه پلاسكو نخستین ساختمان بلند مرتبه تهران بود كه در سال 38 مجوز ساخت گرفت و در سال 1341 به بهره برداری رسید، افزود: این ساختمان توسط القانیان ساخته و سرقفلی ها واگذار شد. سپس هژبر یزدانی آن را خریداری كرد. پس از مصادره این ساختمان، بعد از انقلاب سرقفلی های فروخته شده به جای خود باقی ماند و بنیاد همیشه اجاره مختصری دریافت می كرد و در زمان جابجایی سرقفلی حق و حقور خویش را دریافت می نمود.
رییس بنیاد مستضعفان با تاكید بر اینكه مشكل اصلی كسبه در پلاسكو و نگرانی اولیه شان این بود كه مبادا ساختمان احداث نشود، افزود: عده ای به شدت معتقد بودند كه بهتر است پلاسكو ساخته نشود و المان شهدای آتش نشان در این مكان تولید گردد اما به هر حال با عنایت به اینكه صاحبان سرقفلی دارای حق و حقوقی بودند، 37 جلسه برگزار كردیم و مقرر شد این ساختمان جدید حتما در همان محل احداث شود.
وی در پاسخ به سئوال خبرآنلاین در خصوص اینكه هزینه مقدماتی ساخت پلاسكوی جدید چقدر برآورد شده است؟ اظهار داشت: هنوز در این زمینه نمی توانم رقمی را اعلام كنم اما به هر حال پلاسكو قبلا حدود 32 هزار متر مربع فضای تجاری داشت كه در طرح جدید این فضا به حدود 58 هزار متر مربع می رسد. طبیعی است از بابت افزایش این فضا، باید مبالغی را به شهرداری پرداخت نماییم. از جانب دیگر بعد از اینكه طرح اولیه به اتمام رسید، می گردد برآوردی از هزینه های احداث داشت.
وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرآنلاین در خصوص اینكه نام این بنا در شرایط تازه تغییر می كند ؟ یا خبر اظهار داشت: تصمیم بر این است نام بنای جدید هم همچنان پلاسكو باقی بماند.
وی در جواب این پرسش كه شیوه واگذاری به سرقفلی داران به چه صورت است؟ اظهار داشت: به هر حال تا پیش از این واقعه، سرقفلی ها واجد ارزشی بودند كه ما آن را به رسمیت می شناسیم. بعد از ساخت بنای جدید هم طبیعی است كه سرقفلی ها قیمتی پیدا می كند و ما قصد داریم با تفاهم، با استفاده از دریافت مابه التفاوت قیمت فعلی و قیمت قبلی، البته با احتساب زمان وقوع حادثه تا تكمیل ساختمان كه احیانا سه سال می شود، سرقفلی های جدید را واگذار نماییم. به قول وی از روز صدور مجوز، پیش بینی شده است ساختمان ظرف دو سال احداث شود.
او توضیح داد: هنوز تعداد واحدهایی كه در پلاسكوی جدید احداث می گردد معلوم نیست و بعد از آنكه طراحی به تمام رسید می توان در مورد آن اظهار نظر كرد.
وی پیگیری ها در مورد واگذاری سرقفلی ها را با استفاده از شورای سرقفلی داران اعلام نمود و اظهار داشت: با تصمیم شورای عالی معماری و شهرسازی مقرر شد مسابقه ای برای طراحی ساختمان جدید برگزار نماییم. از جانب دیگر سایتی افتتاح شد تا هر كس ایده ای درباره پلاسكو دارد، در آن ثبت كند كه در این قالب 1485 نفر در این سایت ثبت نام كردند و 365 ایده را عرضه دادند، از میان آنها 10 طرح بعنوان طرح برنده انتخاب شده است و حالا هم برنده طراحی این ساختمان از ایده های عرضه شده استفاده خواهد نمود.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه جلساتی با شهرداری تهران، شهرداری منطقه 12، قوه قضاییه و همینطور سازمان میراث فرهنگی برای مشخص شدن شكل كار برگزار گردید از دستیابی به تفاهم با مجموعه های مذكور اطلاع داد و گفت منتظر ابلاغ صورت جلسه هایی هستیم كه با شهرداری و قوه قضاییه امضا كرده ایم.
او تصریح كرد سازمان میراث فرهنگ تاكید داشت ساختمان جدید در سه طبقه احداث شود كه اصلا پاسخ صاحبان سرقفلی را نمی داد از این رو تصمیم گرفتیم با رعایت نكاتی كه میراث فرهنگی در نظر داشت، این ساختمان بلند مرتبه را احداث نماییم.
سعیدی كیا در مورد مسائل ساختمان 5 طبقه باقی مانده هم مورد سئوال قرار گرفت و توضیح داد: كسانی كه در این ساختمان مستقر بودند درخواست بازگشت به كارشان را داشتند اما نكته اینجاست كه این ساختمان با آیین نامه های دهه سی تولید شده بود، در این مدت هم قوانین شهرسازی در ایران تغییر كرده و هم قوانین شهرسازی در جهان، از جانب دیگر ساختمان هم دیك ساختمان آسیب دیده است و تاسیسات زیربنایی آن و حتی آسانسور در ساختمان اصلی مستقر بود از این رو امكان فعالیت در آن وجود نداشت.
او تصریح كرد: حتما به موضع آتش نشانان شهید در این ساختمان جدید توجه ویژه ای خواهیم كرد.
به قول وی ساختمان جدید در 9400 متر مربع شامل فضای تجاری و با طراحی هزار پاركینگ در 5 طبقه و هشت طبقه روی زمین احداث خواهد شد.

35223

1396/10/29
18:35:48
5.0 / 5
4682
تگهای خبر: ارز , پرداخت , تجاری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما